У менструальних болів є наукове пояснення: їх провокує велика кількість простагландинів, що виділяються під час відторгнення ендометрію від стінок матки. Якщо бути точнішими, чим більше простагландинів, тим активніше скорочуються м’язи й тим інтенсивніше больові відчуття.
Хворобливі місячні називають дисменореєю. Вона буває первинною і вторинною. Розповімо, що ще належить до менструальних болів, як зменшити дискомфорт під час місячних, а в яких випадках необхідно звертатися по професійну медичну допомогу.
Менструальні болі: які бувають, причини їх появи
На первинну дисменорею страждають жінки в молодому віці – від 14 до 25 років, і це переважно внаслідок скорочення матки. А ось вторинна дисменорея пов’язана зі змінами в органах, наприклад, може виникнути ендометріоз, спайки через хронічні запалення. Крім, власне, болів по низу живота за день два до менструації та після неї можуть з’явитися нудота, діарея, головний біль.
Причиною менструальних болів може бути внутрішньоматкова спіраль, дефіцит мінералів, наприклад, кальцію і магнію, а також стрес і недосип. Частіше за інших біль під час місячних відчувають дівчата, які ведуть малорухливий спосіб життя, неправильно харчуються. Також на сильні болі під час місячних скаржаться жінки з низьким больовим порогом.
Що робити, якщо місячні болючі
Якщо критичні дні не завдають вам великих незручностей, а хворобливі відчуття слабкі і швидко минають, вам варто просто поберегтися. Коли ж біль нестерпний, скористайтеся одним з нижче наведених способів позбутися хворобливих відчуттів під час місячних.
- Найпростіший спосіб знеболення – лікарські препарати-спазмолітики. Важливо приймати ліки, рекомендовані лікарем, і не зловживати ними, перетворюючи на залежність.
- Знизьте фізичне навантаження під час менструації, в перші дні його можна взагалі виключити. Є думка, що займатися спортом під час менструації навіть корисно, оскільки поліпшується циркуляція крові в м’язах, з яких, до речі, складається і матка. Розтяжка, йога, пілатес і будь-який посильний багатьом жінкам спорт допомагає позбутися менструальних болів. Особливо виділяють позу ембріона.
- Плавання – прекрасний спосіб позбутися хворобливих відчуттів будь-якого характеру. Під час плавання м’язи розслаблюються, напруження зникає. Плавати під час місячних необхідно з тампоном, який після тренування треба змінити.
- Нерідко жінкам з хворобливими місячними і ПМС призначають оральні контрацептиви, що містять гормони, які пригнічують овуляцію. Немає овуляції – отже, і хворобливих місячних теж не буде. Оральні контрацептиви не можна призначати собі самостійно, це робить гінеколог, виходячи з індивідуальних особливостей вашого організму.
- Ми вже згадували вище, що біль під час менструації може бути наслідком нестачі вітамінів і мінералів. Йдеться про магній і вітаміні В6, нерідко вони присутні в комплексі вітамінів для жінок. Препарати краще не пити без призначення лікаря.
- Багатьом жінкам позбутися хворобливих відчуттів під час місячних допомагає теплий душ або тепла (не гаряча!) грілка перед сном.
- Під час менструації важливо правильно харчуватися, виключаючи з раціону смажене і гостре. Вживайте більше продуктів з кальцієм і магнієм: сир, яйця, риба і морепродукти, твердий сир, банани, гречка, шпинат, гіркий шоколад. Не рекомендується в цей час зловживати кавою або чаєм. Краще замінити їх відварами і настоянками, наприклад, з ромашкою і м’ятою, або трав’яними чаями.
- Масаж поперекової зони і живота – один з ефективних методів боротьби з менструальними болями. Живіт масажують м’якими круговими рухами за годинниковою стрілкою. Масажувати поперек можна самостійно. Для цього ляжте на тенісні м’ячики, які мають розташовуватися по обидві сторони хребта в поперековій зоні. На них треба «покататися», тим самим масажуючи м’язи.
Коли болюча менструація – привід звернутися до лікаря
Звернутися по допомогу до лікаря треба в разі, якщо біль під час місячних настільки сильний, що вам навіть складно підвестися з ліжка, а знеболювальні препарати або оральні контрацептиви не допомагають. Тривалість сильних менструальних болів понад два дні – привід записатися на прийом до гінеколога. Ще один неприємний «дзвіночок», коли болючі, рясні та затяжні місячні виникли нещодавно і не є для вас нормою.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!