Небезпечна звичка: чому не можна чіпати обличчя руками

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Невинна, здавалася б, дія може спровокувати не тільки естетичні проблеми шкіри, але й серйозно підкосити здоров’я. Розповідаємо, яким чином і як позбутися звички чіпати обличчя руками.

Звичка торкатися до обличчя без поважної причини настільки увійшла в наше повсякденне життя, що більшість людей роблять це абсолютно бездумно. Наприклад, поки ви працюєте за ноутбуком, набираючи текст на клавіатурі однією рукою, друга мимоволі тягнеться потерти лоб. Або поки гортаєте стрічку Instagram за ранковою кавою, навіть не помічаєте, як долонькою другої руки підпираєте щоку, торкаєтеся пальцями губ або від нудьги шкребете підборіддя (у кожного свої «пристрасті»). Якщо вам здається, що ви ніколи так не робите, то вам, швидше за все, здається. Принаймні, так говорять результати досліджень.

Так, наприклад, експеримент американського журналу гігієни праці та навколишнього середовища, що проводився над 10-ма співробітниками офісу, показав, що в середньому ці люди чіпали своє обличчя 15,7 разів на годину. Аналогічне дослідження серед 26 студентів у Південному Уельсі встановило, що вони торкалися свого обличчя ще частіше − в середньому 23 рази на годину, чіпаючи в основному слизову оболонку очей, носа й рота. Трохи більш масштабний експеримент 250 осіб в громадських місцях США та Бразилії зафіксував більш низькі показники – в середньому 3,6 торкань на годину. Вчені пояснюють такий результат тим, що на людях і в русі ми чіпаємо обличчя рідше, ніж коли сидимо нерухомо за комп’ютером вдома або в офісі. Давайте розберемося, до чого може призвести ця звичка та як її подолати.

Чому варто перестати торкатися обличчя руками

Почему нельзя трогать лицо руками

По-перше, немиті руки – рознощики патогенних бактерій. Протягом дня ми торкаємося до десятків забруднених поверхонь: одягу, посуду, меблів, дверних ручок у громадських місцях, телефону, грошей, домашніх улюбленців тощо. Всі вони дуже далекі від стерильності й є носіями мільйонів небезпечних мікроорганізмів, які при потраплянні на відкриту шкіру рук можуть легко спровокувати запалення, прищі на щоках і інших частинах обличчя. Особливо, якщо піддатися спокусі видавити брудними пальцями вже дозрілий прищик або чорну крапку.

По-друге, руки – переносники різних інфекцій. Опинившись на обличчі, віруси і хвороботворні мікроби можуть проникнути на слизові оболонки очей, рота, носа й викликати розвиток респіраторного або більш серйозного захворювання. Під час пандемії коронавіруса це особливо небезпечно, про що попереджають медики усього світу, в тому числі й ВООЗ.

Щоб убезпечити себе від шкірних та інших хвороб, просто перестаньте чіпати обличчя брудними руками, а краще взагалі цього не робити (тільки якщо потрібно почухати або прибрати крихти від їжі). Ретельне миття рук з милом – завжди найкращий спосіб позбутися від мікробів в більшості ситуацій, але якщо доступу до води й мила немає, завжди носіть у сумочці дезінфікуючий засіб для рук на основі спирту і не забувайте регулярно протирати телефон, своє робоче місце й предмети в офісі, яких регулярно торкається багато людей.

Побороти звичку торкатися обличчя складно, як кинути курити, перестати часто поправляти волосся або витирати обличчя після вмивання рушником. Деякі психологи навіть дають поради про те, як відучити себе чіпати обличчя руками. Нижче – кілька з них.

читайте також

Концентруйтеся на своїх діях

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от 11.elevenproducts (@11.elevenproducts)

Перше, з чого варто почати – це зрозуміти, чому ви так робите, що вас мотивує. Часто наші дії імпульсивні, неусвідомлені й продиктовані через занепокоєння, сенсорну потребу або просто від нудьги. Іноді ми тремо очі або хапаємося за рота, коли перебуваємо в замішанні. Деякі кусають нігті, коли нервують. А хтось тре обличчя під час очікування, коли стоїть у пробці, сидить у черзі або телефонує. Психологи кажуть, що всі подібні дії – дуже небезпечний вид дотиків, тому що вони часто відбуваються без свідомого контролю. Тому намагайтеся вмикатися в момент, щоб ідентифікувати тригери, які вами рухають, і контролювати бажання помацати обличчя.

Для більшого аналізу фахівці когнітивно-поведінкової терапії радять протягом дня записувати на листку час, місце й свій стан в момент, коли торкаєтеся обличчя. Це може бути, коли ви читаєте, сідайте за кермо, відпочиваєте, перебуваєте в стані стресу тощо. В кінці дня порахуйте кількість торкань і визначте, яким способом ви найчастіше це робите. Це допоможе вирішити, які поради будуть кориснішими.

Займіть чимось руки

Якщо звичка чіпати обличчя руками викликана сенсорною потребою або тривогою, спробуйте зняти напругу, замінивши один заспокійливий маневр (торкання обличчя) іншим (тримаючи в руці якусь річ). Стискайте в вільній руці м’ячик-антистрес або візьміть кільце, яке можна покрутити на пальці (хоча багато хто потім хоче позбутися й цієї звички). Вирішуйте кросворди або читайте електронну книгу, поки чекаєте на автобус. Почніть в’язати, щоб зайняти руки вечорами.

Проведіть мозок

Ще один спосіб викоренити мимовільні дії в бік обличчя – змінити положення рук так, щоб воно було несумісне з розташуванням біля обличчя. Як це може виглядати: якщо ви зазвичай схиляєте голову на долоню під час читання або роботи за комп’ютером, спробуйте в цей час тримати руку на протилежному передпліччі. А якщо руки вільні під час перегляду телевізора, схрестіть їх на грудях. Так ви не зможете вільно торкатися свого обличчя. А якщо й захочете це зробити, то, як мінімум, відволічетеся на незручність і зможете запобігти несподіваному пориву.

Ставте нагадування й вішайте таблички

Як би смішно це не звучало, але таблички з написом-нагадуванням або нагадування на телефоні – велика сила, якщо мова йде про зміну власних звичок. Даний метод працює так само, як і привчати себе пити достатню кількість води на день або їсти за годинами. Тільки в цьому випадку нагадуємо собі не щось зробити, а навпаки. Записки зі словами «не чіпати» потрібно розмістити всюди, де ви, швидше за все, побачите їх, коли почнете чіпати обличчя (на дзеркалі у ванній, передпокої, на пульті від телевізора або на краю екрану ноутбука). Рано чи пізно така хитрість допоможе вам перепрограмувати свої дії.

Залучіть інших людей

Чоловік, хлопець, хтось із батьків, близька подруга, колега, сусідка по кімнаті – та хто завгодно, з ким ви часто бачитеся протягом дня, можуть стати для вас дуже цінними помічниками в боротьбі зі звичкою чіпати обличчя руками. Попросіть їх ввічливо лаяти вас, коли вони будуть бачити, що ви торкаєтеся обличчя.

Головне – не здавайтеся. Як і з будь-якою іншою поганою звичкою, відучити себе чіпати обличчя руками не можна за один день. Намагайтеся не сумувати й пам’ятайте, що все реально. Просто запасіться терпінням і більше практикуйтеся.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також