Синдром вивченої безпорадності: все, що нам потрібно знати

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Синдром выученной беспомощности: все, что нам нужно знать

Синдром вивченої безпорадності – досить поширений стан, який хоча б раз переживали практично всі люди на планеті. Редакція Beauty HUB пояснює, звідки береться вивчена безпорадність і як неї позбутися.

Багато з нас переживали стан, коли в голові крутяться тільки фрази «все погано» і «вже нічого неможливо зробити». У такі моменти здається, що ми потрапили в пастку долі або розплачуємося за кармічні гріхи. Насправді подібний хід думок має конкретне пояснення з психологічної точки зору і називається синдромом вивченої безпорадності.

Що таке вивчена безпорадність

Синдром вивченої безпорадності – це психічний стан, за якого людина перестає усвідомлювати зв’язок між зусиллями, витраченими на певну справу, і результатом, який ці зусилля можуть принести. Такий стан також називають синдромом пасивності, оскільки люди, які страждають, не докладають жодних зусиль, аби змінити своє життя на краще і вийти з негативних ситуацій.

Вивчена безпорадність в 1970-х роках була підтверджена експериментом: групу людей по одному помістили в приміщення, в якому було встановлено пульт з кнопками. У приміщенні увімкнули неприємний звук і поступово збільшували його гучність. Звук можна було вимкнути, натиснувши на пульті певну комбінацію цифр, яку учасникам озвучили напередодні. Однак кожен десятий учасник не скористався пультом управління навіть у той момент, коли звук доходив до критичної гучності.

Синдром вивченої безпорадності: все, що нам потрібно знати

Чому виникає вивчена безпорадність

Психологи виділяють два види вивченої безпорадності: особистісну і ситуативну.

  • Особистісна вивчена безпорадність – це риса характеру, яка сформувалася в ранньому дитинстві під впливом виховання або взаємодії із зовнішнім світом.
  • Ситуативна – це тимчасовий стан людини, який виявляється не у всіх сферах життя (як це буває за особистісної безпорадності), а тільки в конкретному випадку. Ситуативна вивчена безпорадність починає проявлятися у людей, хто робив багато спроб змінити певну сферу свого життя на краще, але не досяг успіху. Після довгої боротьби людина починає вірити, що всі її подальші зусилля будуть марними.

Як боротися з вивченої безпорадністю

Якщо від особистісної безпорадності фахівці рекомендують позбуватися тільки з кваліфікованим психотерапевтом, то ситуативну можна побороти самостійно. Варто тільки докласти зусиль і зробити аналіз власного життя.

  1. Встановіть зв’язок між вашими діями і результатом, який ви отримали. Згадайте ваші ключові досягнення в житті і подумайте, які дії або старання з вашого боку призвели до такого результату.
  2. Прийміть свої невдачі. Якщо ви відчуваєте невдачі, ви дієте. Без невдалих спроб в житті не обійтися, і це необхідно усвідомити. Навчіться сприймати ваші падіння як життєвий досвід і вчіться на них.
  3. Стати оптимістом. Психологи вважають, що у песимістів більше шансів навчитися безпорадності, ніж у тих, хто мислить позитивно і не сприймає негатив близько до серця.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також