Розлад харчової поведінки: усе, що треба знати про булімію

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Розлад харчової поведінки: усе, що треба знати про булімію

Підняти собі настрій смаколиком — буденне і знайоме всім правило. Але трапляються випадки, коли невинна звичка переростає в справжній фетиш, який медики називають булімією. Нюанси цієї проблеми розбирала редакція Beauty HUB.

Згідно з медичним словником, булімія — це один із психічних розладів харчової поведінки. Головним симптомом цього захворювання є об‘їдання, після якого людина намагається «очистити» організм за допомогою блювоти, проносних, сечогінних засобів або фізичної активності. Скільки людей — стільки і проявів цього синдрому: безперервне поглинання їжі впродовж певного періоду, нічні атаки на холодильник, ситуативне бажання насититися тощо. Тригером завжди є напад «вовчого» голоду, після задоволення якого приходить відчуття провини або панічний страх погладшати.

Багато хто не вважає булімію проблемою й тим паче відмовляється визнавати, що це психічний розлад. На перший погляд, усе наче дуже навіть просто: поїв — спорожнив шлунок. Цілком природний процес, але в прискореному режимі. Насправді проблема набагато глибша, ніж ми думаємо. Письменниця Ґенін Рот, яка досліджує тему розладів харчування, називає булімію «півгодинним божевіллям».

Чому виникає булімія

Розлад харчової поведінки: усе, що треба знати про булімію

Як правило, булімію спричиняє сильний стрес або інші негативні емоції: самотність, нудьга, образа на когось; чи проблеми, з якими людина не може впоратися (або думає, що не може). Під сильним психологічним тиском виникає бажання знайти джерело спокою і наповнити своє життя щастям. Найлегший спосіб отримати швидке задоволення — їжа. Зазвичай вона дарує миттєвий стрибок серотоніну — так званого гормону радості й щастя. Часто в прагненні задовольнитися люди можуть поглинати по декілька денних норм їжі, адже саме в процесі трапези до них приходить відчуття умиротворення.

Булімія — зовсім не новомодне словечко чи проблема, навіяна інстаграмною ерою. Цей розлад був знайомий ще древнім грекам. У них булімія також була способом отримати швидке задоволення, яке любив мозок, але не сприймав шлунок.

Відкрито про цей синдром почали говорити на початку 1990-х, коли стало відомо, що від нього страждає принцеса Уельська. У біографічній книзі «Діана: її правдива історія» автор опублікував коментар самої королівської особи про це захворювання: «Булімія почалася через тиждень після того, як ми з Чарльзом заручилися, і на її подолання пішло майже десятиліття. О, ця вся історія з Камілою (перебуваючи в офіційних стосунках, принц Чарльз відкрито зустрічався з іншою жінкою)! І ще, одного разу Чарльз поклав руку мені на живіт і сказав, що він пухкенький».

До речі, причиною булімії часто стають комплекси стосовно зовнішності. Люди, які страждають від зайвої ваги, ставлять собі за мету затримати в організмі якнайменше їжі і провокують блювоту або зловживають діуретиками. Такі ритуали спричиняють сильне відчуття голоду, і проблема лише наростає.

«У мене була булімія впродовж кількох років. І це дуже складна хвороба. Ти заспокоюєш себе їжею, бо твоя самооцінка занижена, настрій на нулі, а мотивації, щоб проживати повноцінне життя, немає. Ти наповнюєш шлунок по чотири або п’ять разів на день (дехто робить це частіше), щоб увійти в зону комфорту. Їжа стає порятунком, але дуже тимчасовим. Потім стає огидно від самої себе, починає нудити, здуває живіт. Тому ти змушена це все вибльовувати, — сказала Діана в одному з інтерв’ю й додала, — підступність проблеми в тому, що про неї може роками не знати ніхто навіть із найближчого оточення. На відміну від людей, які хворіють на анорексію і стрімко худнуть, буліміки часто залишаються в нормальній вазі й живуть тет-а-тет зі своєю проблемою. Це грає з ними злий жарт», — пояснила принцеса.

Булімія: супутні захворювання й наслідки

Розлад харчової поведінки: усе, що треба знати про булімію

Булімія тягне за собою цілу низку інших психічних розладів. Симптоми, що найчастіше супроводжують напади переїдання, — надмірна дратівливість, а інколи навіть агресія. Річ у тім, що люди втрачають контроль над власними емоціями. Єдине, що може дати миттєве відчуття заспокоєння — їжа.

«Під час булімії людина весь час переживає перепади настрою», — коментує клінічний психолог Кендра Бекер.

Реальне життя не може дати того миттєвого відчуття насолоди, яке булімікам дарує їжа, тому вони часто закриваються в собі й перестають вести соціальну активність. 

Булімія також стає причиною проблем зі здоров’ям. Перш за все, у людей із цим синдромом стрімко погіршується стан зубів і всієї ротової порожнини: поїдання гігантських порцій їжі й часте блювання спричиняють карієс і утворення ранок на слизовій оболонці, а також на губах.

У людей із булімією здебільшого цілий спектр захворювань травної системи. Шлунково-кишковий тракт не пристосований до такої специфічної харчової поведінки, тому він часто відповідає гастритом, виразкою та іншими проблемами. Також під впливом переїдання можуть розвиватися ендокринні захворювання, зокрема цукровий діабет.

Як позбутися проблеми

Розлад харчової поведінки: усе, що треба знати про булімію

Найшвидший і найправильніший шлях — візит до психотерапевта. Лише спеціаліст зможе визначити причину проблеми і спосіб лікування.

«Зазвичай булімія не виникає сама собою. Якщо поспілкуватися з пацієнтом, завжди можна знайти яскраво виражену психологічну проблему, від якої їжа ніби-то його рятує. Тому перш за все необхідно працювати з тригером», — говорять фахівці.

Найчастіше лікування починається з психологічних практик і прийому антидепресантів або інших препаратів, які нормалізують як ментальний, так і фізіологічний стан організму. Людей, які страждають на булімію впродовж кількох років, зазвичай госпіталізують. 

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші відео-матеріали від Beauty HUB!

читайте також