Основне завдання коєвої кислоти – освітлення шкіри, тому тим, у кого є пігментні плями, варто більше дізнатися про цей компонент. У матеріалі розповімо, як працює коєва кислота від пігментації, чим вона ще хороша для краси і здоров’я і з якими ризиками і побічними ефектами може бути пов’язана.
Що таке коєва кислота
Коєва кислота – це хімічна речовина, отримана з деяких видів грибів, в тому числі Penicillium і Aspergillus. Вперше про неї заговорив професор фізіології рослин Кендо Сайто з Токіо: 1907 року він виділив кислоту як побічний продукт ферментації вареного рису цвіллю. Японською koji перекладається як «цвіль койі» або «цвіль кодзі» – так звані цвілеві грибки, які використовують, наприклад, у виробництві саке. Коєва кислота також є побічним продуктом ферментованого соєвого соусу і рисового вина.
Як працює коєва кислота
Цю речовину іноді використовують у харчовій промисловості як натуральний консервант. Однак більш широке застосування коєва кислота знайшла в медичних і косметичних продуктах, призначених для освітлення шкіри. Річ у тім, що коєва кислота здатна впливати на вироблення меланіну – природного пігменту в організмі, який надає очам, волоссю і шкірі певний колір.
Для підтримки виробництва меланіну необхідна амінокислота, яка називається тирозином. Коєва кислота пригнічує тирозин, що призводить до запобігання процесу формування клітин, які відповідають за колір шкіри (меланогенез). Звідси і твердження, що коєва кислота призначена для відбілювання шкіри.
Переваги коєвої кислоти
- Антивіковий ефект. Засоби з коєвою кислотою освітлюють епідерміс, зменшують видимість вікових плям і дефектів, спричинених впливом сонячних променів, це повертає шкірі більш молодий вигляд.
- Протигрибкові властивості. Вважається, що коєва кислота може бути корисна для профілактики і лікування деяких грибкових інфекцій, таких як «стопа атлета» і дріжджові інфекції.
- Антибактеріальна дія. Коєва кислота допомагає знизити ймовірність розвитку загальних типів бактеріальних інфекцій шкіри.
- Лікування мелазми. Продукти, що містять коєву кислоту, ефективні при зменшенні мелазми (потемніння шкіри, часто відбувається під час вагітності).
- Знебарвлення шрамів і рубців. Завдяки зменшенню темної пігментації, коєва кислота частково робить менш помітними деякі дефекти шкірного покриву, включаючи шрами і рубці.
Коєва кислота в косметології
Найчастіше коєву кислоту можна знайти в складі продуктів для здоров’я і краси шкіри, а саме для лікування шкірних захворювань, пов’язаних з впливом сонця, а також шрамів і вікових плям. Крім цього, коєва кислота може бути корисна людям з акне для видалення післязапальної пігментації. Її також використовують для освітлення шкіри в разі нестерпності гідрохінону.
Важливою перевагою коєвої кислоти перед іншими популярними освітлювальними інгредієнтами є те, що вона усуває пігментні плями не тільки внаслідок ефекту відбілювання, а й через зниження вироблення меланіну. Однак саме в поєднанні з такими компонентами, як вітамін С, арбутин, екстракт солодки, гліколева кислота та інші гидрокислоти ефективність коєвої кислоти проявляється максимально.
У яких засобах присутня коєва кислота
Більшість косметичних продуктів з коєвою кислотою призначено для використання на шкірі обличчя і шиї, тому часто вона зустрічається в кремах, лосьйонах, сироватках, пілінгу, а також очищувальному догляді. Безпечна концентрація коєвої кислоти в косметиці для домашнього використання – 1-4%.
Якщо говорити про професійні косметологічні процедури, то коєву кислоту використовують у складі комбінованих кислотних пілінгів і в мезотерапевтичних препаратах для корекції пігментації будь-якої природи.
Як правильно використовувати засоби з коєвою кислотою
Дерматологи рекомендують робити домашній догляд і процедури з коєвою кислотою у косметолога в період невисокою сонячної активності – з кінця вересня по кінець квітня. Вдома необхідно наносити засіб для догляду двічі на день – вранці та ввечері, а тривалість курсу процедур має становити не менше двох місяців або до досягнення бажаного ступеня освітлення шкіри.
Також важливо не забувати, що після використання догляду з кислотами обов’язково слід наносити вдень сонцезахисні засоби (в ідеалі з SPF 50), навіть у зимовий період.
Що стосується застосування косметичних засобів, що містять коєву кислоту, тут все залежить від конкретного продукту і рекомендацій виробника. Наприклад, сироватку необхідно залишити на шкірі на деякий час, щоб вона змогла абсорбуватися і надати ефект. У той час як інші продукти, такі як мило для рук, наносяться й одразу змиваються.
Ризики і побічні ефекти
Хоча коєва кислота в допустимої концентрації вважається безпечною для більшості людей, існують деякі запобіжні заходи та можливі побічні ефекти.
Є загальні протипоказання, які стосуються застосування будь-яких активних зовнішніх засобів:
- пошкоджені шкірні покриви;
- шкірні захворювання в стадії загострення;
- вагітність і лактація;
- індивідуальна нестерпність речовини.
До побічних ефектів належать:
- ризик отримання сонячного опіку (будь-яка кислота може зробити шкіру більш сприйнятливою до негативного впливу сонця, а оскільки коєва кислота запобігає виробленню меланіну, що захищає шкіру від УФ-променів, вона робить шкіру більш вразливою до отримання опіку замість засмаги);
- ризик спричинити контактний дерматит, що супроводжується висипом, свербінням і сухістю (особливо стосується людей з чутливою шкірою).
Концентрація коєвої кислоти в формулах може варіюватися залежно від виробника. Продукти з більш високою концентрацією коєвої кислоти з більшою ймовірністю спричинять подразнення.
У будь-якому випадку, аби бути впевненим у безпеці засобу з коєвою кислотою для вашої шкіри і необхідності її застосуванні, необхідно обов’язково проконсультуватися з фахівцем і враховувати можливі ризики, описані вище. Дерматолог-косметолог надасть вам індивідуальні рекомендації, зокрема частоту використання і концентрацію.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!