Професійне захворювання: як не вигоріти на роботі

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Профессиональное заболевание: как не выгореть на работе

Вигоряння на роботі офіційно визнали хворобою. Таке рішення ухвалили в Женеві на засіданні Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я. Якщо не хочете додати діагноз до своєї медкарти, читайте, як не вигоріти на роботі.

Від любові до ненависті один крок, іноді навіть надто швидкий. Ця проста істина справедлива як для особистих стосунків, так і для професійних уподобань. Якщо за роботою упадаєш усією душею, готова була не спати ночами, доробляючи черговий проєкт, а в якийсь момент зрозуміла: драйву немає і все б віддала, аби цим більше не займатися. Ніколи. Плани далекосяжні, але не тішать, витрачених зусиль шкода, але продовжувати нудно, почуття відповідальності тисне, але переживемо. Загалом, привіт, вигоряння! І від найцікавішої, найперспективнішої роботи, що надихала, в організмі накопичуються «ментальні токсини»: втома, байдужість і роздратування. Навіть якщо життєві обставини дозволяють міняти рід діяльності кілька разів на рік, як сезонний гардероб, то рано чи пізно виникне інша проблема — комплекс людини, нездатної довести справу до кінця, у якої все поверхневе.

Стрес на роботі більше не вважають нісенітницею. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) на засіданні Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві вирішила визнати вигоряння справжньою хворобою. Про це повідомила служба новин CNN. Тепер, згідно з Міжнародною класифікацією захворювань, вигоряння – це офіційний медичний діагноз. Щоправда, стосується він виключно професійної сфери діяльності, тому лікарі не можуть використовувати його в будь-якому іншому контексті.

Вигоряння на роботі пов’язують із такими симптомами:

  • підвищене психічне дистанціювання від роботи;
  • цинізм, пов’язаний із професійною діяльністю; 
  • фізичне та емоційне виснаження;
  • почуття негативізму, спричинене роботою;
  • зниження професійної ефективності.

Чим терпіти роботу, яку ви офіційно розлюбили, або стрибати з квітки на квітку, краще вигоряння не допускати. А якщо процес пішов, то знати, як його зупинити. Ці чотири практики допоможуть любити роботу, як першого дня.

Змініть роботу

Змініть їй зухвало, відкрито та без вагань. У житті має з’явитися щось, що, по-перше, надає задоволення, а по-друге, існує у площині, віддаленій від роботи на кілька світлових років. Уявіть, що ви тричі на день вживаєте прекрасне, корисне, свіже авокадо без нічого. Може, перший тиждень вам це зелене диво буде на радість, але потім ви почнете його ненавидіти. А якби авокадо одразу в салат? А якщо з тунцем? А в смузі із зеленню? Картинка змінюється!

Професійне захворювання: як не вигоріти на роботі

Виходячи з роботи (і вже, звичайно, на вихідних), думайте не про професійну діяльність, а про зовсім інші світи. Ось прямо змусьте себе. Займіться вивченням китайської мови чи історії кіно, станьте волонтером, раз на тиждень ходіть до театру чи на концерти, запишіться до групи танців на пілоні. Та будь що — головне, щоб це вимагало часу й уваги. Вкладайтесь у нове захоплення, заведіть із ним справжній роман.

До речі, якщо ви вже займаєтеся спортом, спробуйте змінити напрям: раніше бігали, а тепер катайтеся на велосипеді, до цього плавали або потіли на тренажерах – перейдіть на силову йогу.

Обмежуйте себе

Все з чогось починається, і вигоряння теж саме не виникає. Якщо вас спочатку захльостує любов до своєї справи, ви прокидаєтеся ще й на світ не займалося, щоб скоріше пристати до роботи,  зменште оберти – на довше вистачить.

Присвячуйте ранок виключно собі та своїм домашнім – сніданок, ранкові б’юті-процедури, вибір одягу на день не потрібно втискати у проміжки між перевіркою пошти, складанням робочого плану, чатами з колегами у WhatsApp та іншою робочою метушнею. Вмикати телефон через 4 години після того, як прокинулися, теж було б занадто, але 1-2 години собі можна приділити. Те саме стосується вечорів і вихідних… Ну добре, мінімум, одного вихідного.

А ще – висипайтеся. Лягайте раніше і вставайте пізніше. Якщо ви вже почали вигоряти, то зайві дві години інтенсивної роботи будуть тільки на шкоду. Взагалі, працювати багато – не дуже ефективно, краще подумайте, як оптимізувати процеси та знайти коротший шлях до виробничої мети.

Професійне захворювання: як не вигоріти на роботі

Вітаміну D – так, вітаміну К(аві) – ні

 Якщо ви відчуваєте, що енергія на нулі (а це почуття часто стає супутником вигоряння), перегляньте раціон. Можливо, вам потрібно більше вітаміну D – його натуральними джерелами вважається риба жирних сортів, печінка та вершкове масло, а синтезується він під впливом ультрафіолетових променів. До речі, ще можуть допомогти астрагал і родіола: завдяки речовинам, що містяться в них, ці рослини вважаються дієвими засобами для боротьби зі стресом. 

А тепер – кава. Навіть якщо ваш ранок вже років 10 поспіль без неї не починається, знайдіть у собі сили перемогти цю прихильність. Кофеїн підвищує рівень гормону стресу кортизолу, що призводить до різких сплесків і спадів енергії. На якийсь час відмовтеся від кави — десь через чотири дні такого детоксу організм згадає, як самостійно регулювати енергетичні потоки. А потім уже каву можна повернути, але не більше 4 філіжанок на тиждень.

Зробіть чищення

Не обличчя й не тіла (хоча і це було б непогано), а завдань і цілей. Якщо відпочинок, перемикання та правильне харчування не допомагають і робота більше не збуджує у вас жодних чудових поривів, знайдіть причину цього розхолодження.

 Можливо, у всьому винна невдала організація процесу, нереальні цілі, порожні комунікації чи власна неефективність? Чим більше в роботі того, що спричиняє у вас протест (нехай і підсвідомо), тим менше вас до неї тягтиме. Перекрийте робочий процес по-новому, не відкривайте файл з кошторисами вечорами, не листуйтеся з клієнтами перед сном і частіше говоріть роботі «ні». Вона не вовк, мусить зрозуміти.

 Любіть свою роботу, але себе таки любіть більше.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також