Що таке депресія та які у неї ознаки

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Що таке депресія та які у неї ознаки

Депресія – слово, яке кожен розуміє по-своєму. Для когось це просто поганий настрій на пару днів, що з’явився з нізвідки, а для когось тяжка хвороба, з якою він бореться роками.

 Богдана Валігура

 Богдана Валігура — психологиня, КПТ-інтерн і популяризаторка науки

Що таке депресія

Депресія – другий за поширеністю психічний розлад у світі. Дуже важливо усвідомити, що це хвороба, така ж як цукровий діабет або запалення легенів, а не лінощі або показник слабкого характеру.

Симптоми депресії

Що таке депресія та які у неї ознаки

Як і інші хвороби, депресія має діагностичні критерії. Згідно з міжнародною класифікацією хвороб 11-го видання (МКБ-11), депресія має такі ознаки:

  • депресивний настрій значну частину дня (сум, дратівливість, почуття порожнечі);
  • почуття безнадійності, марності та безпідставної провини;
  • зміна харчових звичок (відсутність або заїдання);
  • неможливість отримати задоволення (ангедонія) і втрата інтересу навіть до діяльності, яка раніше надавала задоволення;
  • зміна сну (безсоння, нічні пробудження або збільшення кількості сну);
  • постійне почуття втоми, важко робити звичні речі;
  • зниження лібідо;
  • проблеми з концентрацією та пам’яттю;
  • суїцидальні настрої.

Якщо у вас або вашої близької людини 5 з 9 симптомів зберігаються понад два тижні, зверніться по допомогу та детальну діагностику до клінічного психолога, сімейного лікаря або психіатра.

Найбільш тривожні симптоми: пригнічений настрій, втрата інтересу та неможливість отримати задоволення.

Причини й ознаки депресії

Що таке депресія та які у неї ознаки

Ми з вами як комп’ютер: у нас є софт – психіка та залізо – тіло. Втрата колишнього емоційного комфорту може бути пов’язана як із проблемами емоційного роду (конфлікт у сім’ї, проблеми на роботі, внутрішній конфлікт тощо), і тут потрібно звертатися до психолога чи психотерапевта, так і з іншими захворюваннями, оскільки депресивний стан може бути не стільки основною проблемою, як симптомом інших проблем зі здоров’ям. Наприклад, ми часто бачимо подібну симптоматику в разі проблем із щитоподібною залозою, нестачі вітаміну D та інших розладах.

Також депресія може бути наслідком зміни гормонального фону, що часто можна спостерігати у підлітків, жінок після раптового переривання вагітності, пологів та в період клімаксу.

Тому рекомендую завжди починати турботу про своє ментальне здоров’я, якщо ви запідозрили у себе депресію, з візиту до сімейного лікаря.

Стрес-відповідь

Що таке депресія та які у неї ознаки

Хочу наголосити на тому, що депресія — це хвороба, і вона має фізіологічні прояви. У хворого не просто змінюється настрій — він змінюється внаслідок зміни рівня нейромедіаторів у мозку. Діяльність лобової частки мозку може знижуватись, а саме вона відповідає за увагу, концентрацію, раціональність і розважливість, тому людині в депресії буває так важко зосередитися і не драматизувати.

Також знижується кількість сірої речовини у префронтальній корі. Проблеми з пам’яттю та неможливість отримання задоволення пов’язані зі зміною роботи гіпокампу.

Крім цього, було зазначено, що у людей, які довго страждають від депресії, збільшується мигдалеподібне тіло – ця область мозку виконує функцію пожежної сигналізації і запускає стрес-відповідь організму за будь-якої потенційної небезпеки. З подібними змінами пов’язано той факт, що багато людей у ​​депресії зазнають сильної тривоги і їм набагато важче зважитися на будь-які зміни, у тому числі й звернутися по допомогу.

Якби депресія була просто примхою або проявом слабкості характеру, тисячі досліджень не фіксували би зміни на нейрофізіологічному рівні. Також ми не бачили б позитивного відгуку на медикаментозне лікування. Тому дуже прошу вас бути уважними до себе та своїх близьких і за наявності зазначеної вище симптоматики звертатися по допомогу.

Як лікувати депресію

Що таке депресія та які у неї ознаки

За міжнародними протоколами, найефективнішим методом сьогодні вважається когнітивно-поведінкова психотерапія. Медикаменти потрібні далеко не завжди і рекомендуються в разі тяжкого перебігу хвороби (коли людина втрачає працездатність або може завдати собі шкоди) або якщо психотерапія не дає очікуваних результатів.

Якщо ви підозрюєте депресію, можете пройти опитувальник на депресію Бека.

Але ані випробування, ані ця стаття не поставлять вам діагноз. Щоб дізнатися, чи є у вас депресія, потрібна консультація фахівця, який допоможе розібратися в причинах вашого стану. Крім депресії, подібний стан може бути спричинено ще й біполярним афективним розладом, циклотимією або навіть емоційним вигорянням. Депресія чудово і найчастіше швидко лікується психотерапією. Найголовніше – вчасно провести діагностику та звернутися по допомогу.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також