Питання-відповідь: як заняття спортом допомагають боротися з депресією

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Вопрос–ответ: как занятия спортом помогают бороться с депрессией

Чи знаєте ви, що заняття спортом допомагають боротися з депресією? Це ідеальний спосіб покращити собі настрій і подивитися, куди піти. Розповідаємо, чому так відбувається з точки зору науки.

Немає кращих ліків від поганого настрою, ніж заняття спортом. Це може бути будь-яка фізична активність – біг, плавання, танці, йога, пілатес, кросфіт, просто ходьба швидким кроком. Сам вид фізичної активності в цьому випадку не важливий. Головне продовжувати рухатися, тому що заняття спортом допомагають боротися з депресією і занепадом сил. Якщо вам здається, що єдина вправа, на яку ви здатні, – підносити рукою келих вина до рота, отже, точно час збирати сумку і йти в зал або на пробіжку.

Фізична активність, ендорфіни, дофамін і серотонін

Якщо ви любите займатися спортом, вам має бути знайоме відчуття радості й припливу енергії, яке накриває хвилею десь хвилин через 30 після початку тренування. Це підіймається рівень дофаміну і серотоніну. Ендорфіни – це важка артилерія, їх вплив на організм схоже з опіатами, і вони вступають у гру, коли стає зовсім важко.

Недарма кажуть, що спорт – це наркотик, і в разі тривалої відсутності фізичного навантаження у тих, хто регулярно відвідував тренування, починається ломка.

Дофамін можна назвати «гормоном радості руху». Він відповідає за рухову активність, почуття радості від отримання нової інформації або навчання новим навичкам, а також відіграє важливу роль у підкріпленні мотивації й почутті задоволення. Тобто ми радіємо, коли отримуємо нову інформацію або нам вдається вивчити новий рух, або навіть цілу зв’язку в танцях, на степ-аеробіці або функціональному тренуванні.

Серотонін – «гормон гарного настрою», виробляється під час кардіотренувань. Покращує рухову активність і підвищує тонус м’язів. Регулярні тренування підвищують рівень цього гормону в мозку. В результаті у нас покращується настрій, знижується рівень отриманого стресу, поліпшується якість сну й апетит.

Ендорфіни відповідають за цікавий стан – «ейфорію бігуна». Він виникає при дуже великих і тривалих навантаженнях, коли сили вже закінчується. Ось тут і відкривається друге дихання, «нітро», яке донесе нас до фінішу. Ендорфіни блокують больові сигнали і дозволяють дотягнути до фінішу марафонців.

Ендорфіни – група гормонів, які за своїм впливом на організм схожі з опіатами. Вони утворюються з речовини, що виробляється гіпофізом (бета-ліпотрофіна), і мають чарівні властивості –  зменшують біль і покращують настрій.

Спорт і імунна система

Вся річ у тім, що заняття спортом і відчуття радості схожі за своїм ефектом впливу на організм. Вони запускають посилений процес вироблення антитіл – особливий вид білка, що виробляється імунною системою. Якщо система працює як годинник, вони моментально виявляють антигени (бактерії і віруси) і повідомляють про це до контрольного центру. Антитіла вистежують їх, з’єднуються і блокують. Після цього прибувають «спецсили» – Т-клітини (кілери в мікросвіті) і знищують непроханих гостей.

Крім того, фізична активність знижує рівень кортизолу, відомого як гормон стресу. Стрес негативно позначається не тільки на нашому настрої, але і на самопочутті – здатність організму боротися з хворобами значно слабшає. Оскільки рівень кортизолу падає, зникає відчуття тривоги, ми почуваємося набагато краще і менше хворіємо.

Правда, у відносинах між спортом й імунітетом не все так просто. Надмірні фізичні навантаження без достатньої кількості відпочинку і правильного відновлення можуть негативно позначитися на здоров’ї. Виникає слабкість, складно зосередитися на роботі й дуже легко підхопити застуду. Так що в спортивних навантаженнях дуже важливо знати міру і припиняти тренування, якщо ви відчуваєте, що починаєте хворіти.

Питання-відповідь: як заняття спортом допомагають боротися з депресією

Спорт і лептин

Лептин – гормон ситості. Його основна функція – регулювання запасів енергії і придушення апетиту. Він повідомляє організму, коли запасів палива досить і підзарядження не потрібно. Як правило, у людей, які страждають від ожиріння, рівень лептину постійно скаче.

Під час занять спортом рівень цього гормону в крові падає. Вчені з Університету Монреаля вважають, що це запускає сигнал голоду, який потрапляє в «центр задоволення» мозку й у такий спосіб створює ефект винагороди від виконаних вправ. Тобто приємний ефект від втамування голоду прирівнюється до стану задоволення після якісного тренування.

Спорт і підвищення самооцінки

У людей, що регулярно займаються спортом, підвищується самооцінка. Ця впевненість запускає ланцюжок позитивних змін у житті: вони отримують бажану посаду, проєкт або підвищення заробітної плати, впевненіше почуваються на переговорах – все це може кардинально змінити життя на краще. На цю тему було проведено величезну кількість досліджень, і всі вони зводяться до одного – успішні люди займаються спортом, і люди, які займаються спортом, частіше досягають успіху.

Психологи досі сперечаються, що було першим, курка чи яйце: люди щасливі, тому що займаються спортом, або ж щасливі люди більше схильні до фізичної активності? Коли у нас поганий настрій, нам не хочеться нікуди йти, і тренування пропускаються. Коли у нас гарний настрій, ми готові йти куди завгодно, і заради тренування можемо поїхати не тільки в інший кінець міста, а й в інше місто або навіть країну.

Не важливо, що є першопричиною. Важливим є те, що ви можете змінити свій сірий стан на більш яскравий і кольоровий, просто одягнувши кросівки і вирушивши до залу на улюблене тренування.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також