Мабуть, у кожної з нас сезон за сезоном накопичується багато одягу, який ми навіть не носимо. Щось виходить із моди, щось набридає, щось стає мале / велике, а про щось ми просто забуваємо. Ось і виходить, що шафи забиті непотрібними речами, які й викинути шкода, але й захаращувати свій простір ними не хочеться.
Викидати речі не тільки шкода, але ще й не екологічно. Згідно з офіційними даними, станом на 2018 рік в Україні площа сміттєзвалищ склала вже 10 тисяч гектарів. Щоб уявити собі масштаб – це як 14 тисяч футбольних полів! І з усіх відходів на переробку потрапляє лише кілька відсотків.
До речі, чи знаєте ви, що щорічно середньостатистичний українець викидає близько 300 кг сміття? На те, щоб натуральний текстиль розклався, можуть піти сотні років, завдаючи довкіллю шкоди, адже при розпаді волокон виділяється метан і діоксид вуглецю.
У Європі, наприклад, старий одяг не викидають, а дають йому «нове життя». Його використовують для виробництва елементів декору, нового одягу й навіть асфальту. Таким чином європейці борються за екологію, мінімізуючи шкідливі викиди в воду, ґрунт і атмосферу.
Поки всі прогресивні країни намагаються слідувати тренду на усвідомлене споживання та upcycling – вторинну переробку здебільшого текстильних відходів, Україна робить в цьому напрямку перші кроки. Нарешті у нас з’являються пункти прийому непотрібного одягу, і нехай їх поки не так багато, це не може не радувати.
Наприклад, багато українських брендів беруть приклад із західних дизайнерів і використовують старий одяг для нових колекцій. Бренд UliUlia створює сумки, спідниці, куртки з речей із секонд-хенду або старого одягу клієнтів, а Papinarubashka робить обкладинки для блокнотів із вантажних виробів.
Тренд на усвідомлене споживання підтримує й співачка Злата Огневич.
«Спочатку хочу сказати, що я не купую речі безцільно. Кожна моя покупка завжди обдумана. Часом я віддаю речі на благодійні аукціони, так було з кількома моїми концертними нарядами. Іноді віддаю речі на київські барахолки, виручені кошти від яких також йдуть на благі справи. Ще можливий варіант, коли свій одяг я віддаю або молодшій сестрі, чи подругам, звичайно, якщо у нас збігається з ними смак», – розповідає Злата.
Співачка й телеведуча Lilu теж вважає за краще не викидати старі речі, а давати їм нове життя. До речі, у кожної шанувальниці артистки є шанс стати щасливою власницею її суконь.
«Старі речі, які добре виглядають, або концертні вбрання, яких досить багато, я складаю в спеціальну робочу шафа, де зберігаються речі, які мені особливо подобалися. Я використовую їх на зйомках. Також я віддаю речі своїм молодшим родичкам, вони їм якраз, і вони вибирають те, що найбільше до душі. Деякі речі, особливо концертні, я продавала на «Кураж Базарі», або віддавала на благодійні аукціони – сукні з кліпів. Крім того, я дарую іноді речі своїм прихильницям, які пишуть мені в соцмережах, що їм потрібне плаття на випускний, або ж – у мене гарний настрій і я проводжу конкурс в соцмережах», – поділилася з Beauty HUB Lilu.
Співачка також віддає свої речі в спеціальні бокси, які можна знайти практично в кожному районі Києва.
«Частину звичайних речей, не з концертів і не зі зйомок, я здаю в спеціальні бокси, які стоять по місту – це закриті анонімні бокси, ти опускаєш туди пакет з речами. Звичайно, речі повинні бути в придатному стані й чисті. Можливо, саме вони принесуть комусь радість і гарний настрій!» – каже Lilu.
Якщо ви теж підтримуєте екологію та виступаєте за усвідомлене споживання, почніть зі свого гардероба. Навіть психологи радять позбавлятися від усього зайвого, а у італійців, наприклад, є традиція – перед Новим роком викидати з вікна непотрібні речі. З вікна, звичайно, викидати не радимо, але розповідаємо, як підтримати екоініціатіву і куди здати одяг, який ви вже не будете носити.
Куди віддати старі речі в Києві
У столиці встановлений 21 бокс у рамках ініціативи благодійної організації «Кошик добра», в які можна віднести одяг і взуття, який ви вже не носите. 17 боксів розташовані в Дарницькому районі, ще 2 – в Дніпровському і одна – на Борщагівці. На сайті організації можна подивитися карту з адресами всіх пунктів прийому.
Одяг і взуття забирають один-два рази на тиждень, після чого сортують. Речі в поганому стані здають на утилізацію, а на виручені гроші купують засоби гігієни. Одяг у хорошому стані передають у дитячі будинки та будинки для людей похилого віку.
Нещодавно магазин шведського рітейлера H&M, який влітку зайшов в Україну, оголосив, що братиме непотрібний одяг на переробку. У магазині встановлять спеціальний бокс, в який можна буде приносити будь-які речі. За кожну з них покупець буде отримувати 40 грн на подарункову картку, яку можна використовувати для покупок в H&M від 300 грн.
Речі в хорошому стані планують продавати як секонд-хенд, а те, що вже «не носибельно», використовують як вторинну сировину для інших виробів або переробляють у текстильні волокна.
Благодійний магазин «Ласка» розмістив у ТРЦ Ocean Plaza та Sky Mall ящики, куди можете приносити випраний одяг у хорошому стані, чисте взуття, сумки, книги, аксесуари та предмети декору. Всі ці речі сортуються й кращі будуть виставлені на продаж, а решта передані дитячим будинкам і малозабезпеченим жителям Києва. Можна приносити старі речі й у сам магазин, який знаходиться по вулиці Липинського, 3.
Благодійні організації
Речі, які ви вже не будете носити, можна не тільки відправляти на переробку, а й віддавати тим, кому вони будуть дійсно потрібні. І якщо ви не знаєте нікого особисто, кому б знадобився ваш одяг, в Україні є кілька благодійних фондів та громадських організацій, які вам допоможуть із пошуком адресата.
Благодійний фонд «Благодійник», який допомагає реабілітаційним центрам, будинкам престарілих і людям з обмеженими можливостями, приймає речі для різних вікових категорій. Тільки приносьте одяг і взуття чистими та в хорошому стані. Адреса центру – Орловський провулок, 8.
Речі також можна принести в фонд «Карітас» за адресою вулиця Івана Микитенка, 7Б. Фонд допомагає переселенцям, одиноким людям похилого віку та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Благодійний проєкт «Добрі речі» передає речі в інтернати, в малозабезпечені сім’ї, а також в пункти обігріву. Він має відділення у всіх районах Києва. Проєкт «Банк одягу» приймає одяг біля станції метро «Дорогожичі» та віддає його потім всім нужденним.
У Києві також відкриті для прийому старих речей більше десятка пунктів співдружності Червоного Хреста. Приймають одяг, взуття та вироби для дому.
Старі речі можна розмістити на благодійній онлайн-платформі «Мурахи». Викладати можна не тільки одяг, але й будь-яку річ, яка вам вже не потрібна, головне щоб вона була в хорошому стані. Можна розмістити й книги, й електроніку, й побутові речі, а продавець сам може виставити ціну. Всі виручені гроші підуть на благодійність, крім того, сервіс дозволяє відстежити, куди пішли гроші за ваш товар.
Громадська ініціатива «Банк одягу» спрямована на підтримку малозабезпечених верств населення й приймає будь-який одяг, але важливо, щоб він був у хорошому стані. Кожен бажаючий може принести одяг за адресою: вулиця Берлінського, 9 з 10:00 до 17:00, крім того, кожен може і взяти звідси будь-яку річ абсолютно безкоштовно. Телефон організації: 044 221 3626.
Речі можна не тільки віддати, але й продати. Наприклад, комісійний магазин Don Гаманець приймає брендовий одяг у хорошому стані (але при собі потрібно мати посвідчення особи). Якщо вам раптом набридли ваші наряди від Ralph Lauren або Prada, тут їм будуть раді. Якщо за 60 днів ваш товар не продається, то ви отримаєте його назад.
Адреса: вул. Срібнокільська, 22-а, вул. Велика Васильківська, 13/1. Телефони: 050 557 8763; 096 767 9724.
Непотрібні вже вам речі, можна продати на головній київській барахолці – «Кураж Базар». Вона проходить раз на місяць на ВДНГ. Тут ви можете продати старі речі, аксесуари, книги, платівки й багато іншого. Всі виручені гроші підуть на благодійність.
Продати речі, які вам вже не потрібні можна й на найбільшій українській онлайн-барахолці у Facebook – Віддам Продам I Подарую. Тут можна продавати все, що не заборонено правилами соцмережі.
Крім того, в Києві є товариство багатодітних сімей «Оріяна». Там на обліку стоять десятки багатодітних малозабезпечених сімей, для яких одяг – на вагу золота.
Телефон організації: +38073 585 08 44.
Речі можна також віднести в Центр екстреної допомоги дітям. Туди часто забирають дітей різного віку з сімей, де є домашнє насильство тощо, там вони «перечікують», поки йдуть судові розгляди. Телефон: +38093 148 18 53.
Не тільки в Києві, а й на всій території України працює багато волонтерських організацій, які допомагають переселенцям і нашим солдатам, службовцям на сході країни. Попередньо уточніть, які саме речі або яка інша допомога потрібна тій чи іншій організації. Подивитися повний список волонтерських організацій можна на сайті Міністерства інформаційної політики України.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!