Як прожити емоції конструктивно: поради психологів

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Зайва емоційність нерідко шкодить нашим стосункам із навколишніми. Вчасно не продумавши свої слова, ми можемо поранити близьких, образити друзів. Психологи знають, як навчитися контролювати свою емоційність, і вважають, що, дотримуючись деяких порад, можна впоратися з проблемою самостійно.

Відсоток українців із підвищеною емоційністю суттєво зріс із початком повномасштабної російсько-української війни. Люди стають агресивнішими, у соцмережах багато хто виплескує негатив, все частіше лунають звинувачення на адресу один одного. Деструктивні способи проживання почуттів призводять до руйнування психіки. Психологи вважають, що впоратися із зайвою емоційністю допоможе метод проживання емоцій.

Проживання емоцій: що це таке

Проживання емоцій – це процес усвідомленої та здорової взаємодії з вашими емоціями, включаючи їх розуміння, прийняття й адаптивну реакцію (вираз та прояв). Проживання емоцій пов’язане з концепцією емоційного інтелекту і психологічного благополуччя. Люди, здатні усвідомлено проживати свої емоції, зазвичай впевненіше можуть впоратися зі стресом, конфліктами та повсякденними емоційними викликами.

Проживання емоцій допомагає розвивати емоційну інтелектуальність, покращувати саморегуляцію, знижувати стрес і підвищувати загальний добробут. Проживання емоцій передбачає не просто придушення чи ігнорування емоцій, а активне й повне їх переживання. Це може передбачати усвідомлення фізичних відчуттів, пов’язаних з емоцією (наприклад, прискорене серцебиття, коли є страх), розуміння й аналіз когнітивних аспектів емоції (які думки спричиняють емоцію), а також вибір поведінкових реакцій на емоцію (які дії вчинити).

Методи проживання емоцій – це важлива складова багатьох психологічних підходів та методів роботи з емоціями. Ця концепція може бути використана в терапевтичних методах, таких як когнітивно-поведінкова терапія або медитація, щоб допомогти людям навчитися більш здорово взаємодіяти зі своїми емоціями та використовувати їх як ресурс для зростання та самопізнання.

У психології виділяють такі етапи проживання емоцій:

  • Емоційна обізнаність (Mindfulness). Проживання емоцій пов’язане з умінням бути зараз і усвідомлювати свої емоції без суджень чи спроб їх придушення. Це ключовий аспект практики медитації та майндфулнесу.
  • Емоційне регулювання. Проживання емоцій також може означати глибоке та усвідомлене занурення у свої емоційні стани з метою кращого розуміння й управління ними. Людина вчиться розпізнавати свої емоції, аналізувати їх причини та наслідки, що допомагає ефективніше реагувати на них і керувати своєю поведінкою.
  • Емоційна експериментація та дослідження. Проживання емоцій може бути використане у психотерапевтичних методах для дослідження та зміни негативних чи деструктивних емоційних патернів. Людина активно досліджує свої емоції, експериментує з різними способами реагування і знаходить адаптивніші стратегії.

Процес проживання емоцій – це індивідуальний шлях, який потребує часу, практики й терпимості до себе. Дослідження показують, що достатньо визнати і визначити емоцію, щоб її інтенсивність знизилася на 50%.

Способи проживання емоцій: ТОП-8

Ось кілька кроків, які можуть допомогти вам навчитися проживати емоції.

  1. Усвідомлення власних емоцій. Перший крок – це усвідомлення того, які емоції ви відчуваєте у різних ситуаціях. Спробуйте уважно стежити за своїми емоційними станами протягом дня, наприклад, запитуйте себе: «Як я почуваюся зараз?». Намагайтеся розпізнавати свої емоції, не засуджуючи їх при цьому.
  2. Прийняття емоцій. Важливо розуміти, що всі емоції природні та нормальні, ставтеся до себе з розумінням і добротою. Спробуйте оцінювати емоції не як «погані» чи «хороші», а просто як природну частину ваших переживань. Промовляйте щось на кшталт «Я відчуваю страх, гнів і смуток». Не варто засуджувати себе за те, що ви відчуваєте. Приймайте свої емоції як частину себе, не відкидайте їх. Кожна емоція має свою цінність та інформацію для вас.
  3. Емоційна грамотність. Вивчіть різні емоції та їх сигнали. Книги, статті й онлайн-ресурси можуть допомогти вам краще зрозуміти свої емоції, їх можливі причини, що допоможе краще впоратися з ними.
  4. Турбота про себе. Приділяйте увагу своїм емоціям та потребам. Практикуйте здоровий спосіб життя, зокрема правильне харчування, фізичну активність і достатній сон, масаж і самомасаж.
  5. Розвиток навичок регулювання емоцій. Практика медитації та майндфулнесу допоможуть вам краще сприймати свої емоції, не дозволяючи їм опанувати васми, зберігати спокій під час стресу.
  6. Навчіться висловлювати свої емоції конструктивним способом. Спілкування з близькими чи професіоналами у галузі психології може допомогти вам розвинути навички емоційної комунікації. Це може бути через розмови з друзями, ведення щоденника, творчість (наприклад, танці, малювання чи музика). Можна спробувати виписувати свої почуття на папір чи малювати їх. Замірюйте час, який ви витрачаєте на опис емоцій, щоб їх прожити і відпустити. Деякі психологи рекомендують терапію криком Вигукуйте свої емоції, є ймовірність, що негатив вас відпустить.
  7. Розуміння емоцій інших. Розвивайте емпатію та здатність розуміти емоції інших людей. Це допоможе вам краще взаємодіяти з навколишніми та підтримувати близькі стосунки.
  8. Пошук професійної допомоги. Якщо у вас виникають складнощі в управлінні емоціями, зверніться до психотерапевта чи психолога. Вони можуть надати вам індивідуальні стратегії й підтримку.

Дихальні практики, які допомагають впоратися з емоціями

  • Рівномірне дихання (дихання за рахунком). Зосередьтеся на диханні, роблячи глибокі та повільні вдихи й видихи через ніс. Спробуйте рахувати до чотирьох на вдиху, затримайте дихання на рахунку чотири, потім видихніть на рахунку чотири. Ця практика сприяє розслабленню та зниженню стресу.
  • Діафрагмальне дихання. Покладіть руку на живіт і вдихайте через ніс так, щоб рука піднімалася, а живіт розширювався. Потім повільно видихайте через рота, опускаючи живіт. Це допомагає активувати діафрагму та зменшити напругу.
  • Дихання із утриманням вдиху. Вдихніть на рахунку до чотирьох, затримайте дихання на рахунку до семи, потім повільно видихніть на рахунку до восьми. Ця практика може допомогти врівноважити нервову систему й покращити концентрацію.
  • Дихання через одну ніздрю. Закрийте одну ніздрю пальцем і повільно вдихніть через іншу ніздрю. Потім закрийте другу ніздрю та видихніть через першу. Повторюйте чергування ніздрів. Ця практика може допомогти збалансувати енергію та зняти напругу.
  • Вільне дихання. Сядьте або лягте у зручній позі та зверніть увагу на своє дихання, не намагаючись його змінити. Просто спостерігайте, як вдихи та видихи відбуваються самостійно. Ця практика сприяє усвідомленості і зменшує вплив емоцій.
  • 4-7-8 дихання. Вдихніть на рахунку до чотирьох, затримайте дихання на рахунку до семи, потім повільно видихніть на рахунку до восьми. Ця практика також сприяє розслабленню та зниженню стресу.

Виберіть ту практику, яка здається вам найкомфортнішою, і проводьте її регулярно. Дихальні практики можуть бути частиною щоденної рутини для підтримки емоційного благополуччя.

Підписуйся на нашу сторінку в Instagram та не пропускай найкорисніші відеоматеріали від Beauty HUB!

читайте також