Що таке мігрень: причини, симптоми та лікування

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

мігрень

«Не болить голова у дятла», — скаже багато хто, і справді, з головним болем стикався кожен із нас. Ось тільки в деяких він інтенсивний, напади трапляються досить часто, причому нічим, на перший погляд, не спровоковані. Медики запевняють, що якщо хоча б п’ять разів за своє життя ви стикалися з нападами сильного головного болю, отже, їх можна кваліфікувати як мігрень.

Хоч як крути, але мігрень — це не просто біль голови, а захворювання мозку. Сплутати мігрень з головним болем досить складно, оскільки захворювання має свої характеристики. Розповімо про симптоми мігрені, причини її появи і що робити при мігрені, чи можна усунути напад без медикаментів. 

мігрень

Мігрень: як виявляється, всі симптоми

Виділяють чотири стадії мігрені: продром, мігренозна аура, головний біль, постдром.

Продром характеризується дратівливістю, втомою, пригніченістю, втратою апетиту. Ті, хто страждає мігренями, описують свої відчуття по-різному: у деяких болі пульсують, нагадують стукіт молотком, у інших — розпирають. При цьому болить лише в одній половині голови. А ось у інших болі досить терпимі, бувають мігрені навіть безболісні. У медицині таке явище називають мігренозною аурою.

Мігренозна аура – ​​це певні симптоми, що свідчать про початок мігрені. До них належать: кольорові або сліпі плями в очах, смужки, можуть терпнути верхні кінцівки або обличчя, загальмовується мова, знижується слух. Мігренозна аура діагностується у четвертій частині людей, які страждають на мігрень, триває не довше години, до того ж проявляється не за кожного нападу. Як зазначили вище, мігренозна аура не завжди супроводжується больовими відчуттями.

Головний біль під час нападу мігрені може тривати від чотирьох годин до трьох діб. Саме тоді хворого може нудити, з’являється блювота, розвивається світлобоязнь і неприйняття певних звуків чи їхньої тональності. Больові відчуття «вибивають» людину з робочої колії, працездатність, швидкість реакції та фізична активність часом знижуються до катастрофічного мінімуму.

Під час постдрому болючих відчуттів вже немає, але спостерігаються ті ж симптоми, що і під час нападу.

мігрень

Чому виникає мігрень, хто схильний до неї

Якщо ви думаєте, що «погані» судини, а відповідно – погана циркуляція крові у певних зонах головного мозку – причина мігрені, ви помиляєтеся. Згідно з останніми дослідженнями, розширення судин у результаті поганого кровопостачання мозку не є причиною мігрені.

У ХХI столітті вчені довели, що мігрень є спадковим захворюванням у більшості випадків, адже особливу структуру мозку людина отримує від батьків. Мігрень провокує підвищену збудливість нейронів головного мозку. Збуджуючись, нервові клітини здатні активувати і нейрони, які відповідають за імпульси болю. На практиці такий ланцюжок і стає причиною болючих відчуттів. Напад мігрені люди, які не знають, можуть сплутати з епілептичним нападом.

А ось психосоматика мігрені ще не визначена на 100%. Так, ймовірно, на збудливість нейронів впливають:

  • гормональне тло (наприклад, менструальна мігрень);
  • деякі продукти й дієти;
  • алкоголь;
  • недотримання режиму дня (недосипання, підвищена мозкова активність без перерв на відпочинок тощо);
  • стресові ситуації;
  • метеозалежність тощо.

Набір тригерів, які здатні провокувати мігрень, кожен має свій. Хронічна мігрень може виявлятися практично через день, в результаті людина відчуває біль навіть при легкому дотику до голови або шиї. Якщо не почати лікувати епізодичні мігрені вчасно, вони стануть хронічними. Небезпека мігреней у тому, що вони можуть трансформуватися в епілепсію, стати причиною інсульту. Часті мігрені – стрес для організму, на їх тлі можливий розвиток депресії.

Перші напади мігрені виникають у дитинстві або підлітковому віці, при цьому 90% тих, хто страждає від захворювання, – жінки.

мігрень

Як позбутися мігрені, профілактика

Лікування мігрені має проводити виключно лікар-невролог. Фахівець випише лікарські препарати, спрямовані на стабілізацію збуджених нервових клітин. Протокол лікування невролог визначає на основі скарг пацієнта, а також деяких діагностичних досліджень (МРТ та/або КТ мозку, УЗД судин, ЕЕГ, аналізи крові). Часто пацієнту пропонують вести щоденник болю, куди записують не лише періодичність, а й інтенсивність.

Лікувати мігрень в домашніх умовах – це означає дотримуватися рекомендацій лікаря. Зняти напад болю можуть анальгетики або триптани, за необхідності протирвотні препарати. Лікарі вважають, що терпіти біль під час мігрені недоцільно, і ліки потрібно вживати за перших симптомів нападу.

Повністю вилікувати мігрень неможливо, тому важлива профілактика. Лікар може порекомендувати антидепресанти, бета-блокатори й інші препарати, які зміцнюють нервові клітини, знижують їхню збудливість. Грамотно побудована профілактика знижує частоту нападів удвічі.

Якщо вас непокоять мігрені, необхідно дотримуватись простих правил.

  • Стежити за харчуванням, не допускати появи почуття голоду, а також менше вживати продукти й напої, що спричиняють гіперзбудливість нейронів: чорний шоколад, алкоголь (особливо червоне вино та пиво), продукцію швидкоїжі, горіхи.
  • Кинути палити.
  • Дотримуватися режиму дня: вчасно лягайте та вставайте.
  • Не допускати трансформацій неврологічних відхилень, уникати тривожних станів і стресів, що переростають у депресію.
  • Займатись спортом, більше гуляти.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також