Кістковий бульйон – джерело колагену, який є основою сполучної тканини організму, що забезпечує її міцність та еластичність. Розкажемо про користь кісткового бульйону, ви дізнаєтеся, як варити кістковий бульйон, як вживати колагеновий бульйон при переломах і подагрі.
Щоб приготувати кістковий бульйон, необхідно запастися терпінням, адже навариста непрозора рідина, що утворюється зі сполучної тканини та кісткового мозку, вийде лише після тривалого варіння. Бульйон, що вийшов, важливий для краси, а колаген в організмі розщеплюється на амінокислоти (гліцин, аргінін, лізин, пролін, глутамінова кислота), завдяки яким відбувається формування клітин.
в організмі розщеплюється на амінокислоти (гліцин, аргінин, лізин, пролін, глутамінова кислота), завдяки яким відбувається формування клітин.
Кістковий бульйон: користь та шкода
Всім відомо, що старіння відбувається з різних причин, у тому числі через дефіцит в організмі колагену. Найчастіше це відбувається з віком, організму з кожним роком все складніше його продукувати в потрібному обсязі. Як наслідок — крихкість кісток, хрускіт у суглобах та зморшки на обличчі.
Вживати тваринний колаген у вигляді БАДів сьогодні рекомендують багато лікарів. Але, якщо прочитати склад порошків, то стане зрозуміло, що їх виготовили з оброблених хрящових і суглобових тканин тварин. Так навіщо витрачати чималі кошти на модні пігулки, якщо можна зробити домашній кістковий бульйон, що матиме ті ж корисні властивості? До того ж страва дуже смачна і ситна, важливо лише правильно її приготувати.
Крім білка колагену, кістковий бульйон містить: кальцій, фосфор, магній, вітамін А, вітамін K2, залізо, цинк, селен та марганець. У кісткового бульйону низький глікемічний індекс, а значить він підходить для вживання хворими на цукровий діабет II типу і тими. хто страждає на ожиріння.
Кістковий бульйон не можна або з обережністю слід приймати тим, хто страждає:
- розладами травлення;
- непереносимістю глутаміну та гістаміну;
- нирковокам’яною хворобою;
- подагрою;
- від набряклості кінцівок;
- підвищеним потовиділенням;
- болями в м’язах та суглобах.
Як варити колагеновий бульйон: всі секрети
Як приготувати колаген? Історія появи кісткового бульйону налічує понад 2500 років. Відомо, що його варили китайські лікарі з метою лікування захворювань шлунка та нирок.
Кістковий бульйон виходить шляхом тривалого кип’ятіння на малому вогні, і чим довше цей процес триває, тим кориснішим бульйон вийде в результаті. Якщо ви хочете приготувати по-справжньому корисну страву, варіть її 8-72 години. Рибний кістковий бульйон варіть у кілька разів швидше. Для посилення смакових якостей у бульйон можна додати спеції, деякі овочі.
Зберігати кістковий бульйон також можна досить довго – протягом тижня він не втратить своїх якостей. Просто налийте його у скляну ємність та закрийте капроновою кришкою. Кістковий бульйон чудово піддається заморозці, тому якщо ви зварите більше, ніж можете подужати за кілька днів, краще продукт заморозити.
Які кістки для кісткового бульйону потрібні
Перш ніж варити кістковий бульйон, варто вибрати основний інгредієнт – кістки. Знайте, що бульйон з яловичих кісток багатший на лінолеву кислоту (LCA). Вона відмінний жироспалювач, а також має тонізуючі властивості, благотворно впливає на м’язову тканину. А ось білка більше у курячих кістках (10 г у порції), йоду – у риб’ячих. До речі, колаген із риб’ячих кісток засвоюється організмом найшвидше. Для приготування кісткового рибного бульйону рекомендується використовувати нежирну рибу (морський окунь, тилапія).
Багато господинь не знають скільки варити кістковий бульйон. Ідеальний кістковий бульйон виходить із попередньо обсмажених або запечених у духовці кісток. Бланшування (15-20 хвилин) допомагає позбавитися забруднень та обвітрених частин. Крім самих кісток, яких краще брати 2-3 види, в бульйон можна додати м’ясо — чим різноманітнішим за складом буде м’ясна складова, тим цікавішим буде смак кісткового бульйону. М’ясо в бульйон додають за годину до закінчення варіння. Дозволяється приготування на кістковому бульйоні будь-яких перших страв.
Кістковий бульйон: рецепт класичний
Інгредієнти:
- рубані яловичі мозкові кістки — 1,5 кг;
- м’ясисті кістки (можна короткі ребра) — 1 кг;
- цибуля ріпчаста, морква, черешки селери — по 1 шт;
- цибуля-порей — стебло;
- чебрець — 2 гілочки;
- лавровий лист — 1 шт;
- часник — 2 зубці;
- чорний перець горошком — 1 ч.л;
- сіль.
Приготування
- Розігрійте духовку до 220 °С.
- Покладіть кістки та овочі в глибоке деко, поставте його в духовку на 30 хв. Кістки повинні добре підрум’янитися.
- Наріжте цибулю, моркву та селеру невеликими шматочками.
- Зв’яжіть білою ниткою порей, стебла петрушки, чебрець та лавровий лист.
- Перекладіть кістки та овочі в каструлю з товстим дном.
- Залийте все холодною водою щоб вона покривала інгредієнти на 4 см.
- Додати зелень, довести до кипіння, посолити.
- Бульйон повинен ледве помітно кипіти, при цьому першу чверть години треба знімати шум шумівкою. Додайте перець горошком.
- Варіть бульйон не менше 5 годин, стежте, щоб рівень води не опускався нижче за кістки. Якщо це відбувається – додайте гарячу воду.
- Процідіть готовий бульйон через друшляк, застелений марлею. 10.Охолодіть, зніміть жир.
Кістковий рибний бульйон — покрокове приготування
Інгредієнти:
- нежирна риба велика або 3 рибні голови без зябер — 1 шт;
- масло вершкове — 2 ст.л;
- цибуля ріпчаста — 2 шт;
- морква — 1 шт;
- сухе біле вино або вермут — ½ склянки;
- вода — 4 л;
- зелень з гілочок петрушки, чебрецю та лаврового листа — 1 пучок.
Приготування
- Наріжте крупно цибулю та моркву.
- Розтопіть у великій каструлі масло, обсмажте овочі до м’якості протягом пів години.
- Влийте вино, збільшіть вогонь до середнього, нагрівайте до кипіння.
- Помістіть рибу в каструлю, влийте воду, щоб покрити всі компоненти, закип’ятіть.
- Видаліть із каструлі всю піну, яка піднімається нагору, додайте пучок зелені, зменшіть нагрівання до мінімуму.
- Варіть бульйон на повільному вогні із закритою або трохи прочиненою кришкою близько години, знімаючи піну зверху при необхідності. Якщо вода трохи википить, додайте гарячої, щоб кістки були покритими.
- Видаліть тушку риби або голови щипцями та шумівкою, процідіть бульйон через дрібне сітчасте ситечко.
- Вживайте відразу або охолодіть до кімнатної температури, залиште в холодильнику на кілька годин, поки жир не підніметься нагору і не застигне.
- Зніміть жир з бульйону, перелийте в герметичні ємності.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!