Що означає іспанський сором, чи потрібно долати в собі ніяковість

 • Self-love: celebrate yourself

 • Це з любові

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

Що означає іспанський сором, чи потрібно долати в собі ніяковість

Вам буває соромно за кого-небудь? Цей стан емпатичного збентеження має назву «іспанський сором». Розповімо, в чому суть терміна і при чому тут Іспанія, чому ми відчуваємо ніяковість, чи треба з нею боротися.

Іспанський сором – це почуття збентеження від спостереження за діями іншої людини. Людина безпосередню участь у ніяковій події не бере, але почувається глядачем. Психологи протиставляють іспанському сорому почуття зловтіхи.

Що за вираз «іспанський сором», історія терміна

За словами психологів, сором – пізня емоція, яка залежить від соціуму, регулятор соціальної поведінки. Так, в одному суспільстві щось може бути ганебним, водночас в іншому – нормою. На думку Зигмунда Фрейда, якщо людина соромиться, отже, у неї точно є морально-етичні принципи. Відсутність сорому – індикатор дефекту особистості, вважав Фрейд.

Ймовірно, вираз «іспанський сором» є англійським перекладом Spanish shame фрази vergüenza ajena – «ганьба, сором за іншого». Це не означає, що іспанці – найбільш неспокійна нація в світі, просто їм приписують авторство терміна. До речі, українцям ближче фрази «червоніти від сорому», «брати близько до серця», що ідентично іспанському сорому. Найбільш яскраво іспанський сором відчувають люди під час перегляду скетч-комедій, розіграшів, ситуаційних комедій і драматичних фільмів, реаліті-шоу.

Що означає іспанський сором, чи потрібно долати в собі ніяковість

Іспанський сором: причини відчуття ніяковості

Іспанський сором – емпатичний термін. Це почуття відчувають люди, здатні переживати почуття інших. Емпат співчуває людині, яка опинилася в ніяковій ситуації, як переживає разом з нею, при цьому не важливо, знайомі вони чи ні. Люди з високим рівнем емпатії відчувають бажання захистити від ганьби людину, яка опинилася в ніяковій ситуації.

У психології зуміли виділити причини іспанського сорому. Втім, ситуації, що провокують іспанський сором, залежать від особливостей культури.

читайте також

Чому нам буває ніяково за інших:

 • Чуйність. Якщо ви маєте природну чуйність і, самі того не розуміючи, хвилюєтеся за іншу людину. Чуйність дозволяє проєктувати конкретну ситуацію на себе, активізуються відділи мозку, що відповідають за біль. Чуйність провокує бажання закрити очі та не спостерігати ситуацію, за яку соромно.
 • Відповідальність. Надто відповідальні люди як ніхто інший відчувають іспанський сором. Наприклад, батькам незручно за поведінку і вчинки власних дітей, оскільки вважають, щось недогледіли у вихованні, але не можуть вплинути на ситуацію, що склалася.
 • Егоцентричність. Якість, яка заважає дивитися на ситуацію об’єктивно. Егоцентрична людина вважає свою думку важливішою, ніж погляди інших, тому почуття іспанського сорому вони відчувають досить часто.
 • Занижена самооцінка. Невпевненість змушує людину відчувати іспанський сором у момент зустрічі/спостереження за невдахою. Глибоко в підсвідомості багатьох виникає думка, що тільки яскравих особистостей люблять у суспільстві.

Що означає іспанський сором, чи потрібно долати в собі ніяковість

 • Страх бути знехтуваним. З розвитком людства люди прагнуть до колективного існування. Страх бути знехтуваним цим суспільством через безглузду ситуацію стає причиною, через яку деякі з нас відчувають іспанський сором. Яскравий приклад – школярі, яким соромно за однокласника в момент, коли вчитель за щось вичитує останнього.
 • Самозаборони. Люди відчувають страх опинитися в безглуздому або ніяковому становищі, вони не приймають самих себе з усіма недоліками. Це означає, що в разі, якщо хтось виявився в ніяковому становищі, ми відчуваємо почуття іспанського сорому.
 • Належність до соціальних груп. Людині властиво відчувати сором за поведінку іншого, що перебуває з нею в одній соціальній групі. Таку поведінка людина вважає частково своєю і соромиться. Наприклад, лікарю стає соромно за незнайомого колегу, з яким його об’єднує належність до професійної спільноти.

Найбільш схильні до іспанського сорому люди, залежні від думки оточення. Їм це думка важлива, тому ефект від побаченого безглуздого вчинку іншої людини посилюється в рази.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також