Як зрозуміти, що починається клімакс: симптоми, чи потрібно лікувати

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Як зрозуміти, що починається клімакс: симптоми, чи потрібно лікувати

Клімакс – природний стан жіночого організму, нормальний фізіологічний процес. Розкажемо, що таке клімакс і про ознаки клімаксу, а також чим характеризуються ранні стадії менопаузи і чи можна відстрочити клімакс взагалі.

Як розпізнати клімакс має знати кожна жінка, важливо пройти цей природний процес правильно. Про те, що організм наближається до менопаузи, і дітородна функція згасає можна зрозуміти з кількох симптомів. Розповімо докладніше про ознаки клімаксу і як лікувати клімактеричні розлади.

Що таке клімакс

Як зрозуміти, що починається клімакс: симптоми, чи потрібно лікувати

Клімакс або менопауза є природним процесом у житті жінок. Зазвичай клімакс настає у жінок віком від 45 до 55 років, але вікові рамки можуть змінюватись.

Клімакс пов’язаний із змінами у гормональному фоні жінки. Під час клімаксу рівень гормонів естрогену та прогестерону знижується, що призводить до різних фізичних та емоційних змін. Клімакс – досить тривалий фізіологічний період, це плавна трансформація жіночого організму, коли перебудовується діяльність окремих структур центральної нервової системи (ЦНС). Час початку клімактеричного періоду кожної жінки закладено генетично.

У більшості жінок симптоми клімаксу є тимчасовими та можуть бути полегшені або контролювані різними методами.

Як зрозуміти, що почався клімакс: стадії, як змінюються місячні перед клімаксом

Як зрозуміти, що починається клімакс: симптоми, чи потрібно лікувати

Як починається клімакс? Клімактеричний період можна розділити на окремі фази, симптоми у кожної, відповідно, свої. Менопаузальний перехід характеризується змінами гормонального фону, а саме зниженням рівня жіночих гормонів (прогестерон, естроген), припиненням менструацій. В середньому цей процес починається з 40 років, але може і раніше або пізніше, і триває 8-10 років.

  • Перименопауза

Початок перименопаузи — 40-45 років. Тривалість цієї фази індивідуальна — від декількох місяців до чотирьох років. У період перименопаузи кількість естрогенів знижується, менструальний цикл стає нерегулярним. Виділення під час місячних стають або рясними, або навпаки — мізерними. Чим ближче жінка наближається до менопаузи, тим катастрофічно падає рівень естрогену. Симптоми менопаузи в цей період відчувають близько 40% жінок.

Попри нестабільний менструальний цикл і зниження рівня гормонів, завагітніти в період перименопаузи реально.

  • Менопауза

З етимології слова зрозуміло, що в цій фазі припиняються менструації. Якщо вони відсутні два-три місяці, не можна зробити висновок про настання менопаузи, скоріше, про збої менструального циклу. Жінка, яка прожила без менструацій рік, — точно увійшла в період менопаузи. Симптоматика клімаксу стає більш чіткою, проявляється у 80% жінок.

  • Постменопауза

Цим терміном називають фазу, що настає через рік і більше після повного припинення менструацій. Поступово, протягом приблизно двох років після останньої менструації, яєчники починають втрачати свої функції. Період постменопаузи триває до кінця життя. Симптоми клімаксу зменшуються, але виникають інші захворювання.

Види клімаксу:

  1. Ранній клімакс, який розвивається в разі виснаження резерву яєчників до 40-45 років.
  2. Штучний клімакс — виникає після прийому лікарських препаратів, призначених для лікування деяких захворювань.
  3. Патологічний клімакс — розвивається на тлі деяких гінекологічних захворювань.

Клімакс: симптоми

Як зрозуміти, що починається клімакс: симптоми, чи потрібно лікувати

Виділяють ранні симптоми клімаксу, середні та пізні.

Перименопауза симптоми:

  • припливи пов’язані з клімаксом спека або ознобу (протягом 1-2 хвилин), а разом з цим підвищена пітливість;
  • стрибки артеріального тиску, прискорене серцебиття;
  • головний біль;
  • порушення концентрації та забудькуватість;
  • дратівливість і турбота, неспокій, коливання настрою, депресія;
  • слабкість і сонливість або безсоння;
  • зниження лібідо.

У період менопаузи до вищевказаних симптомів приєднуються:

  • сухість у піхві та пов’язані з цим больові відчуття під час сексу;
  • свербіж і печіння в статевих органах;
  • нетримання сечі;
  • зміни зовнішності, ознаки старіння стають яскраво вираженими (шкіра втрачає пружність, виникають зморшки, провисає овал обличчя і «розпливається» фігура).

У фазі постменопаузи проявляються:

  • серцево-судинні захворювання;
  • дегенеративні зміни в суглобах (артрози-артрити, остеопороз);
  • деменція.

Як зменшити прояви клімаксу

Як зрозуміти, що починається клімакс: симптоми, чи потрібно лікувати

Клімакс не лікують, адже це не хвороба, жінкам тільки допомагають впоратися з його проявами. А саме йдеться про менопаузальну гормональну терапію або негормональне лікування, яке призначається виключно гінекологом. Мета гормонотерапії в період менопаузи поліпшити якість життя жінки, підтримувати нормальне функціонування органів і тканин. Зазвичай після 60 років прийом гормонів припиняють, оскільки вони швидше шкодять, ніж допомагають.

Сьогодні в інтернеті можна знайти безліч порад про те, як відтермінувати клімакс. Медикаментозно це зробити неможливо. Але якщо вести здоровий спосіб життя, то цілком реально увійти в клімакс на кілька років пізніше. Медики рекомендують: відмовитися від вживання алкоголю, куріння, харчуватися правильно і збалансовано, залишатися фізично активними, повноцінно відпочивати і висипатися. Важливо! Регулярно займайтеся сексом, це допоможе зберегти гормональний фон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також