Колір шкіри може бути детермінований як генетичними факторами, так і факторами довкілля. Він визначається кількістю пігменту меланіну, який утворюється в шкірі. Клітини, що виробляють цей пігмент, називаються меланоцитами і розташовані в верхніх шарах шкіри. Натуральний пігмент є природним способом захисту шкіри від ультрафіолетового світла. Зазначимо, що засмага свідчить про пошкодження шкіри від сонця і не забезпечує її захист від УФ-променів.
Прояви нерівномірної пігментації шкіри можуть бути природним явищем, пов’язаним з інфекцією, гормональними порушеннями, прийомом лікарських препаратів, акне або хімічними речовинами, місцево нанесеними на шкіру. Існують також генетичні захворювання шкіри й аномалії, які можуть спричинити гіперпігментацію. Прояви гіперпігментації передбачають різні плями, веснянки, мелазму (маска вагітності) тощо.
Що ж таке прихована пігментація?
За прихованої пігментації триває довгий процес накопичення меланіну в клітинах шкіри, який може стати видимим в будь-який момент. Каталізатором виникнення прихованої пігментації можуть бути будь-які стресові ситуації, травми, збої в роботі ендокринної системи, гормональний дисбаланс і проблеми зі здоров’ям.
Акумулювання пігменту в організмі може початися ще в глибокому дитинстві. Вчені стверджують, що випадок, коли дитина обгоріла на сонці, може стати причиною появи пігментації в її дорослому житті.
Однією з найголовніших причин освіти прихованої пігментації все-таки є надмірна інсоляція. Інші фактори, наприклад, як погана екологія, негативний вплив довкілля, жорсткі кліматичні умови й інші, тільки сприяють зниженню захисних властивостей шкіри. За відновлення і регенерацію клітин шкіри відповідає гіалуронова кислота і меланін. Перебуваючи в агресивному середовищі, вироблення гіалуронової кислоти знижується, а меланін починає активно синтезуватися і накопичуватися в клітинах. Цей процес може здійснюватися довгі роки і перебігати без помітних симптомів.
Юлія Олександрівна Борзих, кандидатка медичних наук, лікарка-дерматовенерологиня, косметологиня, членкиня УАДВ, членкиня експертної ради DMK International, відповіла на кілька головних питань редакції.
– Прихована пігментація є у кожної людини?
– Якщо не проводилися спеціальні дослідження, то людина ніколи не дізнається про наявність прихованої пігментації, але вона є у всіх.
Під час первинної консультації моїх пацієнтів одним з обов’язкових досліджень шкіри є діагностика прихованої пігментації. У кожного дорослого пацієнта після діагностики була виявлена прихована пігментація різного ступеня вираженості.
– Чи можна передбачити появу прихованої пігментації і як не допустити її прояву?
– У своїй практиці я визначаю приховану пігментацію, тобто ту, яку видно при ультрафіолетовому освітленні, на апараті VisioFace, CK- electronic, Німеччина.
На багато причин виникнення пігментації ми, на жаль, вплинути не можемо. А її прояв дійсно є швидким і непередбачуваним процесом. Прихована пігментація – це відповідь шкіри на ультрафіолетове опромінення, і полягає вона в накопиченні меланіну в глибоких шарах шкіри. Найважливіша робота з її профілактики лягає саме на пацієнта, який, виконуючи домашні призначення лікаря-косметолога, буде використовувати спеціальні трансдермальні креми і сироватки. Адекватний фотозахист з правильним нанесенням трансдермальних санскринів SPF-30 має міцно ввійти у життя всіх пацієнтів, попри те, чи є зовнішні прояви пігменту
– Чи можна лікувати приховану пігментацію, не звертаючись до ін’єкційних косметологічних процедур?
– На сьогодні є достатньо фахових методів, які не травмують, будуть контролювати процес меланогенеза, не допускаючи переходу прихованої пігментації в явну:
топічна ферментотерапія, АНА і лужні пілінги, трансдермальні сироватки з вітаміном С, бета глюканами, які будуть покращувати мікроциркуляцію, контролювати антиоксидантні процеси в шкірі, а також пригнічувати запалення і підтримувати імунітет, препарати, які мають регулювальну дію на меланогенез до, під час і після синтезу меланіну.
Зазначу, що за будь-якої пігментації найважливішим етапом лікувально-профілактичних заходів є антиоксидантний і фотозахист!
Виявити запущений процес накопичення пігменту в шкірі може лише спеціальне професійне обладнання. Апаратів для діагностики стану шкіри обличчя (аналізатори шкіри) існує шалена кількість, і кожен лікар вибирає для себе і своєї роботи оптимальний варіант.
Помічено, що апарат VisioFace є найпопулярнішим серед фахівців Києва.
– У чому полягають основні переваги використання апарату VisioFace для лікаря і пацієнта?
– Діагностика прихованої пігментації – це далеко не єдина можливість апарату VisioFace. Прилад дозволяє провести стандартне фотографування при рівномірному освітленні, що важливо під час порівняння результатів лікування до і після; аналіз мікрорельєфу шкіри (пори, зморшки); кількісну оцінку ділянок почервоніння, а також побудову 3D-зображень поверхні шкіри. Це дослідження дає можливість вибрати оптимальну процедуру, правильно визначити домашні призначення, моніторити стан шкіри пацієнта до, під час і після лікування.
Рекомендації
На багато причин виникнення пігментації ми просто не можемо вплинути – гормональні порушення, різні захворювання або генетичну схильність. Але є кілька правил, дотримання яких допоможе знизити ризик виникнення пігментації.
Однією з найважливіших профілактичних заходів виникнення явної та прихованої пігментації є захист від ультрафіолетових променів і забезпечення нормального рівня антиоксидантного захисту клітин, якого можна досягти лише за допомогою низки косметологічних ін’єкційних процедур, таких як, наприклад, мезотерапія і біоревіталізація.
Використовуйте захисні креми з SPF-30 влітку і взимку, а процедуру біоревіталізації редакція Beauty HUB рекомендує робити цілий рік.
Рання діагностика і своєчасне лікування допоможуть уникнути посилювання проблем з пігментацією шкіри.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші відео-матеріали від Beauty HUB!