Раціон і рак молочної залози: рекомендації щодо харчування

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Рацион и рак молочной железы: рекомендации по питанию

У цій статті розглянемо загальні рекомендації щодо харчування для профілактики раку молочної залози, а також дізнаємося, вживання яких продуктів варто обмежити або ж зовсім виключити зі свого раціону.

Рожевий жовтень

У запобіганні розвитку такого серйозного захворювання, як рак молочної залози (РМЗ), надзвичайно важливу роль відіграють своєчасна профілактика і відповідальне ставлення до власного здоров’я. Одним з ключових пунктів для підтримки нормального функціонування всіх систем організму людини є здоровий раціон. Не всі онкологи поділяють думку про залежність розвитку раку грудей від харчування, посилаючись на недостатні докази.

Однак відомо про фактори ризику, що підвищують ймовірність зростання ракових клітин. Одним з таких факторів є надлишковий (нездоровий) вага або ожиріння – особливо у жінок після настання менопаузи. На щастя, вага – це те, що можна змінити і контролювати.

Для досягнення і збереження здорової маси тіла необхідно дотримуватися принципів правильного харчування і розуміти, які продукти мають складати основу вашого щоденного раціону, а від якої їжі краще відмовитися.

Якщо ви хворі на рак молочної залози або перенесли це захворювання, підберіть найбільш придатне для вас меню разом зі своїм клінічним лікарем-дієтологом. Якщо ж ви піддаєтеся високому ризику розвитку онкології грудей, інформація в цій статті допоможе вам скласти здоровий раціон.

Загальні рекомендації щодо харчування

Здоровое питание

Досягти нормальної ваги і підтримувати її – перше, що ви можете зробити для свого загального стану здоров’я. Займаючись достатньою фізичною активністю і приймаючи рішення про здорове харчування, слід дотримуватися таких рекомендацій.

1. Контролюйте кількість калорій і розмір порцій. Це стосується не тільки основних прийомів їжі, але і перекусів. Зайві калорії вам ні до чого.

2. Їжте усвідомлено. Не тоді, коли вам нудно, сумно, потрібно заспокоїтися або впоратися з емоціями, або хочеться що-небудь пожувати під час перегляду фільму, а коли ви дійсно голодні. Зупиняйтеся, коли організм відчує ситість, не переїдайте.

3. Віддавайте перевагу рослинній їжі. Овочі, фрукти, листова зелень й інші цілісні продукти харчування рослинного походження мають становити основу вашого раціону. Надмірне споживання тваринних продуктів може спричинити не тільки ожиріння, але і збільшити ризик розвитку ракових захворювань, зокрема РМЗ.

4. Їжте найрізноманітніші овочі та фрукти. Намагайтеся, щоб вони були різних кольорів (наприклад темно-зелені, фіолетові, помаранчеві, жовті, червоні й білі). Так ви отримаєте безліч найрізноманітніших поживних елементів.

5. Вибирайте продукти з вмістом корисних жирів. Їх називають поліненасиченими (в них багато омега-3 і 6 жирних кислот) і мононенасичені (багаті на омега-9). Перш за все це жирна риба, яйця, водорості, авокадо, горіхи і насіння, рослинні олії.

6. Додавайте до раціону клітковину. Вона допомагає контролювати апетит, продовжити відчуття ситості і нормалізувати вагу, сприяє здоров’ю кишківника.

7. Читайте етикетки і вибирайте хороші склади. Думаємо, цей пункт навіть не потрібно пояснювати.

Тарілка здорового харчування

Тарелка здорового питания

Одним з ключових аспектів контролю розміру порцій і дотримання принципів здорового харчування є співвідношення продуктів у тарілці. Про це говорять всі дієтологи і нутриціологи.

Дві третини (або більше) тарілки мають займати продукти рослинного походження. До них належать овочі, фрукти, цільні злаки і бобові.

Намагайтеся вибирати некрохмалисті овочі та зелень:

  • білокачанна, кольорова, листова і брюссельська капуста;
  • броколі;
  • шпинат;
  • гриби;
  • цукіні;
  • томати;
  • перець;
  • спаржа.

З крохмалистих овочів можна вживати картоплю, батат, кукурудзу, гарбуз і горох.

У вживанні фруктів віддавайте перевагу цілісним плодам, а не сокам. Це можуть бути яблука, апельсини, ківі, персики, різноманітні ягоди. Намагайтеся щодня вживати близько трьох чашок овочів й одну-дві чашки фруктів.

Ще одна корисна для здоров’я група продуктів рослинного походження – цільні злаки. Наприклад, коричневий рис, кіноа, ячмінь, булгур, амарант, цілозернова пшенична крупа, макаронні вироби з цілозернового борошна.

Не більше однієї третини тарілки мають складати тваринні білки. Їх основними джерелами є:

  • риба та інші морепродукти (форель, лосось, тунець, тріска, сардини, оселедець, мідії);
  • птах (курка, індичка);
  • яйця (курячі, перепелині);
  • молочні продукти зі зниженою жирністю (сир, білі сири, кефір, йогурт без добавок).

Якщо ви вживаєте червоне м’ясо (наприклад, яловичину, свинину і баранину), намагайтеся робити це не більше одного або двох разів на тиждень. Тваринні білки можна замінити рослинними (сочевицею, нутом, тофу, горіхами і насінням).

Рекомендації з правильного харчування для профілактики раку молочної залози також передбачають продукти з високим вмістом клітковини. До них належать крупи й зернові культури:

  • коричневий, чорний і дикий рис;
  • квасоля;
  • пшоно;
  • кіноа;
  • булгур;
  • овес і вівсяна каша;
  • гречана каша;
  • перлова каша.

Зрозуміло, ваша тарілка за один прийом їжі може не завжди виглядати так, як описано вище. Ви можете з’їсти на обід овочевий суп з сочевицею, а на перекус – невелике яблуко. При цьому ваш організм отримає ті ж поживні елементи, а ваша їжа буде збалансованою за складом.

Крім того, на вечерю ви можете з’їсти більше овочів, ніж на сніданок. Головне – налягати на продукти рослинного походження і контролювати розмір порцій.

читайте також

Від чого відмовитися і що обмежити

Правильное питание

Зв’язок продуктів харчування і розвитку раку молочної залози ще вивчається. Проте є низка давно відомих і загальноприйнятих рекомендацій щодо харчування, які дозволять вам підтримувати нормальну вагу і зберегти здоров’я свого організму в цілому. Розглянемо деякі з них.

1. Обмежте кількість насичених жирів і трансжирів (неприродних жирів) у своєму раціоні. Більшість з них люди отримують з такими продуктами, як бургери, сендвічі, піца, чипси, фабричні солодощі та м’ясні делікатеси. Трансжири можуть міститися в вершках для кави, деяких видах маргарину, смажених у фритюрі продуктах, а також деяких видах фасованих, що пройшли технологічну обробку десертах (тортах, тістечках).

2. Мінімізуйте споживання цукру і підсолоджених напоїв. Природні цукри і так є в багатьох продуктах, зокрема в свіжих фруктах.

3. Вживайте сіль у помірних кількостях. Сіль затримує воду в організмі й може призвести до захворювань серця, нирок, підвищити ризик виникнення інсульту. Краще віддати перевагу свіжим травам і спеціям, а замість звичайної солі вибрати морську або рожеву.

4. Не зловживайте перекусами. Часті перекушування сприяють перебору калорій, тому за можливості від них краще відмовитися. У разі необхідності вибирайте корисні перекуси.

5. Обмежте вживання алкоголю. Деякі дослідження показали, що спиртні напої сприяють зростанню ракових клітин і підвищують ризик розвитку онкології молочних залоз. За  можливості вживайте алкоголь лише в особливих випадках, а краще зовсім від нього відмовтеся.

Що стосується харчування під час лікування раку молочної залози або після закінчення хвороби, коли є ризик рецидиву, варто обов’язково проконсультуватися зі своїм лікарем. Він врахує особливості конкретно вашого випадку і наявність інших медичних проблем (наприклад, діабет або схильність до нього, інсулінорезистентність, ожиріння) і допоможе підібрати найбільш придатний раціон.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також