Чай із шавлії: лікувальні властивості, протипоказання, як заварювати

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Чай із шавлії: лікувальні властивості, протипоказання, як заварювати

Всім відомо, що льодяники з шавлією допомагають при захворюваннях горла, а також це улюблена рослина стоматологів, тому що підтримує здоров’я ротової порожнини. А ось про інші властивості шавлії відомо небагатьом. Траву рослини можна заварювати та пити як чай. Розкажемо про корисні властивості чаю з шавлії, кому напій протипоказано, як збирати шавлію та заварювати з неї корисний чай.

Шавлія – ​​олійна лікарська рослина з пряним смаком. Ця рослина споріднена з м’ятою, розмарином, майораном, мелісою, чебрецем, материнкою. У природі налічується близько тисячі видів шавлії, але використовують для приготування лікарських препаратів лише п’ять. Для фітотерапії підходять тільки листя та суцвіття шавлії.

Шавлія: корисний склад, де використовується

Чай із шавлії: лікувальні властивості, протипоказання, як заварювати

Вчені виділили масу корисних органічних сполук у листі шавлії. Так, в ефірних оліях шавлії містяться: d-α-пінен, цинеол, α- та β-туйони, борнеол і камфара. Багато хто з них використовується в косметичній промисловості, а також натуропатії при виготовленні відхаркувальних засобів, протизапальних, знеболювальних та антисептичних.

Шавлія багата на флавоноїди (рутин, кварцетин, гіперозид), які вважаються антиоксидантами, мають протимікробні властивості. Флавоноїди є у складі серцевих препаратів.

Багата шавлія на органічні кислоти, наприклад, лінолеву, що належить до класу Омега-6, незамінна для жирового обміну. Олеанолова кислота стимулює ріст клітин волосся та шкіри, урсолова кислота необхідна для підтримки в нормі серцево-судинної системи і навіть сприяє спалюванню жиру. Хлорогенова кислота в листі шавлії відома своєю антиоксидантною та противірусною дією, а кавова кислота підтримує імунітет. Розмаринова кислота захищає клітини від пошкодження вільними радикалами, активізує природний захист організму й уповільнює процеси старіння.

Також листя шавлії багате на вітаміни А, групи В, С, К, мікро- та макроелементи (натрій, калій, кальцій, мідь, магній, цинк).

Користь шавлії, кому можна і не можна заварювати чай із шавлії

Чай із шавлії: лікувальні властивості, протипоказання, як заварювати

  • Дихальна система. Пігулки й льодяники з шавлією, сиропи від кашлю допоможуть впоратися з кашлем і захворюваннями горла. Чай із шавлії усуває запалення не гірше, сприяє виведенню мокротиння, відновленню нормального функціонування органів дихання після застудних і вірусних захворювань. Чай з шавлії рекомендують людям, які хворіють на коронавірус або перехворіли на нього.
  • Нервова система. Національний інститут охорони здоров’я США дійшов висновку, що шавлія позитивно впливає на мозок. Так, значно покращується функціонування нервової системи людей із захворюваннями Альцгеймера й Паркінсона, деменцією, допомагає впоратися з депресією, знизити тривожність, покращити настрій і підвищити концентрацію уваги.
  • Здоров’я ротової порожнини. Органічні сполуки в листі шавлії мають протизапальну, знеболювальну, знезаражувальну та заспокійливу дію. Немає виробників зубних паст й ополіскувачів для рота, які б не мали у своїй лінійці засобів із шавлією. Відвар допоможе позбавитися неприємного запаху з рота.
  • ШКТ. Шавлія має позитивний вплив на шлунок, чай з цієї рослини рекомендований при виразці шлунка, гастриті, шлункових кольках.
  • Жіноче здоров’я, сечостатева система. Було визначено, що фітоестрогени у листі шавлії сприяють відновленню гормонального балансу під час менопаузи або в разі проблем із роботою яєчників. Настій або відвар шавлії рекомендують при кандидозі, захворюваннях нирок.
  • Ендокринна система. Шавлія здатна знижувати рівень цукру в крові. Національний інститут охорони здоров’я США проводив експерименти з хворими на цукровий діабет ІІ типу. Вони показали, що регулярне вживання чаю з шавлії сприяло зниженню показників глюкози завдяки наявності в траві антиоксидантів.

Чай із шавлії має низку протипоказань. Рослина може спровокувати алергічну реакцію, небажаний під час вагітності та в період лактації. Не варто давати чай із шавлії, пастилки та льодяники з ним у складі дітям до 5 років. Хронічні захворювання нирок – протипоказання до вживання чаю, відвару, настоїв із шавлії.

Як пити чай з шавлії, застосування для схуднення та в косметології

Чай із шавлії: лікувальні властивості, протипоказання, як заварювати

Без консультації з лікарем або фітотерапевтом не можна вживати жодних трав, у тому числі шавлії. Фахівець допоможе визначитися з дозуванням і періодичністю прийому препаратів і напоїв на основі шавлії.

Чай зазвичай рекомендується пити курсами під час лікування певних захворювань. Але вживати смачний та ароматний напій без кофеїну протягом дня можна всім, не більше 1-2 чашок на день. Шавлія відмінно поєднується з шипшиною й імбиром, цитрусовими, ромашкою, м’ятою, мелісою, липою, прянощами, наприклад, гвоздикою, корицею та кардамоном.

Якщо смак трав’яного чаю вам не зовсім приємний, можна заварити листя шавлії із чорним чаєм. Зелений чай з шавлією пити не рекомендується, оскільки напій сильно гірчить.

Вище ми розповідали, що лінолева й урсолова кислоти сприяють спалюванню жиру, а клітковина та дубильні речовини допомагають налагодити роботу шлунково-кишкового тракту. Якщо ви сидите на дієті, додавайте чай з шавлії у свій денний раціон, і процес схуднення піде значно швидше.

Чай із шавлії можна «приймати» зовнішньо. Наприклад, використовуйте його замість ополіскувача для волосся. Ваші локони блищатимуть, стануть сильнішими і почнуть рости швидше.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також