Що таке адаптогени й навіщо їх приймати?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Адаптогени − трендові поняття в світі ЗСЖ, які все частіше трапляються нам на очі. Їх можна побачити в меню сік-барів і в лайфстайл-блогах. Що ж таке рослинні адаптогени? Відповідаємо на питання.

Що таке адаптогени?

Адаптогени − це трави, рослини й коріння, що допомагають нашому організму протистояти різним стресам: фізичним, хімічним або біологічним. Ці «вершки й корінці» рослин використовувалися протягом багатьох століть ву китайських і аюрведичних практиках, а сьогодні на хвилі ЗСЖ знову завойовують популярність. Деякі адаптогени, наприклад, базилік, можна їсти в сирому вигляді, інші − вживати у якості добавок або напоїв, на зразок чаю. «Рослинні адаптогени допомагають нашому організму справлятися зі шкідливим впливом зовнішніх чинників, − стверджує докторка Бренда Пауелл, медична директорка Центру інтеграційної медицини при клініці Клівленда. − Вони працюють зсередини й роблять організм міцнішим і більш стресостійким».

Чи справді адаптогени працюють?

Що таке адаптогени й навіщо їх приймати?

За словами докторки Пауелл, дію адаптогенів можна порівняти з роботою в тренажерному залі. Фізичні навантаження роблять м’язи сильнішими, а тіло більш витривалим. Такий самий вплив мають адаптогени, наприклад, на наші наднирники або печінку.

«Коли ми займаємося спортом, наші м’язи й тіло стають сильнішими. Якщо ми тренуємося регулярно, то рідше відчуваємо втому, серцебиття й задишку під час тренування, − каже лікарка.− Коли ми приймаємо адаптогени, то привчаємо свій організм бути сильнішим і швидше справлятися з наслідками стресу. Він стає більш витривалим і гнучким».

Пауелл стверджує, що рослини-адаптогени взаємодіють із двома важливими системами нашого організму: гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковою (HPA) та сімпатоадренальною. Обидві вони беруть участь у реакції організму на стрес. Адаптогени допомагають гармонізувати вироблення гормонів і наших фізіологічних реакцій для більш потужної боротьби зі стресом.

Проте, наукових досліджень про те, як саме адаптогени впливають на здоров’я людини, поки небагато. Більшість із них було проведено або на тваринах, або на зразках людських клітин. Але навіть опубліковані дослідження з’являлися, як правило, в невеликих, нішевих журналах. І хоча існує безліч інших досліджень, які підтверджують те, що їжа впливає на наше здоров’я, ще занадто рано стверджувати, що адаптогени мають прямий і значний вплив на організм.

Як вибирати адаптогени?

Що таке адаптогени й навіщо їх приймати?

Всі адаптогени відрізняються один від одного за своїм впливом. Кожен має свою функцію. Тому в їх виборі орієнтуйтеся на конкретну проблему. Але є адаптогени, що мають загальну дію й хороші в будь-якій ситуації. Наприклад, китайський лимонник (шизандра) і женьшень − вони підходять для боротьби з довготривалим стресом і його наслідками, такими як гормональний дисбаланс. Такі ж властивості мають священний базилік (чай Тулса), гриб Рейши й моринга масляниста.

Подолати раптовий гострий стрес допомагає сибірський женьшень (елеутерокок), родіола й шизандра. «Женьшень − відмінний універсальний адаптоген, − говорить Бренда Пауелл. − Люди з незапам’ятних часів використовують його для зміцнення імунної системи, фізичної витривалості та сексуального здоров’я. Родіола − підвищує рівень енергії, покращує фізичну працездатність і пам’ять. Шизандра − покращує роботу печінки та шлунково-кишкового тракту».

У десятку кращих універсальних адаптогенів входять також астрагал, який позитивно впливає на дихальну систему, й лакриця, що має заспокійливі властивості. До адаптогенів можна віднести також давно знайомі алое вера, розмарин і чортополох.

Як додати адаптогени в раціон?

Що таке адаптогени й навіщо їх приймати?

Якщо ви надаєте перевагу прийому адаптогенів у точному дозуванні, краще купувати їх у вигляді готових капсул. Більшість компаній, що займаються випуском біодобавок, вкладають в одну капсулу цілий мікс адаптогенів для синергічного ефекту. В цьому випадку Пауелл рекомендує купувати добавки тільки перевірених виробників, які вже зарекомендували себе на ринку БАДів. «Ви повинні бути впевнені у вмісті кожної капсули», − попереджає лікарка.

Але найчастіше адаптогени продаються у вигляді порошку або подрібненого листя, в такому вигляді їх можна додавати до смузі, супів і салатних соусів.

Чи є у адаптогенів побічні ефекти?

Що таке адаптогени й навіщо їх приймати?

Перш ніж додавати адаптогени до свого раціону, краще обговорити це з лікарем. Дослідження, проведене в 2018 році, показало, що рослинні й трав’яні добавки можуть не поєднуватися з деякими рецептурними лікарськими препаратами.

Втім, більшість адаптогенів у розумних дозах не викликають побічних ефектів або проблем зі здоров’ям, хоча, як і будь-яка рослина, можуть викликати індивідуальну непереносимість: алергічну реакцію або шлунково-кишковий розлад.

При цьому пам’ятайте, що адаптогени не є ліками, а швидше додатковою допомогою. «Деякі люди вважають адаптогени панацеєю, сподіваючись, що вони зможуть вирішити всі проблеми зі здоров’ям, але при цьому не хочуть змінювати звичний спосіб життя». Однак боротьба зі стресом повинна бути комплексною, аж до виключення основного стресового чинника зі свого життя. Такий підхід є найбільш здоровим варіантом, впевнена докторка Пауелл.

Що таке адаптогени й навіщо їх приймати?

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Фото: Shutterstock