Груди, сідниці, бікіні… На жаль, інтимні зони нашого тіла доволі часто можуть ставати місцем появи надокучливих висипань, які здатні не лише псувати настрій, а й завдавати фізичного дискомфорту. Чому виникають прищі в інтимних місцях, як їх попередити і боротися з ними – читайте в нашому експертному матеріалі.
Катерина Бакіко, дитячий і дорослий лікар-дерматолог, трихолог. Instagram: @dr.kateryna_bakiko
Фолікуліт – це запалення волосяних цибулин (фолікулів). Це збірне поняття різних захворювань шкіри, частіше інфекційної природи, що супроводжуються гнійними прищиками. Інфікування починається з поверхневого шару епідермісу, поступово поширюючись на фолікул.
При фолікуліті висипи зазвичай червоні, точкові, можуть зливатися між собою. На «вершині» такого прищику може бути гнійник або ділянка з лущенням. Вони бувають поверхневими та глибокими, їх може бути як мало, так і багато. Такі висипання можуть не спричиняти жодного дискомфорту, а можуть, навпаки, свербіти й бути дуже неприємними.
Причини виникнення фолікуліту в інтимних місцях
Зазвичай фолікуліт спричинений бактеріальною інфекцією. Його збудниками є різні мікроорганізми, переважно бактерії роду Стафілокок. Вони бувають і в нормі у нас на шкірі, а можна ними десь заразитися. Особливо в спекотних і вологих кліматичних умовах.
Прищі на тілі й зокрема в інтимних місцях можуть виникати після відвідування SPA-салонів, саун, масажних кабінетів, довгого перебування в джакузі чи гарячих ваннах. Бактерії, що живуть у цих вологих і теплих середовищах, здатні спровокувати фолікуліт.
Ще однією поширеною причиною фолікуліту є дріжджові грибки, зокрема роду Candida (більш відомі як збудники молочниці). Висипи можуть виникати на тулубі, зокрема у складках під грудьми. Власниці великого бюсту іноді можуть помічати в себе під грудьми маленькі прищики, спричинені саме цими грибками.
Фолікуліт також можуть провокувати вірусні інфекції (наприклад, віруси простого герпеса) та різного роду грибки, якими можна заразитися від тварин чи інших людей.
Однак це шкірне захворювання не завжди має бактеріальний характер, а може виникати через зовнішні подразники – хімічні речовини у складі косметичних засобів або процедури з видалення волосся: гоління, шугаринг, воскова депіляція тощо. У чоловіків воно часто проявляється на обличчі, а в жінок – у паху, на ногах чи в зоні пахв.
Також прищі в інтимних місцях і загалом на тілі можуть виникати внаслідок оклюзій. Тобто через застосування жирних кремів або масажних олій, які блокують пори; або через тісний, обмежуючий рух одяг, який натирає тіло і робить перекриття (оклюзію), не даючи шкірі нормально дихати, спричиняючи подразнення тощо. Особливо, якщо це все поєднується з літом, спекою, спортом і частим потовиділенням.
Менш поширеною причиною появи фолікуліту можуть стати лікувальні препарати, такі як топічні стероїди і протизапальні креми. Якщо людина має екзему чи дерматит на тілі і користується такими засобами забагато або влітку, підвищується ризик висипів у зонах їх нанесення. Рідше такого роду прищі можуть провокувати ліки для внутрішнього застосування.
Якщо ми говоримо про висипання на сідницях, основною причиною також є фолікуліт і природа його ідентична. Іншими причинами можуть бути тривале сидіння, синтетичний чи тісний одяг, різні інфекції тощо.
Коли йдеться про прищі на тулубі або сідницях, варто зазначити, що фолікуліт – не єдина причина, яка може спровокувати такий висип. Дуже часто людина може мати акне, страждати ним роками, періодично помічаючи в себе спалахи цієї хвороби, але варто не забувати, що акне буває не лише на обличчі, а й на тілі. Воно може вражати тулуб, декольте, сідниці. Тому важливо, щоб вас оглянув лікар-дерматолог і перевірив, чи це часом не акне так поширилося по тілу.
Про які хвороби вони можуть сигналізувати
Зазвичай фолікуліт є захворюванням виключно шкіри. Тобто шкіра як окремий орган просто «захворіла», пори закупорилися, бактерія приєдналася й утворилися прищі або гнійники. Тому, як правило, це не свідчить ні про яку хворобу всередині організму. Коли ми, лікарі, оглядаємо таких пацієнтів, то завжди опитуємо людину про те, що вона робила в той час, коли з’явилися висипи, чи приймала якісь ліки, чи наносила якусь косметику тощо. Тобто зазвичай причина в самій шкірі, а не внутрішніх «проблемах».
Прищі в зоні бікіні, наприклад, часто можуть виникати внаслідок простого гоління. Вони провокуються тим, що лезо або висмикування волосся подразнює шкіру та волосяний фолікул, туди потрапляють бактерії і виникають висипи-гнійнички. Часто волосся вростає, це теж провокує ще більше запалення шкіри.
Коли варто звернутися до лікаря
Якщо прояви незначні, фолікуліт зазвичай проходить самостійно. Якщо немає виражених гнійників, свербежу чи іншого дискомфорту, достатньо просто скасувати нанесення будь-якої косметики для цієї зони, нічим не мастити шкіру, на якийсь час відмовитися від масажу, і висипання пройдуть.
Проте якщо людина помічає, що висип нікуди не дівається, чухається, поширюється, з’являються гнійники, то варто звернутися до лікаря. Особливо це важливо, коли гнійники великі, якщо спостерігається підвищення температури тіла, якщо людина приймає медикаменти і потрібно зі спеціалістом перевірити, чи можна їх далі приймати.
Також рідко, але зустрічається таке захворювання, як супуративний гідраденіт, або інверсне акне (інверсні вугрі). Ця хвороба проявляється прищиками, гнійниками у складках – в паху, під пахвами. Це серйозне захворювання, і воно потребує обов’язкового огляду лікаря.
Профілактика появи прищів в інтимних місцях
Коли мова йде про профілактику гнійничкових запалень і прищів, важливо насамперед вплинути на причину їх появи. Якщо це була сауна, жирний крем для тіла чи масажна олія, то намагатися надалі уникати цих провокуючих факторів.
Якщо це гоління, то варто змінити спосіб епіляції. Найкращим варіантом вважається видалення волосся лазером, оскільки ця процедура передбачає ушкодження, а в ідеалі цілковите руйнування волосяного фолікула назавжди.
Як доглядати за шкірою тіла, схильною до висипів
В домашніх умовах можна використовувати безрецептурні дезінфекційні засоби, які здатні забезпечити позитивний ефект, мінімізуючи появу висипань. Це може бути мило на основі бензоїл пероксиду, що добре очищує пори і тим самим знижує кількість бактерій на шкірі. Хороший засіб – мило від висипів на тілі «Перолайт» з бензоїл пероксидом 2.5%, ним можна промилювати проблемні ділянки. Або очищувальний розчин від акне з хлоргексидином «Цитеал», який призначений для обробки шкіри при бактеріальних і грибкових інфекціях, діє як антисептик. Також можна наносити на такі зони легкі креми для кращого загоєння. Наприклад, зволожувальне молочко від CeraVe.
Мило від акне Perolite з бензоїл пероксидом, об’єм 75 г, орієнтовна ціна 390 грн
Антисептичний розчин «Цитеал», об’єм 250 мл, орієнтовна ціна 260 грн
Зволожувальне молочко CeraVe Moisturising Lotion, об’єм 236 мл, орієнтовна ціна 370 грн
Якщо це зони вростання волосся, варто додати в догляд сечовину. Це речовина, яка буде пом’якшувати верхній шар шкіри, щоб волосся не встигало вростати. Серед таких засобів можу порекомендувати зволожувальні лосьйони для тіла від українського виробника «Фармінно» та німецької дерматологічної марки Eucerin. Обидва містять 10% сечовини. Або ж інші аналоги, які знайдете на ринку.
Зволожувальний лосьйон з 10% сечовини «Фармінно», об’єм 200 мл, орієнтовна ціна 380 грн
Зволожувальний лосьйон Eucerin UreaRepair Plus 10%, об’єм 250 мл, орієнтовна ціна 523 грн
Не менш важливою складовою є правильна щоденна гігієна. Коли спітніли, варто прийняти швидкий душ. Намагайтеся уникати тривалих гарячих ванн, носити вільний одяг із натуральних, дихаючих тканин, які добре вентилюють шкіру.
Якщо ваша шкіра схильна до висипів, важливо також уникати жирних косметичних засобів, а якщо вам зробили масаж з олією, то треба відразу після сеансу її змити.
Ці поради стосуються й спорту. Вмийте обличчя та прийміть душ після тренування. І одне з найважливіших правил – не торкатися шкіру брудними руками та не чухати її!
Існують також спеціальні спреї на основі гіпохлоритної кислоти, які можна наносити на обличчя, спину та локально на інші зони тіла для профілактики появи гнійничків і спалаху акне. Гіпохлоритна кислота ефективно очищає й дезінфікує шкіру, може значно покращити її стан і здоров’я. Тобто під час спорту або одразу після тренування можна ними користуватися. Однак пам’ятайте, що гіпохлоритні спреї хоч і борються з бактеріями, які провокують висипання, однак вони не замінюють лікування й гігієну, це просто додатковий допоміжний засіб.
Методи лікування прищів в інтимних зонах
Лікування прищів на тілі призначає лікар-дерматолог. Якщо висипання в інтимних місцях не проходять, домашні способи неефективні й ви зробили все від себе залежне, звертайтеся до лікаря – він призначить грамотне лікування. Це можуть бути різні розчини, мазі з антибіотиком та інші ліки місцевого застосування або ж, у більш складних випадках, препарати для прийому всередину.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!