Ягода молодості та краси: особливості, користь і шкода жимолості

Ягода молодості та краси: особливості, користь і шкода жимолості

В моду входить жимолость – запашна ягода, яка може похвалитися унікальним складом і багатими корисними властивостями. У ній безліч вітамінів, мікроелементів і лікувальних речовин, однак не всі види цього плода можна вживати в їжу, адже деякі з них отруйні й небезпечні для здоров’я.

Батьківщиною жимолості, яку також називають лоніцера і капріфоль, вважаються Гімалаї та Східна Азія. Рослина широко поширене в лісовій місцевості, а у дачників і садівників набула великої популярності як декоративна завдяки красивим, великим квітам з ніжним ароматом, який особливо посилюється у вечірній і нічний час. На жаль, жимолость складно купити, проте кожен, хто хоче продовжити молодість і зберегти здоров’я на довгі роки, може виростити смачну та цілющу ягоду на власній ділянці.

Що таке жимолость

Ягода молодості та краси: особливості, користь і шкода жимолості

Жимолость – це кучерява або повзуча чагарникова рослина, яка має густу гіллястість, пишне цвітіння і щільне листя. Ягоди червоного, синього, темно-фіолетового і чорного кольору, круглі і довгасті, трохи криві. Усередині м’якоті дрібне коричневе насіння.

У період цвітіння рослина відрізняється гарними, великими квітками білого, блакитного, рожевого або жовтуватого відтінку з ніжним ароматом, завдяки чому заслужила велику популярність як декоративна. Вирощують запашну жимолость як живу огорожу вздовж паркану або для прикраси дачної ділянки і саду.

Смак й особливості

Ягода молодості та краси: особливості, користь і шкода жимолості

Багатьох цікавить, яка на смак ягода жимолость. І тут ви не знайдете однозначної відповіді, адже цей плід відрізняється широкою гамою смакових відтінків. Хтось скаже, що не існує ягоди солодшої, хтось похвалить її приємну кислинку, а знайдуться і ті, хто поскаржиться на гіркуватість. І все виявляться праві. Як правило, плоди їстівної жимолості, або як її ще називають блакитної жимолості, мають приємний кислувато-солодкий смак.

Період дозрівання плоду – кінець червня і початок липня. Серед видів і сортів рослини зустрічаються їстівні й отруйні (лісові), в тому числі жимолость звичайна. Всім відома вовча ягода також належить до цього «прізвища».

Їстівна жимолость представлена ​​кількома сортами: кавказькою, синьою, алтайською, капріфолью. В цілому існує понад 190 видів цієї рослини.

До речі, їстівні види жимолості відрізняються від отруйних кольором ягід. Не варто пробувати помаранчеві, червоні, яскраво-червоні плоди. Вони містять токсичну речовину ксілостеїн, що спричиняє блювоту й діарею. Однак ягоди, кора і листя дикої жимолості використовуються знавцями народної медицини як проносний, блювотний, ранозагоювальний засіб.

Користь і шкода жимолості

Ягода молодості та краси: особливості, користь і шкода жимолості

Як вже було сказано, жимолость містить масу цінних для організму речовин, тому гріх відмовлятися від вживання такого чарівного дару природи. Причому користь для здоров’я представляють практично всі частини рослини: плоди, листя, кора, корені. Склад плодів дуже насичений, в них є вітаміни А, В, і С, органічні кислоти, сахароза, фруктоза, мікроелементи, пектинові й дубильні речовини. У ягодах багато заліза, натрію, барію, кремнію і марганцю. Вони покращують апетит, підвищують шлункову секрецію, зміцнюють капіляри, нормалізують тиск, позитивно впливають на серцево-судинну систему, комплексно впливають на шлунок, нирки, печінку.

Плоди низькокалорійні, в 100 г жимолості всього 40 ккал. Ягоди на 75% складаються з води. Дуже ефективна жимолость як антиоксидантний, антибактеріальний і противірусний засіб, допомагає в разі проблем з кишківником. Також сприяє стабілізації тиску, сприятливо діє при атеросклерозі, позбавляє головних болів. Корисні ягоди і для зміцнення зору й очних м’язів, профілактики катаракти, завдяки вмісту каротиноїдів.

Жимолость також називають ягодою молодості і краси, тому її успішно застосовують не тільки в медицині, але і в косметології. Жимолость захищає клітини організму від старіння, ефективна при лікуванні шкірних хвороб (прищів, екземи, лишаю). Екстракти її плодів входять до складу тоніків і масок, а відвари з квіток застосовують як антивіковий засіб для обличчя і дозволяють продовжити молодість шкіри. Маски для обличчя з кашки ягід жимолості допомагають відновити баланс води в клітинах, розгладити дрібні зморшки і вирівняти рельєф шкіри, видалити пігментацію, звузити й очистити пори.

Відвар з кори і гілок використовують для зміцнення зубів і нігтів, а також для полоскання при запаленні і кровоточивості ясен, виразок у роті. Гарячі ванни з гілками і корою допомагають полегшити біль при ревматизмі й артриті, знімають напругу.

Вагітним і мамам, які годують, жимолость теж приносить користь і замінює медикаменти, які в такі періоди приймати не рекомендується.

Попри велику користь для організму, існують деякі протипоказання у вживанні жимолості:

  • алергія;
  • виразка шлунку;
  • ерозія 12-палої кишки;
  • вік до 5 років.

Важливо зауважити, що при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, перерахованих вище, дуже корисний відвар з листя жимолості. За відсутності протипоказань вживати ягоди потрібно потроху, не більше трьох ложок за раз, так вони будуть набагато корисніші для здоров’я.

Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також