Купероз на обличчі не є ознакою краси. Протягом століть блідість і однорідність кольору обличчя протягом століть визначали уявлення про красиву та здорову шкіру. Сьогодні відомо, що під час спогляданні краси жінки ми бачимо лише поверхневий роговий шар найбільш тонкої частини шкіри – епідермісу, товщина якого становить всього близько 0,1 мм.
При цьому склад і впорядкованість структур біліпідного шару рогового шару визначають чутливість шкіри, а його функціональний стан – здатність проводити ті чи інші речовини зі своєї поверхні в більш глибокі шари. Наявність достатньої кількості церамідів, поліненасичених жирних кислот тощо. Ліпіди у складі гідро-ліпідної мантії забезпечують нормальну захисну функцію шкіри і захищають її від зовнішніх агресивних чинників.
Цікавим є той факт, що епідерміс не містить судин. Однак в разі розвитку неадекватної реакції на адекватні зовнішні подразники на фоні певних психосоматичних станів все ж розвивається гіперреактивність шкіри, що призводить часом до виникнення «судинних зірочок» на шкірі – куперозу.
На головні питання редакції про те, що таке купероз на обличчі, чому виникає купероз на обличчі та як позбутися капілярів на обличчі в домашніх умовах відповіла Людмила Ярославівна Федорич, кандидат медичних наук, PhD, доцент, лікар-дерматолог вищої категорії, сімейний лікар, член EADV, УАЛДВК.
Людмила Ярославівна Федорич
– Які причини виникнення куперозу на обличчі?
– Поява судинної сітки на обличчі пов’язана з дисфункціями внутрішніх органів. Купероз буває при:
- гормональному дисбалансі (порушення менструального циклу, в періоди пременопаузи і менопаузи, під час вагітності, прийомі оральних контрацептивів та інших гормональних препаратів);
- зміні чуттєво-емоційного статусу;
- зниженні імунітету, що призводить до загострення хронічних дерматозів або появи ознак імунодефіциту в шкірі;
- дисфункції органів шлунково-кишкового тракту – при гіпер- і гіпоацидозі, високій активності Helicobacter pylori і виразковій хворобі, при дискінезії жовчовивідних шляхів і жовчного міхура, кишковому дисбактеріозі, синдромі надлишкового бактеріального і грибкового росту, «синдромі дірявого кишечника», тобто при порушенні процесів метаболізму і всмоктування, що призводить до накопичення продуктів обміну з подальшою інтоксикацією ними організму в цілому і шкіри зокрема.
Симптоми купероза – це зниження тонусу і еластичності судинної стінки, застій у басейні лицьовій вени, порушення лімфоотоку і, як наслідок, пошкодження судинної стінки, вихід формених елементів крові в дерму. Ось так і з’являються «судинні зірочки» – телеангіектазії, звані куперозом.
– Як позбутися від куперозу на обличчі, яке потрібно лікування та чи можна лікувати капіляри вдома?
– Головне, що потрібно зробити за наявності вже наявних «судинних зірочок», – попередити утворення нових.
Для цього потрібно відстежити наявність «припливів» до шкіри обличчя, їх тривалість і можливі причини. Якщо ви помітили вогнища куперозу на обличчі, особливо на фоні періодичних почервонінь у центральних зонах обличчя, необхідна консультація дерматолога для виключення еритематозної стадії розацеа й інших захворювань. Логічним буде проходження планового обстеження у гастроентеролога, ендокринолога, гінеколога.
Лікування купероза на обличчі має розпочатися з підбору природного догляду за шкірою. Лікувати купероз в домашніх умовах – це правильно доглядати за шкірою обличчя. До повного відновлення захисної функції, що проявиться відсутністю неприємних відчуттів, необхідно використовувати засоби для делікатного очищення і креми, що містять компоненти, подібні складовим гідро-ліпідної мантії. Також на сьогоднішній день для зміцнення судин шкіри обличчя, в боротьбі з куперозом, використовуються креми, що містять ретинол і його похідні. Ці «універсальні солдати» взаємодіють з рецепторами ядер клітин і стимулюють компетентні клітини на вироблення колагену різних типів, в тому числі входять до складу судинної стінки.
Таким чином, застосування досить агресивних на перший погляд засобів з ретинолом в разі правильного їх використання в режимі поступової адаптації сприяє нормалізації тонусу судин дерми і поступовому поліпшенню кольору обличчя. Цей процес триває від 3 до 6 місяців. Ваш дерматолог-косметолог допоможе делікатно подолати фазу реакції й отримати бажаний результат. Важливо пам’ятати, що категорично не рекомендується використовувати топічні стероїди для лікування почервоніння, оскільки неминучим є ефект «рикошету» після їх скасування. Правильно підібрані засоби для домашнього догляду – основа здоров’я шкіри сьогодні.
Для профілактики і корекції куперозу добре зарекомендували себе всі види лімфодренажного масажу, в тому числі апаратні процедури, що супроводжуються таким ефектом. Показаний курс мікрострумової терапії, кріотерапії, кріоліфтинг. Безумовним лідером у боротьбі з судинною сіткою на обличчі є курс процедур фотоомолодження на апаратах IPL. Він здійснюється на установках широкосмугового високосвітла, що впливає на різні хромофори. Певна довжина хвилі під час такої процедури взаємодіє з гемоглобіном в «судинних зірочках», спричиняючи його нагрівання і послідовне руйнування.
Для радикального видалення судин на обличчі найбільш ефективним є лазерне лікування.
– Чи можливо після лікування купероза на обличчі досягнути абсолютного ефекту та прибрати капіляри повністю?
– Позбутися куперозу можливо. За умови коректної діагностики стану шкіри і супутніх соматичних дисфункцій, адекватної корекції цих станів, грамотного підбору засобів для домашнього догляду захисна функція шкіри відновлюється досить швидко, протягом декількох циклів кератинізації, нормалізує зволоженість і колір. Однорідність кольору шкіри є характеристикою здоров’я шкіри і побічно всього організму. Тому подякуємо нашому організму за те, що часом естетичні недоліки змушують нас задуматися про здоров’я в цілому.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!