Три головні міфи про українські вина: думка експерта

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Навколо українського вина витає так багато міфів, що вже досвідчені сомельє починають мати сумніви щодо правильних відповідей. Редакція Beauty HUB разом з виноробнею «Колоніст» вирішили розвінчати три головні міфи!

Вино – це не просто напій. Це історія людства. Це продукт, який з нами вже понад 10 тис. років, а виноградна лоза – одна з недосяжних вершин еволюції серед рослинного світу, символ істини і краси. І як стверджує сам засновник сімейної виноробні «Колоніст» Іван Плачков, «мудріше вина і хліба людство ще нічого не створило».

Кожне вино в світі – це по-своєму особливий напій, який дарує насолоду смаком й ароматом, розповідає історію своєї виноробні, розкриває характер винороба, чиї руки його створили, показує вміння і талант творця, відкриває нам таємницю, за яких умовах було вирощено лозу, вітряно, сонячно або дощило цього або іншого року.

Сьогодні українські вина стають все більш популярними серед поціновувачів напою не тільки в Україні, а й за кордоном. Вітчизняне вино стає не просто популярним – про нього говорять сомельє, про нього пишуть блогери, у всіх українських школах вивчення вина на дегустації завжди будуть представлені вітчизняні вина з різних регіонів, українське вино стає доступнішим. Сьогодні купити наше вино можна в спеціалізованих магазинах, торгових мережах, а також скориставшись зручною формою онлайн-замовлення на сайтах виробників й інтернет-магазинів. За вечерею в ресторані келихом українського вина вже нікого не здивуєш. Ми з вами мимохіть стали свідками історичного моменту народження і становлення українського вина як світового бренду. Так, ми тільки на початку шляху, але немає нічого більш азартного і захоплюючого, ніж створити щось неймовірне і нове на світовому ринку вина.

Міф № 1. Українські вина не можуть конкурувати з винами Старого і Нового світу

Таку невірну думку дуже часто можна почути від шанувальників вина.

Чи можуть дійсно українські вина конкурувати з європейськими винами з багаторічною історією або з австралійськими, новозеландськими або американськими винами? Наша відповідь – так.

Аби порівнювати вина різних країн, потрібно зануритися в історію самої території, де вироблялося вино, і в історію виноробства. Південно-західна частина України, так зване межиріччя, розташовується уздовж Чорного моря між двома потужними ріками Дністер і Дунай. Придунайська Бессарабія може пишатися не тільки м’яким помірним континентальним кліматом з морським впливом, а й найбільшим прісноводним озером в Україні – Ялпуг, протяжність якого сягає 45 км. Саме в «Променистій долині» озера (один з перекладів його назви) дозріває найкращий виноград. Виноградники на схилах озера добре продуваються вітрами, отримують подвійні сонячні промені, що відбиваються від дзеркальної поверхні озера, отримують прохолоду влітку і тепло взимку. Найбільшими перевагами цієї частини України є кількість сонячних днів, сильні вітри на схилах озера і колосальний перепад денних і нічних температур під час дозрівання винограду. Саме цей факт допомагає винограду набирати цукор вдень, а кислотність вночі. Адже в регіонах з різким перепадом денних і нічних температур створюються найбільш потенційні до витримки в пляшці та великі вина світу.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от FAMILY WINERY EST. 2005 (@kolonist_wine)

Тепер давайте поговоримо про велику історію цієї території. Мало хто знає, але Придунайська Бессарабія була частиною Стародавньої Греції, колонії якої розташовувалися уздовж Чорного моря. Більш того, ця частина України входила в межі Римської імперії, а імператор Троян побудував Троянові вали – штучно створені кордони Римської імперії, які саме і пролягають на території сучасної України. Ці факти перевірити нескладно. Потрібно лише взяти мапи з чіткими кордонами цих держав і накласти на кордони сучасної України, і ви побачите, що ця частина України не тільки займалася виноробством ще до нашої ери, але, виходить, вирощувала виноград і виробляла вино раніше французів. Їм, звичайно, це не дуже подобається.

Беззаперечним залишається факт Радянського Союзу в нашій історії, в якому існувало колосальне індустріальне виробництво вина. Але саме при Союзі в нашому селі Криничне була лабораторія сортовипробування, де вирощувалося багато різних технічних (для виробництва вина) сортів винограду, створювалися вина з метою їх вивчення.

Мало хто знає, що в період філоксери в Європі (друга половина 19 століття), яка знищувала протягом десятиліть виноградники у Франції, Італії, Іспанії та Португалії та змусила практично всі країни Європи перейти на підщепну культуру винограду, виноматеріали для вина завозилися в Європу саме з Придунайської Бессарабії.

Зараз тут є можливість на повну використовувати всі переваги географічного розташування та особливостей місцевого клімату для створення великих вин. Я завжди кажу, що Бог був щедрий до нас, коли дарував землю Придунайської Бессарабії. Це справжній рай для виноградників, в якому неможливо зробити погане вино.

З такою історією, генетичною пам’яттю, географічним розташуванням й особливостями клімату, найсучаснішим обладнанням, бочками з французького та американського 150-річного дуба, любов’ю до землі та людей, любов’ю до вина потрібно робити тільки хороші вина.

Однією з найбільш значущих нагород для українського виноробства була участь у Wine Premier Awards. Ще в 2013 році два відомих винні експерти зібрали в Лондоні найкращі молоді виноробні з усього світу. В результаті «Колоніст» привіз до України з Лондона II місце на всесвітній виставці в номінації Wine Premier Awards. Більш того, наші вина багаторазово привозили до України нагороди на міжнародних конкурсах.

читайте також

Міф № 2. Вино виготовляється з порошку

Енологи і сомельє стверджують, що порошкове вино – це міф. Але все ж таки розповімо, що ж саме мається на увазі під поняттям «порошкове вино» і чому ця фраза стала такою поширеною.

Наше законодавство в сфері виноробства залишається багато в чому незмінним після Радянського Союзу. Існують жорсткі вимоги, яку інформацію і в якому формулюванні потрібно вказувати на етикетці на пляшці вина. Винороби зобов’язані писати в складі вина слово «виноматеріал». Наприклад, 100-відсоткове сухе витримане Шардоне буде містити фразу на етикетці: «Склад: сухий виноматеріал з сорту Шардоне».

Це слово лише є технічним терміном, який означає, що в пляшці зброджене насухо (звідси і слово «сухий») виноградне сусло з технічного сорту Шардоне. Просто за технологією винороб не має права називати небутильоване вино – вином. Те, що зберігається в цеху зберігання в ємностях, чекаючи стадії фільтрації та стабілізації перед бутилюванням, називається виноматеріалом, а не вином. Саме тому етикетка сухого вина «Колоніст» теж вказує: сухий виноматеріал. Але до порошку це не має жодного відношення. Тим паче, я завжди думала, якщо якимось чином зробити вино з порошку, цей порошок теж потрібно з чогось зробити! Впевнена, простіше і легше зробити вино з винограду.

Неякісні дешеві вина, від яких може боліти голова і бути погане самопочуття, не пов’язані з порошком. Ці вина просто зроблені з неякісного винограду, який довелося лікувати вже в пляшці, що, звичайно, відбивається на здоров’ї людини.

Сумлінні винороби завжди відкриті до діалогу. Приватні виноробні практикують організацію екскурсійних турів на своє виробництво, де кожен охочий має можливість ознайомитися і з технологією виробництва, і може спробувати на смак вино, яке представлено в магазинах і на онлайн-вітринах під брендом винороба.

Міф № 3. Українське вино не може бути дорогим

Які фактори впливають на ціну вина? Чому іноді на полиці українське вино дорожче, ніж італійське? Чому більш дороге іноземне вино не завжди означає краще?

Потрібно завжди пам’ятати, що в ціну за пляшку вина на полиці входить дуже багато складових. Основні з них: виноград (свої виноградники або куплений виноград, звідки в цьому випадку привезений), обладнання для вина (стара бочка або нова зі 150-річного дуба, завезена з Франції, або взагалі використання дубових чіпсів для імітації витримки в дубі), сама пляшка (або інша тара), коркова пробка (металева закрутка або силіконова пробка, що не є погано), етикетка (якість винного паперу), акциз, адміністративні витрати і дуже багато інших складових. Але щодо іноземних пляшок, як правило, багато хто забуває, що в ціну додано податки, мита й акциз під час проходження митниці, витрати на логістику товару. Саме тому дуже часто пляшка українського вина і, наприклад, французького поруч на полиці можуть мати однакову ціну, але закордонне вино в результаті буде за якістю на порядок нижчим, ніж українське. Як таке може бути? За кордоном теж багато величезних індустріальних виробництв, які виготовляють десятки мільйонів пляшок на рік, і простежити за якістю кожної практично неможливо. А українське вино в цьому випадку може бути творінням рук одного маленького винороба, який створив свій шедевр. Це не вказує, що якесь із цих вин погане. Просто вони настільки різні, що їх не можна порівнювати, але ціна однакова. Тому дуже часто українське вино, яке може бути дешевшим, на порядок вище за якістю і за своїми характеристиками, ніж вино зі Старого світу з більш високою ціною, яка сформувалася в результаті тривалої та складної процедури експорту підакцизного товару з Європи до України.

Така ж ситуація відбувається на полиці й закордоном. Наприклад, в Лондоні місцеве вино може бути в одну ціну з українським, оскільки ціна транспорту до Британії, податки, вартість зберігання вин на складі тощо коштує дуже дорого, що, звичайно, відбивається на вартості пляшки на полиці.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от FAMILY WINERY EST. 2005 (@kolonist_wine)

Виноград, з якого «Колоніст» виробляє своє вино, вирощується на власних виноградних плантаціях, які знаходяться на однаковій географічній широті з найбільш популярними виноградниками Франції (Бордо) й Італії (П’ємонт). Бочки «Колоніст» купує виключно у Франції, всі ємності ручної роботи, виготовлені за унікальною технологією керамічного випалу зі 150-річного французького чи американського дуба. Одна така бочка коштує 1000 доларів, і для великих вин категорії «Висока гамма» використовується один раз.

Говорячи про ціни на українські вина, ми можемо констатувати, що цінова політика українського вина більш лояльна й адекватна якості вина. При цьому завжди необхідно звертати увагу на виробника. Вивчіть історію бренду, ознайомтеся з місцем вирощування винограду, з якого виготовляють вино. За можливості вивчіть інформацію на сайтах, уважно вивчіть етикетку в магазині. Але найкраще – відвідайте виноробню і виробництво.

Вірити міфам або підійти до вибору вина усвідомлено і в результаті отримати ідеальне поєднання смаку й аромату, насолодитися самостійним букетом або створити гастрономічний союз вина з улюбленою стравою або десертом – справа індивідуальна.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB! 

читайте також