Пізнай себе: 4 типи інтровертів

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

 • Пептиди

  Пептиди

 • Біохакінг шкіри

  Біохакінг шкіри

Виявляється, є кілька типів інтровертів. Хочете знати, до якого належите ви?

Що спільного між Джесікою Честейн, Альбертом Ейнштейном, Махатма Ганді, Джоан Роулінг і Джонні Деппом? Виявляється, ці зірки – інтроверти. І у вас із цими відомими інтровертами може бути набагато більше спільних рис, ніж ви могли собі уявити.

Якщо ви подивитеся на кожен аспект особистості, ви помітите, що існує набагато більше різних типів, ніж просто інтроверт або екстраверт. Тема інтроверсії завжди цікавила вчених, що призвело до незліченних досліджень і соціальних експериментів.

Зараз інтроверсія, багато в чому завдяки книзі Quiet («Сила інтровертів. Тихі люди в світі, який не може мовчати»), бестселеру Сьюзен Кейн 2012 року, стала певним трендом у культурному аспекті. Колись ця, в більшості випадків неправильно зрозуміла, особистісна риса вважалася поведінковим дефектом. Тепер вона – предмет дискусії, привід для написання різних книг із поведінкового аналізу, об’єкт досліджень вчених і «відмазка» багатьох знаменитостей-інтровертів, які не люблять давати інтерв’ю. У книзі Кейн прямо або побічно обговорюються плюси й мінуси бути інтровертом.

І ось, що цікаво: незабаром після виходу бестселера, звичайні люди без наукових ступенів стали просторікувати про інтроверсії. Тоді американський професор психології Джонатан Чик почав помічати якийсь парадокс: риси, які більшість інтровертів визначали, як характерну для свого типу особистості, відрізнялися від його й більшості його колег-академіків уявлень про інтроверсії. Все це змусило вченого копнути трохи глибше стандартної схеми інтроверт-екстраверт.

«Коли ви просите людину з вулиці визначити інтроверсію, то вона найчастіше назве вдумливість або спокій як характерну рису …», – сказав Чик.

І все ж, за словами професора, жодна з цих рис не є частиною визначення інтроверсії відповідно до наукової літератури. У більшості досліджень психології особистості інтроверсія визначається тим, чим вона не є: екстраверсією. Якщо екстраверти – напористі й повні ентузіазму люди, які процвітають у високо стимулюючому соціальному середовищі, то інтроверти – це їх повна протилежність. Кінець списку. Але те, що думають про це інтроверти, насправді не враховувалося.

За даними нових досліджень у світі від 30% до 50% людей є інтровертами, й серед них помічено багато знаменитих акторів, музикантів, політиків, вчених та просто впливових особистостей. Вдумайтеся в ці цифри: 30-50% – це досить багато. Не потрібно бути математиком, щоб зрозуміти, що у вашому оточенні, серед підписників у соцмережах кожен другий або третій не просто може бути, а дійсно є інтровертом – людиною, яка віддає перевагу тиші, роздумам у спокійній обстановці й перебуванню на самоті спілкуванню з великою кількістю знайомих або необізнаних людей.

Интроверт или нет

Які особливості властиві інтровертам? Раніше виділяли:

 •   страх виступати на публіці;
 •   сором’язливість, яку часто сприймають за недовірливість;
 •   песимістичність;
 •   неприязнь;
 •   соціальний аутизм;
 •   бажання сховатися від людини.

Але це лише неповна й не зовсім коректна картина. Щоб дізнатися, чи належите ви до групи екстравертів або потрапляєте в категорію одного з чотирьох типів інтровертів.

Пройдіть тест

Тест дивний і, здається, даремний, але все ж. Візьміть ватяну паличку, рівно по центру прив’яжіть до неї нитку і на 20 секунд притисніть один кінець палички до язика. Потім візьміть концентрований лимонний сік, капніть 5 крапель на язик, проковтніть слину й знову притисніть паличку до язика, але вже іншим кінцем. Потім підніміть її за нитку й подивіться, як вона висить – горизонтально чи крениться. Якщо та сторона палички, яку доклали до «лимонного» язика, зволожена більше й переважує (тобто після лимона слини виділилося більше, ніж зазвичай) – вітаємо, ви інтроверт.

Цей простий тест, розроблений німецько-британським психологом Гансом Айзенком ще в середині 60-х, актуальний досі. В його основі лежить припущення, що інтроверти яскравіше реагують на зовнішні подразники, що проявляється й на фізіологічному рівні. Звичайно, в основному вони здатні контролювати реакцію, але в першу секунду у них часто виникає бажання якщо не сховатися, то як мінімум відійти в сторону. Тобто будь-який сильний смак, яскраве світло або гучний шум буде впливати на них швидше, сильніше, ніж на екстравертів. Швидкість формування збудження нервової системи у інтровертів дуже висока, через що емоційно вони можуть запуститися буквально з півоберта, тоді як у екстравертів надлишкова стимуляція гальмується швидше й їм необхідне загострення пристрастей і сильні враження, щоб проявляти емпатію.

В обох випадках є свої очевидні плюси, але суспільство все-таки схильне віддавати перевагу кипучим натурам, які завжди в гущі подій. Скажіть чесно, з ким вам цікавіше – з екстравертом, який гучний, діяльний, авантюрний і летить, або з інтровертом – тихим, закритим, стриманим? Швидше за все, відповідь буде «з першим», і з такою ж часткою ймовірності другого ви вважатимете надмірним, зарозумілим, асоціальним і навіть трошки не в собі (в цьому контексті – надто в собі). Інтровертність завжди сприймається як темна й нудна сторона екстравертності, тінь, без якої не існує найцікавішого, але, як і будь-яке спрощення й розподіл на «добре» і «погане», це визначення не відображає суті. А якщо розібратися в темі докладно, то стане зрозуміло, що інтровертність – зовсім не така безлика, тривожна й сіра, як здається.

Психологи вже давно дійшли висновку, що «чистих» типажів ніде не існує. Немає ні повністю закритих, ні повністю відкритих людей (звичайно, у випадку з психічними захворюваннями своя історія) і взагалі більшість з нас – амбіверти, тобто щось середнє. Але навіть якщо інтроверсійні риси проявлені в вас досить яскраво, просто назвати вас інтровертом недостатньо – для повноти картини краще розібратися, до якого з підтипів ви належите й чим саме продиктоване бажання побути в стороні. Поділ на групи не так давно запропонував Джонатан Чик: разом зі своїми аспірантами він провів ряд досліджень, у ході яких опитав 500 осіб, і в підсумку вивів чотири типи інтроверсії.

читайте також

Соціальний інтроверт

Цей підтип ідеально лягає на стереотипне уявлення про інтровертів. Така особистість не дуже-то любить компанії, намагається бувати серед якомога меншої кількості людей, а то і проводити час на самоті. І тут справа зовсім не в тому, що людина болісно соромлива або закомплексована – їй просто хочеться залишитися вдома й почитати книгу. І це не втеча від суспільства, просто їй так комфортніше.

Розумовий інтроверт

А це вже зовсім інша історія. Розумові інтроверти не стороняться компаній, легко спілкуються, але при цьому вони інтроспективні та схильні до рефлексії. Іноді вони настільки глибоко занурюються в спогади та уявний світ під назвою «а що, якби», що можуть запросто в ньому заблукати. Професор Чик каже, що розумові інтроверти ні в якому разі не невротики, вони просто дуже творчі особистості й великі фантазери.

Тривожний інтроверт

На відміну від соціального, тривожний інтроверт буде шукати усамітнення тому, що йому серед людей дійсно незатишно й ніяково. Він болісно сприймає будь-яку увагу до себе, адже йому здається, що вона обов’язково пов’язана з якоюсь критикою. Здавалося б, наодинці з собою тривожний інтроверт повинен відчути себе краще, але ні – він постійно повертається в минуле, знову й знову переживає невдачі (в тому числі й уявні) та вічно картає себе.

Тревожный интроверт

Стриманий інтроверт

Він кілька разів подумає, перед тим, як щось зробити. Складно сказати, чи швидко він їде, але запрягає довго, це факт. Від цього інтроверта не дочекаєшся імпульсивних дій або спонтанних рішень, і перш ніж щось почати, йому потрібно гарненько розгойдатися.

До речі, щоб зрозуміти, до якого типу інтровертів належите саме ви, можна пройти короткий тест за моделлю Чика, й за його результатами буде складено зрозумілу діаграму, яка розкриває вашу інтроверсійную сутність.

Реалізуватися соціально незалежно від типажу допоможуть наступні 4 поради:

1. Залишайте час на перезавантаження

Інтровертам потрібно давати собі відпочинок. Якщо ви будете працювати без зупинки, то дуже скоро енергія закінчиться й продуктивність зійде нанівець. Спілкування теж може вимотувати, тому не забувайте влаштовувати собі невеликі перерви – від 15 хвилин протягом дня до довгого відпочинку раз на місяць.

2. Ваш козир – вміння слухати

У той час як більшість людей набагато більше говорить, ніж слухає, вміння спокійно вислуховувати співрозмовника – величезний плюс, особливо в бізнесі та особистих стосунках.

3. Влийтеся в колектив

Хочеться чи ні, потрібно навчитися працювати в колективі й стати частиною загального та публічного. Виступайте на конференціях, давайте інтерв’ю, беріть участь у різних заходах у рамках своєї професійної сфери, будьте серед людей. Найскладніше – розпочати.

Как узнать интроверт ли я

4. Доручайте екстравертам частину роботи

Якщо певні дії вам як інтроверту здійснювати некомфортно, доручіть виконання цього завдання тому, кому це буде в радість. Бізнес, яким керують одні лише інтроверсійні особистості, швидше за все, не зможе процвітати, набагато правильніше буде знайти партнера або найняти людей, яким подобається активна діяльність, спрямована зовні.

Всупереч стереотипам, інтровертам зовсім необов’язково йти в професію, далеку від комунікації та великих колективів, і знаменитості-інтроверти яскравий тому приклад. І якщо вчені (на кшталт Альберта Ейнштейна та Ісаака Ньютона) й бізнесмени в сфері технологій (ті ж Ілон Маск, Марк Цукерберг і Білл Гейтс) виглядають в образі геніїв-одинаків органічно, то акторів і поп-зірок уявити в їх числі складно. І тим не менше, Харрісон Форд, Клінт Іствуд, Крістіна Агілера, Джонні Депп, Елтон Джон, Меріл Стріп, Леді Гага й десятки інших зірок називають себе справжнісінькими інтровертами. І насправді це тільки підтверджує класифікацію, запропоновану Чиком.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також