Як визначити відсоток жиру в організмі

 • Self-love: celebrate yourself

 • Це з любові

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

Напевно ви не раз чули про індекс маси тіла й визначення відсотка жиру в організмі. Саме на ці вимірювання спираються при визначенні ступеня ожиріння й здорової кількості жиру в тілі. Хочете знати свій індекс? Тоді читаємо статтю!

Види жиру в тілі людини

Як ви думаєте, скільки видів жиру насправді є сусідами в нашому тілі? Насправді їх цілих п’ять: підшкірний, вісцеральний, білий, бурий і бежевий. Жир виконує в організмі певні функції, тому повністю позбутися від нього не тільки неможливо, але й небезпечно для здоров’я.

Підшкірний жир

Саме на нього припадає найбільший відсоток загального вмісту жиру в організмі – 90%. Він розташований під шкірою й захищає організм від переохолодження, а також є нашим резервом на випадок раптового настання голоду. Саме тому якщо ви різко зіскакуєте з дуже жорстких дієт, відбувається зворотний відкіт, і можна не тільки повернутися до колишньої ваги, але й побити свій «рекорд»: тіло вирішить, що настали голодні часи, тому щойно ви почнете нормально їсти, запустяться внутрішні роботи з накопичення «стратегічних» енергетичних запасів.

А ще у нього є друге ім’я, яке недолюблюють усі жінки, – целюліт. Але з точки зору медицини це абсолютно нормальна жіноча особливість, яка не потребує лікування.

Білий жир

Білий жир виконує захисну функцію, є енергетичним сховищем і виробляє гормони – адипонектин і лептин. Перший вид гормонів відповідає за чутливість печінки та м’язів до інсуліну, другий – за регуляцію відчуття голоду і апетиту.

Бурий жир

измерение процента жира

Цей вид жиру допомагає нам витрачати енергію. Він розташовується у ділянці нирок, спини, плечей, шиї. Його не так багато в тілі дорослої людини, як нам би хотілося. Він відповідає за термогенез (зігріває тіло людини), саме тому й допомагає нам худнути, бо витрачає отримані тілом калорії на наш обігрів.

На жаль, збільшити його кількість так само швидко та легко, як білого жиру, не вийде. Оскільки він формується в процесі загартовування, й робити це бажано з самого дитинства.

Бежевий жир

Це досить рідкісний вид жирових клітин. Про нього не так багато інформації, і його можна вважати перехідною формою – бежевий жир може стати як білим, так і бурим.

Вісцеральний жир

Цей вид жиру вважається найнебезпечнішим. Його особливість полягає в тому, що він утворюється в черевній порожнині навколо органів, печінки, підшлункової залози, серця, кишечника. Вісцеральний жир виробляє ретинол-зв’язуючий білок 4, який підвищує стійкість до інсуліну. Це може привести до непереносимості глюкози й діабету другого типу.

Крім того, його надмірна кількість може призвести до підвищення рівня холестерину в крові та проблем із серцево-судинною системою.

читайте також

Для чого вимірюють відсоток жиру в організмі

Якщо ви хочете схуднути, то швидше за все, будете орієнтуватися на стандартні ваги. Тут все просто: менше вага – худнете, більше вага – гладшаєте. Але насправді цей вид вимірювання не так точний, як хотілося б, і не показує нам повну картину.

Вага може стояти на місці, якщо ви почали активно займатися спортом. Бо м’язи важать більше жирової тканини, навіть якщо кількість жиру в тілі значно зменшилася, прості електронні ваги цього не покажуть.

Або ж якщо ви сидите на жорсткій дієті, але активно займаєтеся спортом, тіло може втрачати не тільки жир, але й м’язову, й кісткову масу. У цьому випадку зменшення ваги відбувається за рахунок цих тканин, і це погано, тому що може призвести до проблем зі здоров’ям.

Вимірювання жиру у відсотковому співвідношенні в організмі дозволяє визначити, наскільки ефективна ваша програма тренувань або дієта допомагають вам втрачати саме жир.

Як визначити відсоток жиру в організмі

Для вимірювання відсотка жиру в організмі використовують різні методи: сканування DeXA, спеціальні калькулятори, «розумні» ваги, гідростатичне зважування, вимірювання товщини шкірної складки за допомогою калипера, але єдиної формули не існує.

измерение процента жира

Найпростіше використовувати онлайнові калькулятори або спеціальні «розумні» ваги, які покажуть вам не відсоток вмісту жиру в організмі, кісткову масу, вмісту води тощо. Якщо ж ви хочете отримати більш точні дані, тоді варто звернутися до фахівця й пройти спеціальні процедури.

Вимірювати складку шкіри калипером самостійно занадто складно й не дуже зручно. Але ви можете швидко розрахувати свій відсоток жиру вручну. Формули для жінок і чоловіків будуть відрізнятися.

 • Для жінок: (Загальна вага x 0,732) + 8,987
 • Для чоловіків: (Загальна вага x 1,082) + 94,42

Онлайн-калькулятори для розрахунку відсотка жиру в організмі: allcalc.ru, beregifiguru.ru, wpcalc.com.

Американська рада з фізичним вправам (ACE) розробила таблиці з граничними значеннями для чоловіків і жінок.

Відсотковий вміст жиру в організмі, жінки:

 • 10-13% – прийнятний рівень, але на межі дистрофії;
 • 14-20% – професійні спортсменки;
 • 21-24% – займаєтеся спортом на рівні любителя;
 • 25-31% – ведете не надто активний спосіб життя;
 • більше 32% – ожиріння.

Знати свій відсотковий вміст жиру в організмі – гарний початок на шляху до здорового життя. Дбайте про себе, не вимотуйте тренуваннями до втрати пульсу, не прагніть до ідеалів із Instagram (можна заробити гормональні проблеми), бережіть нерви (стрес може подарувати вам кортизоловий живіт), любіть себе й тоді у вас точно все буде добре!

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також