Ви були впевнені, що футбольне тренування сина закінчиться через годину, і не закрили двері. І ось, в розпал ваших з чоловіком пристрастей, дитина стоїть посеред кімнати – і виникає незручна пауза. Як правильно вийти з ситуації, аби зберегти психіку малюка здоровою, а стосунки в родині – міцними?
Чого робити не варто
Скільки б років не було вашій дитині, є низка поведінкових сценаріїв, які в цій ситуації категорично не підходять, впевнені психологи.
Кричати і сварити дитину. По-перше, якщо в будинку дитина, то краще перевірити двері кілька разів, перш ніж кохатися. Так що звинувачувати дитину в тому, що вона стала свідком вашої пристрасті, неправильно. Не обурюйтеся, жодних «закрий двері з того боку», глибоко вдихніть і говоріть спокійним голосом.
Залишати дитину без пояснень. Варіант відмахнутися, мовляв, це «справа дорослих», не підходить. Швидше за все, дитина сама почне шукати відповіді в інтернеті або на вулиці. Так що краще подати їй усе правильно. Якщо вас застав ще зовсім малюк, тут підійде просте формулювання. Але якщо дитина – підліток, тут потрібна лаконічна правда, без зайвих подробиць.
Занадто нервувати. Говоріть про те, що сталося, спокійно, не потрібно робити загадковий вигляд, ніби це велика таємниця. Якщо дитині вистачило того, що ви сказали, і питань не виникло, не порушуйте цю тему знову через кілька днів.
Що говорити дітям різного віку?
До 3 років
Велика ймовірність, що малюк нічого не зрозумів, але він міг злякатися через метушню, незвичні звуки або подумати, що хтось ображає маму. Зверніться до нього з посмішкою, обійміть і скажіть, що все добре. Запитайте, чому він не спить, переведіть розмову на нього і виведіть спати.
До 6 років
У цьому віці дитина вже багато розуміє, і просто перемкнути увагу з вас на неї не вийде. Проте, швидше за все, вона досі вірить усьому, що ви скажете. Наприклад, що мама не могла заснути, і тато робив їй масаж для розслаблення. Говоріть впевнено і ласкаво, а потім відведіть дитину спати.
До 10 років
Ці хлопці вже багато чули і бачили. І, швидше за все, заставши батьків, починають соромитися. Щоб не навішувати на дитину непотрібне почуття провини, ведіть себе максимально природно і спокійно. Тут доречним буде розмова про любов між мамою і татом, яка виливається в поцілунки й обійми. Якщо дитина реагує нормально, можна завести розмову про кохання між чоловіком і жінкою, завдяки якому народжуються діти. Якщо ви відчуваєте, що ще рано, можете, для початку, купити спеціальну літературу, книги, журнали або комікси.
До 15 років
Залежно від того, в якому оточенні росла дитина, до цих років вона уже знає про секс. Якщо у вашій родині було прийнято обійматися при дитині, торкатися один до одного і у нього ваші стосунки асоціюються з чимось природним, розмова про секс все розставить по місцях і принесе полегшення. Але якщо ви ховалися, стримували себе при неї навіть у поцілунку в щоку, то, можливо, тема сексу дитині здається забороненою, сороміцькою або навіть непристойною. Почніть розмову з того, що стосунки між статями – це нормально. Але не замовчуйте того, що сталося, інакше секс може стати для нього чимось суперцікавим і гіпертрофованим або, навпаки, він стане його уникати навіть у дорослому житті.
Коли краще поговорити з дитиною про секс?
«Щоб у дитини був здоровий погляд на речі, найкраще говорити з дитиною про секс тоді, коли вона починає про це питати. Найчастіше це відбувається близько 3 років.
З віком питання стають все «дорослішими», і пік допитливості відбувається в підлітковому віці. Дуже важливо на всіх цих етапах відповідати на запитання дитини. Не відмовчуватися, не ігнорувати, не сподіватися, що вона якось сама дізнається, не відповідати щось невиразно, при цьому вкриватися плямами всіх кольорів веселки.
Звичайно, не варто трирічній дитині розповідати, які є види сексу і як їх реалізовувати на практиці. Але якщо ви уважно будете вслухатися в питання дитини, а не будете судорожно думати, як би швидше «відмазатися», то ви зрозумієте, як саме трирічній дитині відповісти, які слова використовувати і яких знань їй буде достатньо. І тоді чим дорослішою буде дитина і її питання на тему сексу, тим зрозуміліше вам буде, які відповіді варто давати.
І в якому б віці дитина вас не питала, важливо називати речі своїми іменами. Не «маточки і тичинки, але тільки у дяді і тьоті», не «краники і дірочки», а «член», «пеніс», «вагіна», «піхву», «геніталії». Ви ж руку називаєте рукою? Так чому «член» має бути «цією штучкою»? Можете, до речі, потренуватися перед дзеркалом. Коли будете без сорому вимовляти ці слова самому собі, то й сказати дитині буде простіше».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!