Харчові тригери, або Чому ми їмо, коли насправді не хочемо

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Чому нам хочеться їсти одразу після того, як ми закінчили обідати? Чому потрібно обов’язково з’їсти всю пачку чипсів за один раз? І чому щоразу після цієї пісні нестерпно хочеться пиріжок?

Що таке емоційне переїдання

Почуття голоду можна поділити на два види: фізіологічне та психологічне. Фізіологічний голод ми відчуваємо тоді, коли їжі потребує наше тіло, оскільки в нього закінчилося паливо для підтримки безперебійної роботи організму. Симптоми – слабкість, запаморочення, головний біль, відчуття порожнечі в шлунку. Але якщо ви закінчили їсти п’ять хвилин тому і вже знову думаєте про шматочок торта або стейку, то ви відчуваєте голод, спричинений психологічними причинами.

Перший варіант відчувають усі люди, другий же найчастіше зустрічається в розвиненому суспільстві, де про недоїдання і голод дізнаються тільки з новин про далекі і, як правило, бідні країни.

Харчові тригери, або Чому ми їмо, коли насправді не хочемо

Проблема емоційного переїдання в тому, що швидше за все ви не просто будете їсти багато, а практично вся ця їжа буде далека від стандартів ЗОЖ. Тригерами, які запускають емоційне переїдання, можуть бути події чи місця — все залежить від конкретної людини.

Прикладом такого тригера може бути відвідування кінотеатру, коли ви, особливо не замислюючись, купуєте попкорн або чипси із солодким газуванням. Ви можете не хотіти їсти, але як тільки зайдете в кінотеатр і почуєте запах готового попкорну, вам одразу захочеться купити хоча б невелику упаковку.

Ще одним добрим прикладом тригера в психологічному переїданні можуть бути погані емоції — стрес на роботі, сварка з близькими людьми. Найчастіше такий стан «заїдається» чимось солодким – шоколадом, морозивом, тортом. Ми робимо це заради стрибка гарного настрою, який нам дарує шоколад. Але за цим неминуче настає різкий спад, тому що прості вуглеводи швидко переробляються організмом і для повторного піка потрібна ще одна доза, і рука знову тягнеться до солодкого.

Елізабет Хаггінс, дієтологиня в Hilton Head Health, називає причини емоційного переїдання та розповідає, як з ними боротися.

читайте також

Причини

Харчові тригери, або Чому ми їмо, коли насправді не хочемо

Нудьга і бажання відволіктися

Цей стан знайомий кожному – ви працюєте або готуєтеся до іспиту. Мозок втомився (це цілком природно) і йому потрібно відволіктися. І ми перемикаємося на пошук чогось солодкого до чаю чи кави. Просто спробуйте згадати, як часто ви ходили до холодильника, коли готувались до сесії в університеті? Нудьга сама собою також може бути тригером для бажання перехопити щось. Вам нема чим себе зайняти, і найпростіший варіант – поїсти.

Певне місце

Ми вже говорили на початку статті про те, що тригером для емоційного переїдання може бути певне місце. Кінотеатри, театри, парки розваг – це все місця, де ми схильні купувати їжу (і не найкориснішу).

Звичка

Тут ситуації також можуть бути різними. Наприклад, ви дивитесь серіал в один і той самий час. І під час перегляду якось перекусити. Потім вдруге вчинили так само. А потім вас починає тягнути до холодильника навіть без перегляду серіалу, але в цей час.

Стрес

Заїдання негативних емоцій – одна з найпоширеніших причин емоційного переїдання. Коли нам погано, у пошуках додаткової порції позитивних емоцій з’їдається солодке. Ще ми можемо почати їсти тому, що нервуємо, наприклад, на прийомі чи на вечірці серед незнайомих людей.

Крім перерахованих причин, тригером може бути сама їжа. Часто це комбінація жирного та солодкого (печиво, морозиво) чи солоного (чипси, попкорн). Така їжа активує певні ділянки мозку, які пов’язані із системою винагороди організму. Саме тому нам так важко зупинитися і не з’їсти всю пачку чипсів або упаковку морозива.

Як із цим впоратися

Харчові тригери, або Чому ми їмо, коли насправді не хочемо

Впоратися з бездумним поїданням їжі, звичка це чи нудьга, можна, головне, зловити себе на самому початку, коли ви щойно відчули перші поклики.

Тригер – нудьга

Спробуйте себе відволікти чимось іншим — прогулянкою, розмовою з колегою чи другом, п’ятихвилинним тренуванням або читанням книги, статті.

Тригер – певне місце

Якщо ви розумієте, як поводитиметесь, перестрахуйтеся – перекусіть перед поїздкою або візьміть з собою корисні й легкі снеки. Спочатку буде складно, але згодом у вас виробиться нова звичка – не їсти без почуття голоду.

Тригер – звичка

Ви зловили себе на думці, що щодня о третій годині дня йдете до холодильника в пошуках перекусу? Отже, час діяти і боротися з цією звичкою. Поставте собі просте запитання: ви дійсно хочете їсти? Якщо позивів фізіологічного голоду немає, це звичка. Відійдіть від холодильника і краще зателефонуйте другові або прогуляйтеся.

Тригер – стрес

Якщо ви засмучені, краще сходите в спортклуб — це допоможе відволіктися від негативних думок і покращить настрій не гірше за шоколад. А як бонус ви отримаєте красиве і підтягнуте тіло, а не зайві сантиметри на талії.

Якщо ж ви просто відчуваєте дискомфорт серед незнайомих людей, попросіть господарів вечірки дати вам якусь просту роботу — допомогти розкласти серветки або наповнити келихи. Це відверне від миски з чипсами, розрядить обстановку та допоможе познайомитися з людьми.

Прислухайтеся до себе, аналізуйте поведінку та звички. Якщо так складно, спробуйте вести харчовий щоденник – це допоможе систематизувати інформацію, проаналізувати її й точніше визначити саме ваші причини емоційного переїдання. І, звичайно, шукайте підтримку в навколишніх. Знаючи про вашу мету, друзі навряд чи спокушатимуть вас черговою шоколадкою до кави.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також