Висипи на шкірі обличчя можуть з’являтися та створювати дискомфорт у будь-якому віці, особливо, якщо тип шкіри жирний або комбінований. Частіше висипи локалізуються в Т-зоні (чоло, ніс та підборіддя), де активність сальних залоз найбільша.
Давайте розберемо, які основні причини виникнення висипів на підборідді, як їх вилікувати та позбутися цієї неприємної проблеми раз і назавжди.
Гай Олена, лікар-дерматолог першої категорії, косметолог, засновниця студії краси Zlatko (м. Київ). Instagram Олени: @dr.elenaguy
Очевидні та неочевидні причини появи прищів на підборідді
Причини виникнення висипів у зоні підборіддя бувають основні та непрямі (опосередковані). Розглянемо їх детальніше.
До основних причин можна віднести:
- гормональний дисбаланс
Гормони безпосередньо впливають на діяльність сальних залоз, а тому їхній дисбаланс може вплинути на здоров’я шкіри. Найчастіше прищі виникають на підборідді в період статевого дозрівання, перед місячними у жінок, в період вагітності або в разі перевищення рівня андрогенів у жінок різного віку.
Також причиною появи висипів на підборідді може бути порушення діяльності ендокринної системи.
- неправильне харчування
Якщо в щоденному раціоні переважає жирна, гостра, жарена та копчена їжа, багато солодощів, газовані напої, то це вірна ознака того, що вірогідність висипів буде дуже високою.
До непрямих причин можна віднести:
- наявність шкідливих звичок
А саме: куріння, зловживання алкоголем і напоями з кофеїном, наприклад, енергетиками.
Особливо в зоні ризику курці. Згідно з останніми науковими дослідженнями, куріння може негативно вплинути на поширеність і тяжкість перебігу акне через його можливу взаємодію з нікотиночутливими рецепторами, розташованими в сальних залозах.
- стрес
Давно доведено, що вплив стресу на організм людини надзвичайно великий. Він є одним із основних чинників, які спричиняють великий відсоток захворювань і проблемних станів, зокрема й шкіри. Винні в цьому гормони, які виділяються під час стресу.
Для шкіри обличчя найбільш підступним стресовим фактором є систематичне недосипання. Через регулярну нестачу сну імунна система дає збій, що негативно відображається на стані шкіри.
- неправильний догляд за шкірою
Некоректно підібрана косметика може стати причиною появи висипу на підборідді як у жінок, так і в чоловіків. Наприклад, такі повсякденні косметичні продукти, як креми, тоніки, очищувальні засоби, підібрані без урахування типу шкіри, можуть спровокувати запалення, зокрема глибокі прищі в зоні підборіддя.
Про які хвороби можуть сигналізувати прищі на підборідді
Висипання нерідко можуть свідчити про ті чи інші проблеми зі здоров’ям. Так, прищі на підборідді й нижній щелепі можуть з’являтися внаслідок порушення роботи ендокринної системи, хвороб репродуктивних органів і нирок. Прищі в цих зонах обличчя також пов’язані як з менструальним циклом у жінок, так і з хронічним гормональним дисбалансом.
Перш ніж лікувати ці косметичні проблеми у лікаря-косметолога, варто пройти обстеження у таких спеціалістів, як ендокринолог, гінеколог та гастроентеролог.
Як розрізнити бактеріальні та гормональні прищі
Гормональні прищі часто зустрічаються у підлітків, жінок під час менструального циклу та людей з гормональним дисбалансом, наприклад, при синдромі полікістозних яєчників (СПКЯ), які спричинені зміною рівня гормонів в організмі.
Гормональні прищі щільні, болючі, глибокі, характеризуються агонізуючими кистами.
Бактеріальні вугрі виникають через надлишок бактерій на шкірі та часто відрізняються білими або поверхневим вуграми, крихітними прищиками, які швидко зʼявляються і швидко зникають.
Профілактика появи прищів на підборідді
Якщо дотримуватися наведених нижче рекомендацій із догляду за шкірою обличчя, можна звести до мінімуму появу прищів на підборідді. Звісно, якщо при цьому ви не маєте проблем зі здоров’ям, які здатні спровокувати висипання в цій зоні.
В домашніх умовах
- Правильно очищайте обличчя. Проблемній шкірі підійде косметика для очищення з антибактеріальними та себорегулювальними інгредієнтами (цинк, саліцилова кислота, АНА-кислоти, камфора).
- Замість щільного крему обирайте легку емульсію або флюїд для щоденного догляду. Для жирної шкіри краще підходять невагомі текстури, які комфортно відчуваються на обличчі, не забивають пори і не провокують жирного блиску.
- І найголовніше правило – не чіпайте обличчя руками! Саме це часто призводить до появи бактеріальних висипань.
В умовах салонного догляду
За наявності прищів на підборідді (й обличчі в цілому) рекомендую пройти курс таких косметологічних процедур:
- кислотні пілінги (саліциловий, азелаїновий, мигдальний, пілінг Джесснера, ретиноловий);
- лазерне лікування висипів;
- професійна комбінована чистка обличчя.
Як позбутися прищів на підборідді самостійно
Як лікар-дерматолог я часто зіштовхуюся з питанням, як швидко прибрати прищі на обличчі, наприклад, перед зйомкою чи іншою важливою подією. У таких випадках раджу спробувати засоби прямої локальної дії, які допоможуть оперативно позбутися підшкірних і періодичних білих висипань на підборідді. Найбільш ефективні з них – у добірці нижче.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!