Поліаморія: що це таке та правила поведінки у відносинах. Поради від Ірини Клекіт

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Полиамория: что это такое и правила поведения в отношениях. Советы от Ирины Клекит

Ірина Клекіт, сексологиня та авторка книги «Двоє в ліжку, не рахуючи коханців», розповідає про поліаморію та правила гри, якщо ви вирішили спробувати нестандартні відносини «з перчиком».

Поняття «сімʼя» в такому вигляді, в якому ми знаємо її зараз, існувало не завжди. Воно проходило певні метаморфози протягом тисячоліть, що існує людство. Правила гри постійно змінювались, і зараз кожен може обирати такий вид стосунків, який найбільше імпонує його світогляду та вподобанням.

Сьогодні ми поговоримо про поліаморію з Іриною Клекіт, сексологинею та письменницею, яка розповість про свій особистий досвід і відповість на найактуальніші питання, які можуть виникнути в того, хто хоче спробувати такий тип відносин.

Що таке поліаморія?

Ірина Клекіт, сексологиня й письменниця

Поліаморія  (дав.-гр. πολύς — численний і лат. amor — любов) – любов до кількох людей одночасно. Може бути як платонічною, так і з сексуальною взаємодією. Це стосунки, в котрих є більше ніж дві особи, всі учасники цих стосунків знають одне про одного, кохають і не заперечують такі відносини.

Поліаморія – це тільки шматочок такого явища, як етична немоногамія (ENM). Тут все ще складніше, бо можливі будь-які комбінації стосунків і з почуттями, і без. Наприклад, свінгерство (обмін партнерами), вільні стосунки – коли є пара, але кожен має суто еротичні пригоди поза нею без емоційного зв’язку тощо. 

Тобто ENM – це будь-яка взаємодія, в котрій є більше ніж дві особи. Основна відмінність таких стосунків від класичної зради – абсолютна прозорість і чесність. Усі учасники знають про немоногамність. 

Як виникла поліаморія?

Сьогодні в нашому суспільстві підтримується моногамія, чи ж серійна моногамія – коли можна мати стосунки з кількома партнерами, але у різні відрізки часу. Все, що поза нею, зустрічається певним осудженням. 

Та не до кінця вивчено, чи тільки моногамія є основною в людській природі. Адже навіть під найсильнішими ризиками покарань люди йшли на зради, кохались не тільки з одим-єдиним/ною.

Якщо вірити авторам книги «Sex at Dawn» Ryan Christopher  та Cacilda Jethá, то до періоду землеробства наші предки жили племенами не паруючись. Моногамія виникла, тільки коли стали важливими приватна власність і передача майна спадкоємцю. 

Особистий досвід

Мої стосунки із чоловіком Дереком схожі саме на класичну лав сторі. Юні, несміливі. Перші поцілунки, перший секс, а через якийсь час – шлюб. 

Дерек навчив мене, що сексуальність – це сфера, у котрій дозволено все, що підходить учасникам процесу. Де не існує «правильно», а є те, що нам подобається.

І саме чоловік запропонував нам немоногамні експерименти. Перші роки коханці були тільки у мене. І тільки згодом, коли я трохи пропрацювала свої ревнощі, то погодилась впустити у наші стосунки інших жінок. Зрештою в немоногамних стосунках ми вже близько 22 років, а разом – біля 25.

Як не дивно, але саме дякуючи немоногамії ми так скріпили власні стосунки. Адже інформації про це майже не існувало. Ми не мали з кого брати приклад, де шукати підказок.  Доводилось всьому вчитись на власному досвіді. Ми навчились багато говорити і про почуття, і про кордони. Години розмов. 

Це вже потім я познаходила в психологічній літературі назви нашим методам. Ми самі навчились я-мові, правилу стоп, саморефлексії, емпатії, важливості емоцій та роботі із ревнощами. Звісно, що і помилок ми наробили, і болю завдавали. Я про це багато пишу в книзі «Двоє у ліжку, не рахуючи коханців». 

Поради тим, хто хоче спробувати 

Моя перша порада – не поспішайте. Спершу добряче подумайте, чи дійсно готові до таких стосунків. Це складно. Дуже. Вилізуть усі травми. Якщо є проблеми із самооцінкою – готуйтесь, що будете порівнювати себе із коханками/цями. 

Є невеликий страх втрати? Активується, що аж! Немоногамія як каталізатор, якщо є слабкі місця в парі – прискорить процес розставання або ж як прожектор підсвітить їх. 

Якщо ж наважились, то приходьте в це дуже поступово. Спершу разом фантазуйте про третю особу, говоріть, вплітайте у сексуальну гру – це ух який перчик. Можете піти на секс-вечірку і просто спостерігати, не беручи в цьому участі. 

Можете почати фліртувати в тіндері, але тільки онлайн. На кожному етапі аналізуйте свої відчуття, почуття. Особливо ті, які дискомфортні. Йдіть маленькими, але збуджуючими кроками. І будьте готові, що ревнощі можуть накрити в будь-який момент. Це нормально. Ревнощі як сигналізація – показують  якесь дуже важливе місце.

– Як зрозуміти, свою готовність до цього?

– Якщо ви зробили всі попередні кроки, і вас це далі збуджує – можна пірнати на глибину.

– Як правильно розмовляти про це з партнером?

Чесно, відверто. Проговорювати я-мовою свої почуття й бажання. Поважати почуття, страхи та бажання партнера. 

Я запускаю серію вебінарів на тему «Немоногамія для початківців», де буду детальніше розказувати про правила комунікації.

– Які загальні правила є та як встановити свої?

Можна скласти власний список важливих для вас правил, адже кожна людина має свої кордони та цінності. Сюди можна прописати питання безпеки, види сексуальної взаємодії, фінансової відповідальності тощо. 

Приклади питань можна знайти за цим посиланням →

Та ще важливо розуміти, що до списку доведеться неодноразово повертатись. Будуть мінятись почуття й актуальність цих питань. 

– Що вважається зрадою в таких відносинах?

– Все, що виходить за межі домовленостей. Наприклад, у вас може бути умова: він може кохатись із 10 юними цнотливими дівчатами, але серію улюбленого сіткому дивитись тільки із дружиною =) Інакше, це може відчутись як зрада. 

Маю на увазі, що для кожної людини це будуть зовсім інші речі. І тому так важливо все проговорювати.

– Як зберегти себе та відносини й не зіпсувати в результаті все, що тільки можна?

– Життя в принципі не дає гарантій ні на що. Те, що я розповіла, може допомогти, але не гарантує, що відносини залишаться чудовими. Так само і в моногамних стосунках – ніхто не обіцяє, що вони будуть вічними, навіть якщо вони казкові.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram та не пропускайте найкорисніші матеріали на Beauty HUB!

читайте також