Вплив гормонів на шкіру на різних етапах нашого життя

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Від перехідного віку до менопаузи, через вагітність і менструальні цикли, наша шкіра завжди програє гормонам. Редакція Beauty HUB розповість, як управляти гормональними проблемами шкіри в будь-якому віці.

З того моменту, як ми вступаємо в статеве дозрівання, наша шкіра знаходиться у владі гормонів. Статеві гормони, такі як тестостерон, естроген і, в меншій мірі, прогестерон, роблять свою присутність досить видимим на наших обличчях і тілах. Зміни, які відбуваються з нашою шкірою, особливо прояв акне, є улюбленим способом матінки-природи сказати нам про те, що ми повністю залежимо від гормонів, і вони мають величезний вплив на те, як ми живемо та почуваємося.

Ми щодня стикаємося з жінками із гормональними змінами шкіри – від меланоми, пігментації при вагітності, до величезних прищів у період менструації або яскраво-червоної розацеа під час менопаузи. Давайте розберемося з нюансами впливу гормонів на виникнення проблем зі шкірою та розглянемо кращі способи їх лікування.

Статеве дозрівання та менструальний цикл

Гормональна проблема: акне.

Найпоширенішою проблемою шкіри в період статевого дозрівання є прищі. Рівні андрогенів починають рости як у хлопчиків, так і у дівчаток, впливаючи на жировий секрет шкіри й сальні залози. Все це веде до виробництва більшої кількості шкірного сала. Близько 85 відсотків підлітків страждають від прищів. Вони можуть вражати будь-яку ділянку, де є висока щільність сальних залоз, найчастіше це, звичайно, обличчя, спина й груди.

Підліткам із акне слід надавати особливу підтримку, оскільки цей стан може призвести до формування низької самооцінки й зміни уявлень про себе в цілому. Є хороші медикаменти для лікування, які відпускаються як без рецепта, так і за рецептом лікаря. Обов’язково треба звернутися до дерматолога й підібрати варіант лікування, заснований на індивідуальній особливості вашої організму.

Чому при наближенні менструації з’являється висип?

Жіночі гормони (прогестерон і естроген) досягають найнижчого рівня своєї концентрації незадовго до початку менструації, а рівень тестостерону стає відносно високим. Все це викликає зміни в стані шкіри обличчя, які призводять до акне. По суті, всі прищі з’являються через гормональні зміни. Дерматологи відзначають, що висипання й прищі під час критичних днів у молодих дівчат зосереджені саме у верхній і середній третині обличчя, а у більш дорослих жінок в нижній третині.

Види і типи прищів також варіюються в залежності від віку жінки, причому більш дорослі зазвичай страждають від хворобливих, запальних (пузирчастих) прищів, а молоді мучаться від множинності вугрів і комедонів.

Кожа и гормональный фон

читайте також

Вагітність

Гормональні проблеми: розтяжки, висип, пігментація, свербіж, прищі

Акне

Акне під час вагітності впливає майже на 50 відсотків жінок. Всьому виною підвищений рівень прогестерону, зазвичай в першому триместрі. Ті, хто страждав акне до вагітності, будуть страждати й під час вагітності. Однак дерматологи відзначають, що ситуація все-таки буде поліпшуватися в міру розвитку вагітності. Позбутися від акне під час вагітності вкрай складно, бо більшість стандартних методів лікування просто протипоказані вагітним і жінкам, які годують. Краще спробувати взяти під контроль і вирішити всі проблеми зі станом шкіри ще до вагітності. Дерматологи та лікарі-косметологи легко впораються з проблемою акне за допомогою пілінгів, ряду ін’єкційних, апаратних методик і, звичайно, пероральних антибіотиків, наприклад, таких як еритроміцин, цефалексин і азитроміцин.

Розтяжки

Першопричиною появи розтяжок виступає порушення гормонального фону жінки. Гормони викликають розм’якшення тазових зв’язок для підготовки родових шляхів, але в той же час вони також пом’якшують і волокна шкіри, що робить їх більш сприйнятливими до розтягування і розриву.

Багато хто думає, що вагітність у ранньому віці, генетична схильність до розтяжок або різке збільшення ваги при вагітності є факторами ризику появи розтяжок, проте ця залежність науково не доведена.

Звичайно, під час вагітності ми витрачаємо купу грошей на догляд за шкірою, ми зволожуємо її вранці, в обід і ввечері, але, на жаль, засновані на фактичних даних, дослідження стверджують про те, що всі ці методи лікування, натирання маслами й кремами все одно не зможуть запобігти появі розтяжок.

Зберігайте шкіру добре зволоженою, але не сподівайтеся на чарівні креми. Не потрапляйте в пастку, думаючи, що найдорожчий крем безсумнівно запобіжить і позбавить вас від розтяжок.

Мезотерапія, лазерне шліфування та ряд інших процедур також не допоможуть повністю позбутися від розтяжок. Ці процедури лише трохи поліпшать їх зовнішній вигляд і згладять нерівності шкіри.

Мелазма, або «маска вагітної»

Пігментація під час вагітності може локалізуватися абсолютно в будь-яких місцях. Хлоазма (патологічна гіперпігментація, що виникає через вагітність) часто вражає лоб, щоки й верхню губу. Пігментація на верхній губі, зокрема, викликає набагато більше занепокоєння у вагітних, оскільки вона схожа на вуса. Гормональні зміни, які провокують появу пігментних плям – це флуктуації естрогену й меланоцитстимулюючого гормону (пігментних клітин). Мелазма може зникнути після пологів, але повертатися під час наступної вагітності.

Під час вагітності обов’язково наносити на шкіру сонцезахисний крем, оскільки сонячне світло впливає на процеси розвитку меланоми. Це єдина безпечна рекомендація для всіх вагітних жінок.

Вважається, що гормони вагітності, зокрема, меланоцитстимулюючий гормон грає не останню роль у потемнінні ареолів сосків. Він також є причиною виникнення темної смуги на животі, яка поступово зникає після вагітності й пологів.

Кожа и гормональный фон

Тимчасове випадіння волосся

Телогенова алопеція – вкрай поширена проблема тимчасової втрати волосся, з якою стикаються жінки в перші три місяці після пологів. Під час вагітності більш високі рівні естрогену й прогестерону зберігають волосся в активній фазі росту (анаген). Саме в цей період часу багато жінок відзначають, що їх волосся стало більш густим і міцним. Після пологів рівні гормонів швидко змінюються до нормального стану, і вважається, що саме цей «шок» перемикає волосся з фази зростання на фазу випадіння (телоген), що призводить до значної втрати волосся. Проте не варто засмучуватися, адже більшість змін, пов’язаних з вагітністю, є тимчасовими й приходять у норму протягом 6-12 місяців.

читайте також

Сверблячка шкіри

Багатьом вагітним знайомий настирливий свербіж шкіри, коли можуть свербіти живіт, груди, спина або ж все тіло одночасно. Це надзвичайно поширений стан і пов’язаний він зі збільшенням рівня естрогенів. Розтягування шкіри, особливо в другому триместрі вагітності, також може викликати свербіж. Елементарне прийняття прохолодною ванни або душу може істотно позбавити вас від дискомфортних відчуттів. Уникайте відлущувальних засобів і гелів для душу, використовуйте лише м’які миючі засоби без запахів. Добре зволожуйте шкіру та уникайте занадто високих температур води. Незвичайний стан, званий холестатичним шкірним свербінням, може викликати важко виліковний свербіж, причиною якого є патологія печінки й жовчних протоків.

Якщо свербіж дійсно нестерпний і не дозволяє вам спати, обов’язково обговоріть це з вашим лікарем.

Сверблячі уртикарні папули й бляшки вагітних

Висип, який може виглядати як суміш кропив’янки та червоних плям на шкірі та часто виникає в стриях на животі, відомий як сверблячі уртикарні папули й бляшки вагітних (СУПББ). Ця назва з легкістю може зламати нам мову й саме з цієї причини СУПББ називають простішим терміном, а саме «поліморфний дерматоз вагітних». Висип зі страшним свербінням найчастіше виникає на пізніх термінах першої вагітності й може бути пов’язаний зі швидким або навіть екстремальним збільшенням ваги та багатоплідною вагітністю.

СУПББ зазвичай розвивається в третьому триместрі й сходить нанівець через кілька тижнів після пологів. Цей стан доставляє сильний дискомфорт матері, але ніяк не шкодить дитині.

Лікування СУПББ передбачає використання пом’якшуючих засобів для миття шкіри, прийом антигістамінних препаратів і застосування рецептурних стероїдних кремів або мазей для зменшення запалення.

На додаток до СУПББ, може виникати й пемфігоїд вагітних. Пемфігоїд вагітних є рідкісним захворюванням, яке може посилюватися з підвищенням рівня естрогену під час вагітності. Це аутоімунна пухирчатка – імунна система матері перевтомлюється й починає продукувати антитіла, які атакують її власну шкіру. Не нехтуйте консультацією дерматолога на ранніх стадіях цих захворювань, оскільки саме вони можуть стати причиною передчасних пологів. Лікування, прописане дерматологом, буде засновано на використанні стероїдних кремів, прийомі певних таблеток і антигістамінних препаратів.

Кожа и гормональный фон

Менопауза

Гормональні проблеми: вугри, сухість, розацеа, витончення шкіри, втрата колагену

Оскільки рівні естрогену починають знижуватися з 45 років (пременопауза), рівні андрогенів стають пропорційно домінуючими, що може спровокувати підвищену активність сальних залоз і викликати акне. У цей час жінки також можуть відзначати сухість шкіри й появу червоних плям на обличчі.

Організм жінки в період менопаузи переходить у стан дефіциту естрогену. Відсутність естрогену є найбільш поширеною причиною постклімактеричних проблем зі шкірою.

Загальні проблеми містять таке:

1. Сухість шкіри.

Порушення метаболізму шкіри є причиною зниження регенерації шкірного бар’єру, що робить шкіру збезводненою та занадто вразливою для зовнішнього впливу. Поряд із зневодненням у шкірі також відбувається порушення ліпідного балансу. Всі ці порушення сприяють сухості шкіри.

2. Зморшки.

Після менопаузи товщина шарів епідермісу й дерми жіночої шкіри знижується на 1,13 відсотка на рік через падіння рівня колагену. У перші п’ять років після менопаузи вміст колагену в шкірі зменшується на 30 відсотків. Без колагену шкіра набуває вигляду печеного яблука.

Гормони разом із кумулятивною сонячною втратою сприяють виникненню зморшок і в’ялості шкіри.

Спеціальні креми, ін’єкційні процедури й часті походи до лікаря-косметолога з метою протистояння віковим змінам є необхідними в цей період життя будь-якої жінки.

3. Підвищена ламкість судин.

У міру того, як шкіра стоншується з віком, відбувається також втрата жирової та сполучної тканини навколо кровоносних судин, що робить їх більш сприйнятливими до травм. Естроген має захисну роль у загоєнні ран, а зниження рівня цього гормону після менопаузи означає, що шкірі потрібно більше часу на відновлення після травми.

4. Почервоніння / чутлива шкіра.

Почервоніння може виникати через припливи, пов’язані з менопаузою. Таке захворювання, як розацеа також може розвиватися, призводячи до почервоніння й чутливості шкіри.

Додатки

Естроген – це гормон, який зберігає пружність й молодість нашої шкіри, красу нашого волосся й робить нас веселими, красивими та молодими.

Замісна гормональна терапія (ЗГТ) може сприяти підтримці еластичності й пружності нашої шкіри. Звичайно, рішення про ЗГТ має бути прийнято вами після обговорення всіх її нюансів із лікарем.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також