Що означає закрити гештальт, і навіщо це взагалі потрібно робити

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Що означає закрити гештальт, і навіщо це взагалі потрібно робити

Сьогодні багато хто захоплюється психологією, і часто можна почути фразу «закрити гештальт». І якщо вам цікаво, ви обов’язково запитаєте у гугл, що означає це словосполучення, можливо, вам також його необхідно терміново закривати. Про те, що таке гештальт, чи є він у кожного, чи потрібно його закривати і як це зробити, розповімо в матеріалі.

Гештальт перекладається з німецької як «образ» чи «форма». Термін запровадили психологи Макс Вертгеймер, Курт Коффке та Вольфганг Келер, які є «батьками» гештальтпсихології. Вони вважали, що все в цьому світі є цілісним, має початок і кінець. Гештальт передбачає думки, почуття і вчинки людини. За радянських часів психолог Блюма Зейгарник вивчала ефект особливої ​​запам’ятовності незавершених дій і необхідності людини доводити розпочате до кінця. Якщо цього не зробити, то забути про незакритий гештальт практично неможливо.

Розкажемо, як зрозуміти, чи є у вас незакритий гештальт і чи можна це зробити без допомоги психолога.

Незакритий гештальт: як зрозуміти, чи є він у вас

Що означає закрити гештальт, і навіщо це взагалі потрібно робити

Фахівці розрізняють гештальт-психологію та гештальт-терапію. Так, перша має сформулювати загальнопсихологічні закони, а друга — це набір практик відновлення цілісності особистості. Гештальт-терапія необхідна для розвитку усвідомленості, розуміння причинно-наслідкових зв’язків, покликана структурувати і впорядковувати життя.

Базовий принцип гештальту – завершеність. Це означає, що якщо ви не довели розпочате до кінця і вас це серйозно непокоїть, то гештальт не закрито. Водночас, якщо у вас є справа, яка не вимагає впорядкування й осмислення, її не слід вважати гештальтом. Наприклад, ви збиралися сходити до магазина, але цього не зробили. Справу  не закінчили, але гештальтом вона не буде. А ось мрію відвідати Сейшели, куди ви ніяк не можете вирушити через відсутність коштів і часу, навпаки можна вважати незакритим гештальтом.

Постійне переживання про щось провокує внутрішнє напруження, виснажує нервову систему. Тому варто замислитись над остаточним розв’язанням проблеми, а отже, над закриттям гештальту. Не завжди все залежить від однієї людини, іноді довести розпочате до фіналу неможливо через особливі обставини. Проблема незакритого гештальту часто виникає в особистих стосунках.

Ознаки незакритого гештальту

Що означає закрити гештальт, і навіщо це взагалі потрібно робити

  • Зацикленість на незавершеному. Якщо ви весь час думками повертаєтеся до якихось подій, ситуацій, думаєте, як би вчинили, але шансу не було, — це ознака застрягання в проблемі.
  • Повторювання одних і тих самих ситуацій. Якщо ви не змогли розв’язати проблему, психіка створює повторення, і ситуація залишається невирішеною. Наприклад, якщо ваші стосунки з чоловіками закінчуються за тим самим сценарієм, ймовірно, ви несвідомо вибираєте один і той саме типаж. Психологи наводять приклад стосунків з аб’юзером: поки жінка не зрозуміє, що приниження та байдужість терпіти не можна, вона знову й знову обиратиме чоловіків, які змушують її страждати. Це відбуватиметься доти, доки гештальт не закриється.

Визначити незакритий гештальт можна за допомогою методу САН (самопочуття, активність, настрій). Якщо за шкалою САН бал високий, то в людини відсутні незакриті гештальти.

Як закрити гештальт, чи можна впоратися із проблемою самостійно

Що означає закрити гештальт, і навіщо це взагалі потрібно робити

Закрити гештальт означає опрацювати минуле, переналаштуватись і не допустити схожої ситуації в майбутньому. Цей процес не буває блискавичним, потрібно провести велику роботу над собою, змінити ставлення до деяких людей, але водночас це допоможе покращити якість життя.

Боротися з гештальтом треба поступово, наполегливо долаючи етап за етапом. Важливо також зрозуміти, що не завжди вирішення проблеми лежить на вас. Чи не виконуєте ви чиюсь волю, вважаючи це за свій гештальт?

читайте також

Як опрацювати гештальт?

Що означає закрити гештальт, і навіщо це взагалі потрібно робити

  1. Розділіть аркуш паперу на дві частини, в одну колонку запишіть усі плюси ситуації, в другу – мінуси. Підкресліть ті пункти, які вас дуже непокоять.
  2. Вибравши пікові пункти, перепишіть їх так, як би ви хотіли, чого очікували від ситуації, але цього не сталося. Чому не сталося так, як ви хотіли?
  3. Пориньте в «ідеальний» сценарій розвитку ситуації, проживіть заново ситуації, що вже відбулися. Роблячи подібне, ви плескаєте почуття й емоції, які не вдалося пережити наяву, кажіть те, що так і не проговорили. Психологи не рекомендують проводити таку маніпуляцію за один раз, на опрацювання ситуацій може піти не один день, тиждень, місяць.
  4. На останньому етапі належить переглянути своє життя, спираючись на здобутий досвід. Це допоможе набути впевненості у собі, відчути власну важливість. Згодом вам буде легко чинити усвідомлено, не наступати автоматично на ті самі граблі.

Впоратися з гештальтом по силі не кожному. Якщо відчуваєте, що вам це життєво необхідно, але боротися самотужки складно, варто звернутися по допомогу до психолога. Фахівець разом із пацієнтом занурюватиметься в ситуацію ще й ще раз, поки проблема себе не вичерпає і людину не перестануть обтяжувати переживання. Важливо нічого не приховувати, щоби розставити всі крапки над «i». Часто гештальт-терапевти використовують у процесі роботи з пацієнтами психоаналіз.

Не можна вважати гештальттерапію панацеєю, універсальних інструментів, за допомогою яких можна закрити гештальт, не існує. Різним людям підходять різні методики. Ви ж не думаєте в кабінеті лікаря, що вилікувати хворобу можна одними пігулками, можливо, знадобиться фітотерапія, фізіотерапія і навіть операція.

Як зрозуміти, що гештальт закрито?

Що означає закрити гештальт, і навіщо це взагалі потрібно робити

«Гештальт обов’язково необхідно закрити» – саме такий міф існує в сучасному суспільстві. Гештальт-терапевти вважають, що іноді варто просто скасувати завдання, усвідомити, що воно вже втратило актуальність, а отже, не варто мучитися, що справу не завершено.

Закритий гештальт чи ні, ви зрозумієте тоді, коли, потрапивши в схожу ситуацію, не відчуватимете дискомфорту й думки про незакінчену справу не будуть вас тяжіти.

Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також