Читміл — це “шахрайство з їжею”, саме так перекладається слово з англійської мови. У дієтології читміл називають контрольованим зривом, по суті, це більше психологічне розвантаження. Читміл під час дієти допомагає не зірватися і після невеликого послаблення продовжити правильне харчування. Розкажемо, коли потрібен читміл, кому допоможе “порушення за планом” і як правильно читмілити, щоб не підірвати здоров’я і не пошкодувати завтра про з’їдені сьогодні “смаколики”.
Читміл: користь і шкода, коли можна влаштувати “свято живота”
У чому суть читміла, невже можна з’їдати все, що хочеш, не рахуючи порції і калорій? Не зовсім. Дієтологи радять з’їсти на читмілі те, чого давно хотілося. Наприклад, якщо вам складно жити без солодощів, то під час читмілу можна порадувати себе шматочком улюбленого торта і навіть бігмаком. Але не варто думати, що там, де один десерт, то там і два-три, а улюблений бургер можна заїдати двома бутербродами з ковбасою. На фігурі такий “зажор” не позначиться, а ось підшлунковій залозі, печінці та кишківнику така обжерливість може не сподобатися.
Буде вам читміл корисний чи ні, залежить від багатьох факторів, а не тільки від ступеня шкідливості з’їденого. Так, на загальне самопочуття після читмілу впливає стан здоров’я людини, у тому числі кількість жирової та м’язової тканини, вага, фізична підготовка, тривалість дієти, мотивація результатами. Читмілити людям з великою вагою можна не частіше ніж один раз на три-чотири тижні. Якщо ж вага невелика, і ви адепт правильного харчування, то влаштовувати читміл можна раз на 7 днів.
Сучасні дієтологи-нутріціологи відзначають, що читміл допомагає схуднути. Справа в тому, що періодичний профіцит калорій та вуглеводів сприяє прискоренню метаболізму, який у процесі зниження ваги може сповільнюватися. Більше того, схуднення часто обертається втратою м’язової маси, що також погано відбивається на швидкості метаболізму. У такому випадку читміл допомагає тілу перезапуститися і продовжувати позбавлятися зайвого жиру.
Варто зазначити, що читміл для людей з харчовою залежністю принесе більше шкоди, ніж користі. Адже їжа для них — головне джерело задоволення, а отже читміл закінчиться банальним переїданням. Ті, хто страждає на харчову залежність, не можуть контролювати, що і скільки вони їдять, а після прийому їжі страждають психологічно, можуть штучно викликати блювоту. Дехто карає себе фізичними навантаженнями чи ще більшими обмеженнями у харчуванні.
Не рекомендується чітміл тим, хто дотримується низьковуглеводного харчування. Наприклад, кето-дієта передбачає вживання всього 50 г вуглеводів на добу, а значить — чітміл на солодощах порушить стан харчового кетозу. В результаті, після читмілу доведеться починати дієту наново, а головний мінус — переживати всі принади “кето-грипу”.
Правила читміла: як провести “завантажувальний” день
- Заплануйте читміл заздалегідь. В ідеалі читмілити під час сімейної урочистості або зустрічі з друзями. Так ви не виглядатимете білою вороною за загальним столом, а наступного дня зможете продовжити харчуватися правильно.
- Готуючись до читмілу, постарайтеся приготувати улюблені страви самостійно з якісних, наперед куплених продуктів. Наприклад, у вас буде вибір приготувати улюблений салат з домашнім майонезом або з супермаркету. Не уникайте високовуглеводних продуктів, оскільки менше зайвої енергії відкладеться в жир, ви трохи збільшите рівень лептину, і, можливо, накопичите глікоген у м’язовій масі.
- Навіть якщо ви читмілите, намагайтеся дотримуватися режиму харчування, а “смаколик” з’їжте як доповнення. Ваш загальний денний калораж не повинен зашкалювати, а лише перевищувати норму не більше, ніж на 15%. Як варіант підготовки до читмілу: урізання добового обсягу калорій у звичайні дні, щоб не створювати великого профіциту на читмілі. Таким чином, загальна кількість калорій за тиждень не зміниться, і читміл пройде для організму непомітно.
- Не їжте улюблені страви на ніч, дайте організму час переварити їжу. Дієтологи радять з’їсти “шкідливу” їжу в період з 16.00 до 17.00 або після інтенсивного тренування вранці або вдень. Саме в цей час висока швидкість метаболізму, відбувається фізіологічний викид інсуліну.
- Не сідайте читмілити перед телевізором або читаючи соцмережі, щоб не захопитися і не з’їсти більше, ніж заплановано. Їжте із задоволенням, у спокійній обстановці.
- Ніколи не лайте себе за з’їдене, навіть якщо ви вжили на читмілі більше, ніж треба. Ви не отримуєте емоційної розрядки, а отже і сенсу в читмілі не було.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!