Алкоголь і спорт: бути чи не бути

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Алкоголь знижує імунітет, пригнічує регенеративні функції та перешкоджає нормальній циркуляції лімфи. Як він взаємодіє з ЗСЖ, яких наслідків ми не бачимо і чи варто йти на тренування, випивши напередодні вина?

Чи допомагають алкогольні напої бити спортивні рекорди, підвищувати витривалість і знижувати стомлюваність? Чи працює алкоголь як допінг? Чи варто йти на тренування в стані похмілля? Рано чи пізно кожен може зіткнутися з подібним питанням. Для професійного спорту алкоголь, як і інші психотропні речовини, залишається одним із головних табу. Аби зрозуміти чому, варто розібратися в механізмі дії алкоголю, а вже потім приміряти ситуацію на себе.

Етанол, що міститься в алкогольних напоях (він же етиловий спирт) – сильнодійна речовина, яке починає всмоктуватися в кров через хвилину після вживання. Червоні кров’яні клітини склеюються і, потрапляючи в мозок, спричиняють гіпоксію, тобто кисневе голодування. Ця нестача кисню в мозку сприймається нами як стан алкогольного сп’яніння.

Організм, безперечно, розумний, він уміє розщеплювати алкоголь і виводити його. Етанол – продукт метаболізму цілком дружньої бактерії в шлунково-кишковому тракті, правда, природним шляхом всередині нас він виробляється у вкрай малій кількості. У разі, коли ззовні в організм надходять великі дози алкоголю (технічно ми перераховуємо все на етиловий спирт), фермент не встигає його швидко розщепити, і рівень алкоголю в крові підвищується. Ступінь сп’яніння залежить тільки від концентрації етанолу в крові. І не має значення, пити пиво спочатку, а віскі – в кінці або навпаки. Маленький келих пива, стандартні 150 мл вина і 50 мл горілки містять близько 14-20 г чистого алкоголю.

Умовна порожнеча калорій

Алкоголь и спорт

читайте також

Чули вислів «алкоголь – це порожні калорії»? Все приблизно так і є. Калорії від алкоголю не будуть відкладатися ані в жир, ані в м’язи. Поки ви випиваєте, організм повністю перестає використовувати власні жирові та вуглеводні запаси і використовує лише свіже алкогольне паливо. Така собі чиста енергія, яку йому одразу необхідно витратити. Ви помічали, що люди, які випили, стають активнішими, не замерзають? Через кілька годин така ейфорія змінюється протилежними симптомами – зневодненням, зниженням швидкості реакції та погіршенням координації. Відкладене на спалювання за день йде в запаси, як правило, в область живота і стегон. Паралельно з цим гальмуються і відновні процеси. Але багатьох відчайдушних шанувальників спорту не зупиняє і це. Алкоголь – фактор, який дезорганізує, виснажує нервову систему, а не допінг, як раніше вважалося для деяких видів спорту. І приходити на тренування в похмільному стані небезпечно для організму. Підвищення етанолу в крові заважає результатами в спорті, розбалансує гормональний фон (підвищує кортизол, перешкоджає роботі тестостерону), знижує рівень сили і погіршує роботу головного мозку, що підриває процес розвитку навичок під час тренування.

Ще у декого може виникнути ідея приходити на заняття, аби «пропотіти, щоб вийшов вчорашній алкоголь». Прийом тільки звучить непогано, на практиці все відбувається не так. Продукти розпаду алкоголю у вигляді дуже нехороших речовин надійдуть в м’язи, що спричинить їхню слабкість і загальне зневоднення. За більш сильної інтоксикації наслідки будуть ще гірше. Тому не соромтеся повідомляти свого тренера про випите напередодні, якщо вже прийшли, й ігноруйте кардіотренування, щоб уникнути навантаження на серце, якщо вирішили позайматися вранці самостійно. А ще краще, залишити ідею п’яного спорту і повернутися до нього в більш свіжому стані. Пам’ятайте, і професійні спортсмени, і любителі отримують задоволення від тренувань внаслідок викиду ендорфінів у тверезому стані.

Згідно зі старим анекдотом, алкоголь повністю вивітрюється з організму за 21 день, тобто ніколи. Як показало американське дослідження чотирирічної давності, навіть одиничне зловживання алкоголем матиме довгостроковий ефект – колишні спортивні результати досягаються лише через 1-3 місяці після зловживання. У дослідженні брали участь 170 молодих студентів-спортсменів. Наше ж завдання – не отримання олімпійської медалі, а як мінімум не нашкодити собі і стати здоровішими і витривалішими. Для орієнтира: отруйна доза алкоголю для кожного організму варіюється, але в середньому починається з 40 г чистого етилового спирту, тобто дози понад 100 мл міцного алкоголю, 300 мл вина, 660 мл пива. Розумно коригуємо її до 30 г для мініатюрних дівчат і до 50 г для чоловіків.

Етиловий спирт, звичайно, не найгірше, що зазіхає на фізичне і психічне здоров’я людини протягом життя. Якщо ви не п’єте, то і починати пити причин немає, якщо дозволяєте собі, але не прокидаєтеся з похміллям, – можна не кидати, а якщо п’єте багато і/або часто – ризики для здоров’я дуже високі. Словом, якщо ви не професійний спортсмен, можете сміливо себе балувати. Особливо, якщо усвідомлено вписуєте алкоголь в нормальний, здоровий раціон, денну норму калорій і розклад спортивних тренувань. Для спортсменів же помірне вживання алкоголю не збільшує катаболічне руйнування тканин і не впливає кардинально на зменшення м’язової сили. Будете підковані в питанні й готові до наслідків.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також