Глютен, або клейковина – рослинний білок, який присутній у злаках, наприклад, у пшениці, ячмені, житі, булгурі. Тим, хто хворий на целіакію або страждає алергією на глютен, від звичних булочок, тістечок і тортів необхідно відмовитися. Не вживають продукти з глютеном і прихильники правильного харчування або люди, які прагнуть зменшити вагу. Пшеничне борошно уповільнює метаболізм, може впливати на гормональний фон й ендокринну систему. Допоможе альтернативне безглютенове борошно, яке не поступається пшеничному як за якістю, так і на смак мало чим відрізняється.
Види борошна без глютену, користь кожного
Безглютенові види борошна:
- рисове;
- гречане;
- мигдальне;
- кукурудзяне;
- вівсяне;
- нутове;
- кокосове;
- лляне;
- кунжутове;
- амарантове;
- соєве тощо.
Рисове борошно. Варто вибирати борошно з коричневого, а не білого рису, оскільки в ньому більше волокон і білків, заліза, вітамінів групи В тощо., на смак же нагадує горіх. Мінус такого виду борошна – воно важка для шлунка, а отже, його краще використовувати разом з іншим безглютеновим борошном. З рисового борошна виходить смачна домашня локшина та хліб.
Гречане борошно. Один з найпопулярніших видів борошна без глютену, багатий на антиоксиданти, вітаміни групи В, залізо та фолієву кислоту. Випічка з гречаним борошном дуже ароматна, правда, випікати з неї досить складно через природну розсипчастість. Як вихід – змішати з іншими альтернативними видами, наприклад, з борошном з коричневого рису. Оскільки гречана мука низькокалорійна, ви можете сміливо випікати хліб, млинці, оладки і пироги.
Мигдалеве борошно. Справжнє джерело вітамінів В, А і Е, йоду, фосфору, мононенасичених жирних кислот. Мигдалеве борошно часто готують у домашніх умовах. Для цього подрібнюють попередньо бланшований мигдаль. Вартість мигдальної муки досить висока, адже, щоб отримати склянку, необхідно змолоти близько сотні горіхів. Не можна не сказати про високу калорійність мигдального борошна, яка на 200 ккал навіть вища, ніж у пшеничного. З мигдального борошна випікають десерти, а також використовують замість панірувальних сухарів.
Кукурудзяне борошно. Найпоширеніший вид безглютенового борошна, особливо це стосується кухонь різних країн і навіть українських регіонів. Так, на Західній Україні традиційною стравою вважають мамалигу, або банош, які готуються саме з кукурудзяного борошна. Вона корисна для роботи шлунково-кишкового тракту, серця, знижує показники цукру в крові, нормалізує артеріальний тиск. Кукурудзяне борошно – дієтичний продукт, з неї можна готувати каші, наприклад, італійську поленту, а також пекти хліб, коржі, додавати в соуси.
Вівсяне борошно. Всім відомо, наскільки вівсянка корисна для травлення, сприяє очищенню від шлаків. Адепти правильного харчування поважають «вівсяномлинці», які можна приготувати як з солодкою, так і з солоною начинкою. Випічка з вівсяної муки виходить повітряною, до того ж вона низькокалорійна. Ви сміливо можете експериментувати і змішувати вівсяне борошно з кукурудзяним або мигдальним в однакових пропорціях.
Кокосове борошно. Це елітний вид безглютенового борошна, що ідеально підходить для приготування випічки, адже навіть без додання підсолоджувачів вона матиме солодкуватий смак. Кокосове борошно роблять зі знежиреної та висушеної м’якоті кокоса, а отже, корисні властивості будуть збережені, а жирність – знижена. У кокосового борошна великий вміст білка – 20 г в 100 г борошна – і клітковини – 40 г. Смак у кокосового борошна нейтральний, оскільки в ньому відсутня олія, яка є, наприклад, у кокосовій стружці.
Нутове борошно. Ще один високобілковий вид безглютенового борошна з відмінним вітамінним складом. Нутове борошно багате на вітаміни групи В, А, Е, С, РР, цинк, фосфор, селен тощо. Цей вид борошна підійде для випікання несолодких страв, таких як тісто для піци, лаваш, коржі, хліб.
Правила використання безглютенового борошна в кулінарії
- Не замінюйте інгредієнти в рецептах страв з безглютеновим борошном, адже в результаті може вийти щось неїстівне. Також не варто міняти порядок введення продуктів або температуру випікання.
- Комбінуйте рисове, мигдалеве, кокосове і вівсяне борошно, а також нутове з кукурудзяним, гречане з вівсяним. Від цього ваша випічка тільки виграє.
- Альтернативні види борошна не мають клейкість, тому необхідно додавати більше яєць і рослинне молоко.
- Для безглютенової випічки необхідний спеціальний розпушувач з харчової соди, винної кислоти, крохмалю.
- Якщо ви готуватиме бісквіт, то необхідно додавати до випічки картопляний або кукурудзяний крохмаль.
- Тісто для піци або заготовка для печива з безглютенового борошна не розкочують занадто тонко, залиште товщину близько 1 см.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!