Вставні зуби: види й особливості протезування

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Історія ортопедичної стоматології налічує тисячі років, протягом яких людина намагалася замінити втрачені зуби протезами із різних матеріалів. Разом з експертом з’ясовуємо, що таке вставні зуби, коли вони потрібні і які види протезування бувають.

У Гондурасі знайдено фрагмент нижньої щелепи інка, у якому збереглися імплантати з панцира морських мідій, зроблені VI столітті до н. е.; у Франції – череп жінки з металевим імплантатом у лунці ікла верхньої щелепи, встановленому в I столітті н.е. Все це свідчить про те, що ідея відновлення функцій щелепи вставними зубами не є новою.

Про те, як розвивалося протезування у стоматології, розповідає Віталій Воронін, стоматолог-імплантолог, стоматолог-ортопед стоматологічної клініки D. Ante.

Виталий Воронин

Широке поширення протезування набуло тільки після винаходу антисептиків, оскільки до цього моменту під час імплантації майже завжди відбувалося інфікування рани та відторгнення імплантатів.

І тільки після цього стоматологи почали шукати матеріали, які ідеально підходили б для заміни натурального зуба.

Коротка історія вставних зубів

Історію вставних зубів можна розглядати з двох боків – естетичної й функціональної.

Протезирование зубов

Перший прорив в естетичній імплантології стався у XVIII столітті, коли французький дантист Фошар не лише винайшов нові способи зубопротезування (штифтові зуби, прообраз сучасних мостів), а й почав покривати протези зі слонової кістки тонкими коронками із золота, на які наносив обпалену фарфорову. Роботи цього дантиста вважаються родоначальниками сучасного виробництва штучних зубів із кераміки.

Інший прорив стався з боку функціональної стоматології, коли для протезування на імплантах почали використовувати біосумісні матеріали, були відкриті придатні для вживлення в кістку властивості титану, а також необхідні компоненти успішного протезування – стерильність, атравматичність та властивість остеоінтеграції.

Завдяки розвитку цих двох напрямів за останні 10-15 років вставні зуби, зроблені за методом дентальної імплантації, стали доступним та ефективним методом лікування. І тепер пацієнти після лікування отримують ідеальний результат і з медичного (функціонального), і з естетичного погляду.

Коли потрібні вставні зуби

Вставні зуби – це протезування зубів чи ортопедія (ортопедична стоматологія). Ми далі використовуватимемо саме ці терміни, а то колеги-стоматологи нас заклюють. 🙂

У яких випадках варто вдаватися до протезування зубів?

Зубний протез необхідний, якщо не можна встановити пломбу (недостатньо тканин рідного зуба) і якщо один або кілька зубів відсутні.

Це важливо, оскільки зубний протез виконує й естетичну функцію, і забезпечує стабільність і форму прикусу: якщо в зубному ряду відсутній хоча б один зуб, то сусідні зуби намагаються закрити порожній проміжок.

Якщо порожнечу не заповнити протезом, то сусідні зуби почнуть відхилятися від свого природного положення або зростати у бік цього проміжку, якщо йдеться про зуби протилежної щелепи.

Вставні зуби

Не відразу, але це може призвести до хронічних запалень і навіть втрати сусідніх із проміжком зубів або зубів-антагоністів.

читайте також

Основні етапи протезування

Будь-який протез можна встановлювати тільки коли опорні (сусідні) зуби і взагалі ротова порожнина в цілому здорові, тому перед протезуванням потрібно переконатися в тому, що всі каріозні зуби та проблемні корені виліковані, а ясна здорові.

До етапів протезування відносять обстеження, попереднє лікування та безпосередньо протезування, подальше спостереження за станом протеза.

Під час обстеження стоматолог оцінює стан ротової порожнини, приймає рішення про необхідність протезування та обирає методи протезування. В обстеження входять первинний огляд, інструментальне та рентгенографічне обстеження порожнини рота тощо.

На стадії попереднього лікування лікар робить санацію ротової порожнини, щоб виключити будь-які патологічні процеси до виготовлення та встановлення ортопедичної конструкції.

Протезування рідко буває одномоментним: зазвичай воно ділиться ще на два етапи — підготовку до встановлення протеза і, нарешті, саме протезування.

Підготовка до встановлення протеза потрібна не завжди: у разі встановлення кореневих імплантатів вона не потрібна, а, наприклад, при встановленні коронок або мостів на коронках необхідно попередньо підготувати зуб (-и).

Виготовлення протезу та протезування також складається з кількох кроків:

  • зліпки (відбитки) з обох щелеп;
  • виготовлення діагностичних та робочих моделей;
  • визначення центрального співвідношення щелеп;
  • перевірка конструкції протезу;
  • накладення;
  • приміряння;
  • припасування (підгонка протезу);
  • установлення та фіксація протеза.

І навіть після встановлення протеза пацієнту необхідно відвідувати стоматолога-ортопеда для подальшого спостереження за станом протеза, оскільки головна мета протезування – зберегти структуру та функції зубів надовго.

Види «вставних зубів»

Вставні зуби

Найправильніший підхід до вибору протезування — баланс між економічністю рішення, його довговічністю та естетичними властивостями.

Нижче – короткий опис найпоширеніших варіантів протезування відсутнього зуба.

  1. Використання композитних світлозатверджуваних матеріалів. Такий протез встановлюють досить швидко за 2-3 години. Процедура полягає у приклеюванні протеза до опорних зубів за допомогою скловолоконної балки. Такі протези служать близько двох років та потребують значного препарування опорних зубів.
  2. Імплантація зубів – надійний і менш травматичний метод протезування, який довго служить і не потребує обточування сусідніх зубів. Однак такий метод може підійти не всім пацієнтам і потребує багато часу.
  3. Використання мікрозамків. Досить новий метод кріплення відсутніх зубів. Мікрозамки фіксуються на опорних зубах, але в них кріпиться коронка. Цей варіант забезпечує швидке виготовлення та досить високу міцність конструкції.
  4. Заміщення втраченого зуба нейлоновим протезом. Такі протези не спричиняють алергії та не вимагають жодних дій із сусідніми зубами.

Таким чином, видів «вставних зубів» сьогодні достатньо. Але, як і у всій стоматології, щоб вибрати ідеальний для вашої усмішки, обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також