День матері в Україні 2024: коли, традиції святкування, гарні привітання

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

День матері відзначається в Україні з 2000 року у другу неділю травня. Цього дня всі українці вітають свою найріднішу жінку у світі, а на державному рівні вручають нагороди матерям-героїням. Розкажемо протрадиції святкування в Україні та у світі Дня матері та на яку дату випадає свято у 2024 році.

Коли відзначається День матері в Україні у 2024 році

День матері – свято перехідне і 2024 року випадає на 12 травня. Це одне з найулюбленіших, сімейних свят в Україні. Цього дня у нас є зайва можливість висловити подяку, повагу та любов до матерів і бабусь за їхню нескінченну самопожертву й турботу. Цього дня дарують квіти, подарунки та проводять час разом із матерями, роблячи їм приємні сюрпризи, показуючи свою вдячність.

День матері: як з’явилося свято

Мати в людей різних культур здавна асоціювалася з Пречистою Дівою Марією. До неї звертаються по допомогу не менше, ніж до Ісуса Христа. Останній весняний місяць вважається місяцем Діви Марії.

Матерів вшановували ще у Стародавній Греції, наприклад, робили підношення Геї – матері всіх богів. Римляни шанували Кібеллу, а кельти – Бріджіт. Материнська неділя з’явилася набагато пізніше у Британії. Свято було перехідне й існувало до XIX століття, відзначалося в другу неділю Великого посту. До мам відпускали всіх робітників, щоб вони могли привезти їм фруктовий пиріг. А ось в інших європейських країнах 8 грудня щорічно відзначали день Непорочного зачаття, який згодом став Днем матері.

У США свято відоме з 1872 року. Таку пропозицію спочатку висунула пацифістка Джулія Уорд. З першого разу громадськість цю ініціативу не підтримала. Згодом,1908 року, Анна Джарвіс висунула ідею на згадку про свою рано померлу маму і закидала листами громадських діячів та державні структури, законодавчі органи. Жінку підтримали спочатку у штаті Вірджинія, а з 1914 року в інших штатах, закон про офіційне свято підписав і президент Вудро Вільсон. Сьогодні День матері входить до п’ятірки найпопулярніших свят у США після Дня святого Валентина, Дня батька, Великодня та Різдва.

Традицію США підхопили в 85 країнах світу, і в більшості зі змінною датою – друга неділя травня, в деяких перша (Португалія, Іспанія, Угорщина, Литва, Румунія) або остання неділя травня (Франція), відзначають також у березні, квітні та жовтні.

Першими святкувати День матері стали українські емігранти у Канаді, згодом у Львові у 20-х роках ХХ століття. Ініціатором стала головний редактор журналу «Жіноча доля» Олена Киселевська. Потім за сприяння Союзу українок День матері відзначали і в інших регіонах Західної України. У СРСР цього свята не існувало, а мам вшановували 8 березня.

Як відзначають День матері в Україні та світі

Американці, засновники традиції, а також австралійці обов’язково готують у День матері сніданок у ліжко своїм мамам. У свято до одягу приколюють гвоздику, при цьому біла квітка – на згадку про покійну маму, кольорова говорить про те, що людини жива. Також у США та деяких європейських країнах прийнято дарувати «материнське кільце». При цьому кілець буде стільки, скільки в жінки дітей. Американська статистика говорить про те, що до Дня матері продаж ювелірних виробів зростає у кілька разів.

Muttertag у Німеччині відзначають із середніх віків, а національним свято стало у 30-х роках ХХ століття. Німці дарують мамам троянди в кількості 12 штук, а от померлим на могилу несуть одну білу троянду.

Найсприятливіша для материнства країна Європи – Фінляндія. Тут з 1919 року вручають державний орден Білої троянди, День матері у Фінляндії – офіційний вихідний день, а мамам дарують рослини у горщиках.

Ахой-аштамі – День матері в Індії, який відзначають у жовтні. Появу свята пов’язують із легендою про матір, яка вбил ведмежа, і сімох синів, котрих втратила за це. Молитви матері почула богиня Аштамі Бхагаваті й оживила її дітей. Цього дня індійські мами моляться про здоров’я та благополуччя своїх чад.

Хаха но хі – День матері в Японії, який відзначають із 1915 року. Прийнято дарувати жінкам гвоздики, а з 1958 року ще й виконувати «материнську пісню».

Красиві вітання з Днем матері у віршах

Найдобріша, найкраща матусю рідненька!

В цей день ми вклоняємось дуже низенько.

За сонечко ясне, за серце прекрасне,

За те, що добром зігріваєте нас,

За те, що в щасливу і скрутну хвилину

Ми можемо всі прихилитись до вас.

Хай вас обминають невдачі та грози,

Нехай лиш від сміху з’являються сльози,

Міцного здоров’я з роси і води,

Бадьорість та настрій хай будуть завжди!

***

День травневий, день весняний

Трави й квіти весняні.

Навкруги куди не глянеш:

Все всміхається мені.

І в таку чудову днину,

Між пташок дзвінких пісень,

В серце кожної людини

Йшов любов’ю Мамин День.

В день такий приносять діти

До матусь любов свою

В подаруночках і квітах

Кажуть: я тебе люблю.

***

Спасибі, Матусю, Тобі,
За те, що я живу на світі.
І в цей прекрасний світлий день
Я подарую Тобі квіти.

Свята, прекрасна, дорога.
Тобі моя душа співає.
Любов Твоя така палка
На світі зло перемагає.

Проведи мене, Мамо, будь ласка
Проведи у цей світ.
Хай простелиться ніжна, криласта
Мені дорога услід.

Відгородить вона мене всюди
Від нещасть і біди.
Проведи мене, Мамо, між люди
В білий світ проведи.

Рідна Мамо, подай мені руку,
Щоб не впасти,як тяжко мені.
Мою щиру любов на цім світі
З вдячним серцем дарую Тобі!

***

Матусі наші рідні, легкокрилі,

Такі веселі, гарні, дуже милі,

В День матері подяка вам сердечна

За вашу мудрість, ласку безкінечну!

За ваші руки і ласкаві очі,

Які не спали, а гляділи нас щоночі,

За вашу пісню ніжну колискову

І рідну мову нашу калинову!

Хай Бог дає здоров’я вам міцного,

І щастя хай приходить до порогу,

Щоб вас не забували, приїздили

І щиро поважали, і любили!

***

З Днем матері тебе вітаю,

Всього найкращого бажаю!

Здоров’я, сили й довголіття,

Щоб святкувала ти століття!

Матусю, люба, в знак пошани

Весь світ нехай слухняним стане!

Всі квіти на землі для тебе.

Всміхайся, більш мені не треба.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також