Рак молочної залози: причини, фактори ризику, профілактика

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Рак молочной железы: причины, факторы риска, профилактика

У цій статті розглянемо основні причини появи раку молочної залози, що собою являє це захворювання, а також дізнаємося, хто найбільше потрапляє до групи ризику, і як можна вберегти себе від цієї хвороби.

Рожевий жовтень

Рак грудей є одним з найбільш поширених онкологічних захворювань серед жіночого населення в усьому світі. Попри сучасні досягнення в галузі науки й медицини, щороку статистика більшості країн повідомляє, що за останній час почастішали випадки захворювання не тільки у жінок з групи ризику за віком (35-45 років), а й у більш молодих дівчат – від 25 років .

«Щорічно в світі у 1,5 млн жінок діагностують рак молочної залози, а у 400 тис. захворювання закінчується летальним результатом. В Україні, за даними Національного канцер-реєстру, кількість хворих протягом року становить 16 тис., а смертність перевищує 7,5 тис. Ефективність лікування і ймовірність одужання безпосередньо залежать від часу виявлення онкопатології. При діагностиці пухлини на I-II стадії виживання становить 90%», – говорить лікар вищої категорії, мамолог, онкохірург Академічного медичного центру Олексій Іванович Костриба.

Поінформованість про рак молочної залози, його причини, симптоми, методи профілактики і своєчасне виявлення – це не тільки ефективний спосіб перемогти хворобу, але й ніколи з нею не зіткнутися.

Визначення і симптоми

Причины рака молочной железы

Рак молочної залози (РМЗ) – це онкологічне, захворювання, що прогресує та має рецидиви, за якого з епітеліальних клітин формується злоякісна пухлина в тканинах однієї або обох молочних залозах.

Існує кілька різновидів РМЗ залежно від локалізації новоутворення. Якщо пухлинний процес виник в клітинах проток, цей вид раку називається протоковий (переважно зустрічається саме він). Інший поширений різновид називається дольковим раком. За цієї форми патологія вражає дольки молочної залози.

Підступною рисою раку грудей є безсимптомний перебіг. Поява тривожних ознак свідчить про прогресування захворювання.

Основними і першими симптомами на ранній стадії є:

  • зовнішні зміни шкіри грудей (лущення, почервоніння, набряк за типом апельсинової кірки);
  • збільшення розміру або зміна форми грудей (за короткий період);
  • гнійні або кров’янисті виділення з соска;
  • хворобливі відчуття в області грудей або соска;
  • наявність ущільнень в одній або обох молочних залозах;
  • збільшення пахвових і надключичних лімфатичних вузлів.

Симптомы рака груди

Більш детально симптоми раку молочної залози на різних стадіях і як провести самообстеження грудей в домашніх умовах розглянемо в наступному матеріалі.

читайте також

Причини і фактори ризику

Рак грудей є складним захворюванням, обумовленим цілим комплексом причин. Однак все ж існує низка певних факторів, що сприяють розвитку патологічних процесів в молочних залозах.

1. Спадковість. Генетична схильність – один з основних факторів ризику. Якщо в сімейному анамнезі є випадки цього захворювання у найближчих родичок (мати, дочка, сестра), особливо в молодому віці, ризик виявлення пухлини в 2,5-5 разів вищий.

2. Вік. В основній групі ризику жінки у віці від 40 до 60 років. Але, як показує світова практика, рак «молодшає», тому стежити за своїм здоров’ям і щорічно відвідувати мамолога рекомендується вже з 25 років.

3. Травми. У багатьох випадках ризик появи злоякісного новоутворення значно зростає після фізичної травми (удар, удар в області молочної залози).

4. Надмірна вага, ожиріння, різкий набір маси тіла в післяменопаузі є фактором ризику утворення пухлини.

5. Харчування, нестача вітамінів (особливо А, Е, С), присутність в раціоні канцерогенної їжі збільшує ризик онкології.

6. Гормональний збій. Зокрема, високий рівень жіночих статевих гормонів естрогенів, замісна гормональна терапія в менопаузі, а також порушення роботи печінки, щитовидної залози і яєчників.

7. Порушення репродуктивної функції. Ранній початок менструації (до 12 років) і пізній клімакс (після 53-55 років), відсутність вагітностей, лактації, пізні пологи мають вплив на захворюваність раку грудей.

8. Шкідливі звички. Куріння і зловживання алкоголем також призводять до розвитку злоякісних новоутворень.

Крім того, сюди також можна віднести нестачу фізичної активності, нерегулярність і пізній початок статевого життя, запалення придатків матки, перенесені мастити й інші інфекції молочної залози, які характеризуються гострим запальним процесом тканин. За наявності декількох негативних факторів ризик захворювання підвищується.

Профілактика

Профилактика рака молочной железы

У запобіганні раку молочної залози надзвичайно важливу роль відіграє профілактика захворювання, планові медичні огляди та діагностичні обстеження відповідно до віку і факторів ризику. До профілактичних заходів можна віднести:

  • обов’язковий догляд за сосками під час вагітності та при годуванні груддю, попередження появи тріщин і недопущення запалень, які призводять до зміни тканини молочних залоз (мастит, фіброаденома, мастопатія тощо);
  • правильний підбір спідньої білизни (відмовтеся від занадто тісних і незручних бюстгальтерів);
  • підбір правильних контрацептивів, які допоможуть уникнути абортів (саме аборти переважно провокують рак грудей у ​​молодих жінок віком 20-35 років, оскільки є колосальним гормональним стресом для організму);
  • контроль психічного здоров’я (тривалий стрес і постійні нервові виснаження призводять до порушення функціонального стану, тим самим провокуючи дисбаланс нормального обміну в організмі, що може сприяти розвитку патологічних процесів);
  • регулярні візити до мамолога та гінеколога (1-2 рази на рік залежно від віку та факторів ризику). Профілактичний огляд молочних залоз допоможе вчасно розпізнати хворобу і почати лікування.

Будьте здорові!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також