Атопічний дерматит: як полегшити й домогтися стійкої ремісії

Атопический дерматит

Атопічний дерматит – не заразне, але надзвичайно неприємне захворювання шкіри, яке значно псує якість життя.

Медики не можуть назвати точної причини появи атопічного дерматиту дорослих, можливо, довкілля спричиняє алергічні реакції, а може, побічний ефект від харчової алергії. «Відомо лише, що виникнення атопічного дерматиту пов’язане з імунною системою людини та її реакцією на деякі фактори довкілля. Ця реакція проявляється через шкіру», – пояснює лікарка Дон Марія Девіс, дерматологиня клініки Майо в Рочестері, штат Міннесота. Імунна система активно реагує на якийсь фактор (або кілька), що, у свою чергу, спричиняє запалення верхніх шарів шкіри – атопічну екзему і порушує бар’єрну функцію епідермісу. У результаті ви отримуєте червону, подразнену, сверблячу шкіру. У деяких випадках атопічний дерматит у дорослих буває дуже болючим – шкіра тріскається, мокне, інфікується бактеріями. І це може посилювати неправильні методи лікування. 

Є вісім різних типів атопічного дерматиту в дорослих, який варіюється від легкого до важкого і може зачіпати різні ділянки тіла. Найпоширеніший тип – атопічна екзема, яка найчастіше зустрічається у сімей з іншими алергічними станами, такими як алергія й астма», – каже лікарка Девіс. Схильність до атопічного дерматиту передається у спадок. Найчастіше він проявляється у дитинстві та з віком зникає. Але так не завжди. «Є тригери, які можуть спровокувати загострення атопічної екземи в будь-якому віці, – пояснює лікарка Девіс. – Наприклад, надто сухе повітря у приміщенні, волога та спекотна погода, надмірне потовиділення, хімічні речовини чи постійне тертя на шкірі, а також – медичний і психологічний стрес».

Що робити в разі загострення атопічного дерматиту?

Атопічний дерматит

По-перше, потрібно звернутися до дерматолога, щоб переконатися, що у вас справді атопічний дерматит. Можливо, знадобиться пройти тести на алергію, щоб з’ясувати, чи є екзема реакцією на певні хімічні речовини або інгредієнти у складі косметики.

«Не виключено, що подібні випробування вам доведеться проходити не раз у майбутньому, – попереджає Девіс. – Адже організм згодом може виробляти алергічну реакцію на нові продукти (навіть ті, що позначаються як гіпоалергенні)».

Багато людей, вперше стикаючись з екземою, надмірно покладаються на рецептурні креми від дерматолога, сподіваючись назавжди позбавитися атопічного дерматиту. Але не існує універсальних чарівних ліків або крему від цього стану. Проте деякі зміни у способі життя здатні значно полегшити симптоми та допомагають уникнути ускладнень.

«Лікування атопічного дерматиту – це безліч спроб і помилок, – каже лікарка Девіс. – Ось кілька порад для тих, хто лише зіткнувся із екземою. Щойно щось починає подразнювати вашу шкіру, одразу припиняйте цим користуватися. Обговорюйте з вашим дерматологом будь-яке нововведення у щоденну рутину. Змініть свої звички у купанні, харчуванні та догляді за шкірою – і ви зможете керувати атопічним дерматитом. Найчастіше розмовляйте з людьми, у яких також діагностовано атопічний дерматит. Їхні власні лайфхаки можуть стати відмінним ресурсом для полегшення екземи у вашому повсякденному житті».

Тут зібрано поради фахівців, а також людей, які не перший рік ведуть боротьбу з атопічним дерматитом і вже навчилися полегшувати симптоми атопічної екземи.

читайте також
  • При виборі мазі від атопічного дерматиту згадуйте мантру: що менше інгредієнтів, тим краще.

«Не обманюйтеся позначкою 100% organic або eco. Природні компоненти, рослинні екстракти та натуральні ефірні олії можуть бути сильними подразниками для атопічної шкіри», – каже Девіс.

  • Вибирайте крем від атопічного дерматиту без запаху. Переконайтеся, що вони не пахнуть. Нюхайте засоби перед купівлею.

Часто на флаконах із косметичними продуктами пишуть «не містить синтетичних ароматизаторів». Але це ще не означає, що парфумерної віддушки у продукті немає зовсім. Наприклад, формула може містити ефірні олії, що спричиняють загострення екземи. «Засоби, позбавлені аромату, мило без запаху, лосьйон або мазь допомагають краще впоратися з загостреннями екземи. Уникайте ароматів за будь-що!» – радить лікарка Девіс.

  • Якщо ви знайшли зволожувальний крем від атопічного дерматиту, який дійсно працює, використовуйте його щонайменше двічі на день.

Знайти свій крем від атопічного дерматиту виходить не з першого разу. Іноді навіть не з другого та не з третього. Коли це, нарешті, трапиться, і ви зрозумієте, що крем дійсно працює – використовуйте його якнайчастіше!

  • Якщо ви не може впоратися із сухістю – використовуйте мазь або вазелін при атопічному дерматиті.

 На форумах, присвячених атопічному дерматиту, користувачі пишуть, що полегшити атопічну екзему їм допомагають перевірені часом засоби. Наприклад, вазелін або дитяча лікувальна мазь Aquaphor на основі вазеліну. Коли лосьйон або крем не можуть впоратися, використовуйте перевірену важку артилерію.

  • Віддавайте перевагу сонцезахисним кремам із фізичними мінеральними фільтрами, уникайте хімічних.

 У більшості людей з атопічним дерматитом улітку настає ремісія: стан шкіри покращується, симптоми зникають. «Справді, є клінічні докази, що сонячне світло допомагає при екземі, але це не означає, що ви маєте з ранку до вечора перебувати на сонці. Атопічний дерматит – це ушкоджений захисний бар’єр шкіри. Небезпека отримати опіки у людей із цим захворюванням вища, ніж у тих, хто на них не страждає», – каже лікарка Девіс.

Атопічний дерматит

читайте також

Легка сонячна терапія може допомогти екземі, але її потрібно робити у помірних кількостях та під наглядом лікаря. «Підібрати засіб від сонця для атопіка – не просте завдання, оскільки деякі компоненти сонячних ліній можуть спричиняти подразнення. Наприклад, хімічний фільтр октиноксат є сильним алергеном для чутливої ​​шкіри. Шукайте продукти з фізичними мінеральними екранами – оксидом цинку та діоксином титану. Прикривайте обличчя капелюхом, а тіло – одягом із SPF-фактором. Особливо це стосується дітей».

  • Поставте зволожувач повітря у вітальні й дитячій кімнаті, щоб збільшити кількість вологи в повітрі та покращити навколишнє середовище.

Пам’ятайте, що рівень вологості в кімнаті атопіка не повинен опускатись нижче 60 %.

  • Не чухайте місця з екземою.

Якщо сверблячка не залишає жодних шансів – натисніть на місце, що свербить, або використовуйте пакет з льодом. «Ви маєте розірвати замкнутий цикл сверблячки. Коли ви чухаєте місце екземи, це спричиняє ще більший свербіж, і вам доводиться подвоїти зусилля, що призводить до пошкоджень шкіри», – говорить Девіс. Натомість спробуйте натиснути на сверблячу область, що свербить, або прикласти холодний пакет з льодом, обернувши його м’яким рушником.

  • У дні загострення екземи надягайте бавовняні рукавички для манікюру на ніч.

Бавовняні рукавички для манікюру не дадуть пошкодити нігтями шкіру, якщо ви чухатиме під час сну. Лосьйон або маска, нанесені під рукавички, зроблять шкіру рук зволоженою та гладкою. Такий метод лікування може вбити одразу двох зайців!

  • Зберігайте пляшку лосьйону для догляду за атопічною шкірою в холодильнику.

Коли свербіння стає нестерпним, дістаньте охолоджений лосьйон і нанесіть невелику кількість на місце екземи. Це заспокоїть шкіру, і ви відчуєте миттєву дію препарату.

  • Уникайте гарячого й тривалого душу.

«Ніколи не приймайте гарячий душ або ванну», – попереджають атопіки зі стажем на спеціалізованих форумах. Гаряча вода провокує почервоніння та свербіння. Щодо тривалості водних процедур: чим коротше, тим краще. «Це може звучати дивно, але 5 хвилин під душем – ліміт для людей із атопічним дерматитом. Вода має бути ледь теплою, але не гарячою. Надмірна дія води на шкіру руйнує тонку ліпідну мантію і спричиняє подразнення», – говорить лікарка Девіс.

  • Наносіть зволожувальний крем від атопічного дерматиту одразу після купання, коли шкіра ще волога.

Це допоможе «запечатати» вологу всередині шкіри та надовго збереже її зволоженою.

  • Уникайте продуктів, багатих на гістаміни, вони стимулюють імунну відповідь організму.

Немає універсальної дієти від атопічного дерматиту. Зв’язок між екземою та їжею складний і поки що недостатньо вивчений.

Проте продукти, багаті на гістаміни, краще виключити з раціону або скоротити їх вживання. «Імунна система атопиків і так досить активна, – каже лікарка Девіс. – Продукти, багаті на гістаміни, можуть посилити ситуацію: посилити свербіж, почервоніння та запалення шкіри, навіть якщо у вас немає харчової нестерпності цих продуктів. Червоні й помаранчеві фрукти, помідори, шоколад, алкоголь, молюски, ферментовані та мариновані продукти, пікантні сири, копчене м’ясо мають залишити ваш раціон».

Атопічний дерматит

читайте також

Дерматолог, швидше за все, призначить вам алергічні тести, щоб дізнатися, чи є алергія на будь-які продукти. Це необхідно, щоб не плутати харчову нестерпність з атопічною екземою. «Якщо у вас нестерпність глютена, це може спричинити сверблячий висип, що називається герпетиформний дерматит, – говорить лікарка Девіс. – Насправді це окреме захворювання шкіри, а не атопічний дерматит». У будь-якому випадку вам потрібні тести, щоб визначити, що саме спричиняє висип.

  • Тримайте під рукою мініверсію улюбленого зволожувального крему. 

Сьогодні марки, що випускають косметику для атопічної шкіри, полегшили це завдання. Вони пропонують розв’язати проблему сухості та сверблячки за допомогою комфортних зволожувальних стиків, які зручно носити з собою. «Зволожуйте, зволожуйте, зволожуйте! Тримайте подібний стик у машині, робочій сумці та шкільному рюкзаку дитини. Робіть це вранці, вдень і ввечері. Придумайте собі спеціальний розклад нанесення засобу. Помістіть свій рятівний зволожувальний крем у мініпосудину для подорожей. Беріть його у тривалі поїздки, літак, готель, а також у місця, де складно дотримуватися звичного догляду за шкірою», – рекомендує лікарка Девіс.

  • Запам’ятайте назви перевірених лікувальних марок та ліній для атопічної та сухої шкіри:

Clinera by Ahava, лінія SkinPro

Avene, лінія Trixera

Eucerine, лінія AtopiConrol

Mustela, лінія Stelatopia

La Roche-Posay, лінія Lipicar та Toleriane

Uriage, лінія Xemoge

Vichy, лінія Lipidiose A-derma, лінія Exomega

Крем Локобейз Ріпеа

Topicrem

  • Одягайте рукавички, займаючись домашніми справами.

Латексні рукавички – найкращий друг атопіка, коли справа стосується хатньої роботи. Вони допомагають уникнути контакту з водою, милом та мийними засобами. Люди з атопічним дерматитом рекомендують покривати руки ще й шаром вазеліну для додаткового захисту та зволоження. Тільки переконайтеся, що у вас немає алергії на латекс!

  • Для прання білизни використовуйте засоби без ароматів і барвників. Обходьтеся без кондиціонера для тканин.

 «Засоби для прання часто містять багато хімічних компонентів барвників та ароматизаторів, які можуть подразнювати шкіру. Вибирайте продукти, створені спеціально для атопіків. У їхньому складі немає фосфатів, барвників та ароматизаторів. Деякі безпечні порошки для прання є подрібненим дитячим милом без запаху. Воно відмінно підходить для прання одягу дітей із атопічним дерматитом.

  • Стрижіть нігті коротко або нарощуйте.

Короткі нігті запобігають розчісуванням екземи під час сну. Як не дивно, але нарощені акрилові або гелеві нігті теж перешкоджають розчісування проблемних місць. «Штучні нігті не такі гострі, вони просто ковзають по шкірі, не залишаючи подряпин, це значно полегшує симптоми екземи», – діляться користувачі на форумах для атопиків.

  • Використовуйте дерматологічне мило.

Єдине мило, яке можна використовувати при атопічній екземі – спеціальне зволожувальне дерматологічне, на безмильній основі. Його випускають марки, що спеціалізуються на косметиці для атопічної шкіри. Таке мило не сушить і не дратує шкіру, але прекрасно очищає її від забруднень. Відмінно підходить для щоденної гігієни дорослих та дітей. Таким милом можна очищати шкіру обличчя з проявами дерматиту, а за необхідності навіть мити голову.

Атопічний дерматит

читайте також

  • Вибирайте шампунь eczema-friendly.

Шампуні при атопічному дерматиті мають бути м’якими, заспокійливими і такими, що мають протизапальну дію на шкіру голови. Їх не обов’язково використовувати постійно, але під час загострення симптомів – сверблячки, лущення та подразнення – вони допомагають швидко привести шкіру в нормальний стан та збалансувати pH. Достатньо використовувати його курсами по два тижні або чергувати зі звичайним шампунем.

  • Вибирайте гіпоалергенні засоби для макіяжу і припиніть їх використовувати, якщо вони спричиняють загострення атопічного дерматиту.

«Якщо ваша шкіра реагує подразненням або висипом на якийсь продукт декоративної косметики, зверніться до свого дерматолога за спеціальним патч-тестом, щоб з’ясувати, який хімічний компонент спричиняє реакцію», – радить Девіс. Таким чином, вам не потрібно вгадувати, який продукт став винуватцем загострення, або викидати весь макіяж-арсенал. Побачивши назву алергену у переліку компонентів, ви просто виключите продукт зі списку покупок.

  • Знімайте макіяж перед сном.

Золоте правило, яке поширюється навіть на гіпоалергенні засоби. Хоча ця порада – з арсеналу капітана Очевидність, вона ніколи не буває зайвою. Для демакіяжу використовуйте міцелярну воду або молочко для атопічної шкіри. І до речі – міцелярну воду теж потрібно змивати!

  • Робіть вологі нічні обгортання під час загострень екземи.

Такі обгортання рекомендують не тільки люди з атопічним дерматитом, а й самі дерматологи. «У період загострення атопічної екземи, коли на руках виникають сухі кірки та тріщини, я зволожую їх теплою водою та наношу на вологу шкіру мазь, вазелін або стероїдний крем, прописаний дерматологом. Після цього обертаю руки шаром вологої бавовняної тканини, а зверху шаром сухої. І лягаю спати. Таке обгортання за ніч допомагає моїй шкірі відновитись. Цей спосіб порекомендував мені мій дерматолог», – пише один із користувачів.

У деяких випадках фахівці рекомендують надягати на тіло, зволожене кремом, вологу сорочку, а зверху ще одну суху. І залишати таке обгортання на ніч. Цей метод добре працює, але у нього є протипоказання: вторинна бактеріальна інфекція. Потрібно переконатися, що з екземою не сусідить стрептокок, грибок або стафілокок. Інакше тривале зволоження сприятиме розмноженню бактерій і посиленню симптомів. Якщо спосіб вологих обгортань спричиняє не поліпшення, а погіршення ситуації – повідомите про це своєму дерматологу.

Атопічний дерматит

читайте також

  • Приймайте «вівсяні» ванни перед сном.

Потрібно просто розмолоти звичайний овес у кавомолці, замочити в окропі, почекати, поки вода охолоне, і додати кашку в ванну. Овес має потужну заспокійливу дію на подразнену, суху і сверблячу шкіру, тому його екстракт входить до складу кращих продуктів для атопічної шкіри. Але тепер нема потреби подрібнювати і запарювати овес для ванн і примочок. Космецевтичні бренди спростили цю процедуру та створили спеціальні суміші для ванн з вівсяного толокна, упаковані у зручні пакетики, комфортні у використанні.

  • Позбавляйтеся стресу за допомогою йоги та медитацій.

Не секрет, що стрес спричиняє загострення атопічного дерматиту. Під час психологічних переживань в організмі підвищується рівень гормону кортизолу, який посилює запалення та провокує новий спалах висипань. Атопіки зі стажем пишуть, що справляються з підвищеною тривожністю за допомогою дихальних практик та асан. Вони допомагають керувати як настроєм, так і проявами атопічної екземи.

  • Пийте більше води.

Ще одна очевидна рекомендація, яка ніколи не буває зайвою. Річ у тім, що екзема пов’язана з сухістю та свербінням. Підтримка достатнього рівня гідратації організму – найкращий метод лікування, який ви можете надати своїй шкірі. Носіть із собою велику багаторазову пляшку, вона допоможе не забувати про питний режим.

Майже 30 років в Інституті VIRTUS лікарі повертають здоров’я, молодість і красу. І сьогодні про нас говорять не рекламні ролики, а десятки тисяч голосів щасливих пацієнтів в ефірі «сарафанного радіо»! Операції, які провели наші хірурги, витримали перевірку часом, і це привід для професійної гордості! Ми з честю утримуємо позицію медичного закладу повного циклу, де фахівці на найвищому рівні мають найпрогресивніші методики.

Більше інформації про атопічний дерматит ви можете знайти на онлайн-ресурсі для фахівців естетичної медицини PRO Cosmetology.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також