Як стрес може впливати на менструальний цикл

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Як стрес може впливати на менструальний цикл

Великий вплив стресу на місячні, навіть безсоння та головний біль на стабільність менструального циклу у жінок впливають менше. Стрес та місячні взаємопов'язані. Розкажемо, як стрес впливає на місячні і що робити, якщо через стрес зникли місячні.

Порушення гормонального фону та погіршення стану здоров’я в цілому часто відбувається через стрес.

«Добре відомо, що при хронічному стресі у вас більше шансів побачити деякі зміни в менструальному циклі, – говорить Лія Міллхейзер, директорка програми жіночої сексуальної медицини в Stanford Health Care. – Я отримую листи від пацієнток, які страждають від змін гормонального фону і, як наслідок, стикаються із порушенням менструального циклу. Жінки пишуть, що в них відбувається затримка місячних через стрес чи навпаки – рясні місячні на нервовому грунті”».

Хоча експерти кажуть, що тимчасові менструальні зміни, викликані стресом, досить поширені, важливо пройти огляд у лікаря, особливо якщо проблеми носять тривалий характер.

«Ваш менструальний цикл є індикатором здоров’я всього тіла», – каже Шруті Махалінгайя, акушерка-гінекологиня Бостонського медичного центру.

Що таке «звичайний» менструальний цикл?

За словами Лії Міллхейзер, нормальна тривалість менструального циклу може варіюватися і залежати від індивідуальних особливостей кожної дівчини, але зазвичай вона складає від 21 до 35 днів.

У деяких людей, за словами Махалінгайя, спостерігається невелика мінливість від місяця до місяця, і все, що триває до семи днів, може вважатися нормою. У інших людей більш тривалі менструальні цикли, які самі по собі не представляють проблем, якщо вони стабільні.

«У вас може йти менструація до семи днів, але при цьому у вас будуть регулярні місячні», – говорить лікарка.

За словами Міллхейзер, лікарів більше турбує ситуація, коли для жінки характерні нормальні, стабільні періоди, але раптово у неї починається менструація кожні шість тижнів або три місяці: «Коли є значні зміни за межами цього діапазону норми, тоді вам потрібно поговорити з лікарем».

Як стрес може впливати на менструальний цикл

Чому менструальний цикл скоротився?

За словами Ліни Натан, акушерки-гінекологині UCLA Health, люди можуть помітити, що у них затримуються цикли або з’являються кров’янисті виділення між менструаціями. Ці зміни може спровокувати емоційний стрес, наприклад, пандемія, фактори фізичного стресу, такі як недавня втрата ваги або збільшення фізичних навантажень.

Причина, з якої стрес може змінити менструальний цикл, швидше за все, пов’язана з гормонами. Натан говорить, що стрес викликає підвищення рівня кортизолу, що може пригнічувати вироблення гормонів, відповідальних за овуляцію і менструацію.

«Овуляція і стрес йдуть пліч-о-пліч. Коли ваше тіло знаходиться в стані стресу, це дійсно не найкращий час для вагітності, тому воно відключається», – пояснює лікарка.

У більшості випадків, якщо у вас немає менструації, ймовірно, у вас не відбувається овуляція. Але не сприймайте нерегулярні місячні як ознаку того, що у вас немає яйцеклітин або ви не можете завагітніти. Овуляція зазвичай відбувається за два тижні до менструації. Махалінгайя каже, що навіть якщо у вас давно не було менструації, завжди є ймовірність овуляції.

«Якщо у вас нерегулярні періоди, ваші шанси завагітніти можуть бути знижені, але я все одно рекомендую оберігатися, якщо ви не плануєте вагітність», – говорить Натан.

Стрес і затримка менструації – серйозна проблема, але якщо у вас збився цикл та мізерні місячні, відстрочені чи пропущені – це може бути ознакою синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ). За словами Міллхайзера, на менструальний цикл також можуть впливати інші захворювання – щитовидної залози, ендокринні.

Як нормалізувати менструальний цикл?

Всім, кого турбує затримка менструації, експерти рекомендують спочатку виключити вагітність, а потім поговорити з вашим лікарем або акушером-гінекологом, щоб визначити інші можливі причини.

Нормалізація менструального циклу може бути досягнута шляхом ухвалення низки здорових звичок та змін у способі життя. Ось кілька рекомендацій, які можуть допомогти вам нормалізувати менструальний цикл:

  1. Правильне харчування. Харчуйте збалансовано, включаючи в раціон свіжі фрукти та овочі, цілісні злаки, нежирні білки та здорові жири. Уникайте надмірного споживання оброблених продуктів, цукру та їжі з високим вмістом жирів.
  2. Фізична активність. Регулярна фізична активність може допомогти підтримувати гормональний баланс та покращити циркуляцію крові. Знайдіть вид активності, який вам подобається, наприклад, ходьбу, плавання, йогу чи заняття у тренажерному залі, та практикуйте його кілька разів на тиждень
  3. Управління стресом. Стрес може впливати на менструальний цикл. Регулярно практикуйте методи розслаблення, такі як глибоке дихання, медитація чи йога. Також зверніть увагу на свій сон та приділіть час для відпочинку.
  4. Уникайте нікотину та алкоголю. Нікотин та алкоголь можуть вплинути на гормональний баланс та менструальний цикл. Намагайтеся уникати куріння та обмежте вживання алкоголю.
  5. Підтримуйте здорову вагу. Надмірна або недостатня вага може впливати на гормональний баланс та цикл. Постарайтеся підтримувати здорову вагу за допомогою збалансованого харчування та регулярної фізичної активності.
  6. Порадьтеся з лікарем: Якщо у вас виникають проблеми з менструальним циклом, рекомендується звернутися до лікаря або гінеколога. Вони зможуть провести додаткове обстеження та запропонувати індивідуальні рекомендації та лікування, якщо це необхідно.

Залежно від того, в чому причина, лікар може порекомендувати гормональну терапію для регулювання вашого циклу. Якщо ваш лікар підозрює, що ваш пропущений або відстрочений цикл пов’язаний зі стресом, зосередьтеся на зниженні рівня кортизолу. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також