Набрякають ноги влітку практично у кожного з нас, з часом набряклість проходить. Але бувають випадки, коли набряки ногах нікуди не йдуть, а значить організм сигналізує нам про якусь проблему зі здоров’ям. Дізнайтеся, чому можуть набрякати ноги, як позбутися набряків в домашніх умовах і що робити, щоб ноги не набрякали.
Набряки бувають застійними, гідремічними, нейропатичними, алергічними, механічними, кахексичними. Якщо у вас постійно спостерігається набряк ніг або турбують супутні симптоми, рекомендується звернутися до лікаря для отримання точного діагнозу та лікування. Лікар зможе провести необхідне обстеження та визначити причину набряків.
Чому набрякають ноги – причини
- Сидячий образ життя. Тривале сидіння або стояння на одному місці може призвести до набряку ніг. При недостатній активності м’язи ніг не скорочуються, що ускладнює повернення крові з нижніх кінцівок до серця.
- Травма. Забиті місця, переломи або інші травми ніг можуть викликати набряк. У таких випадках набряк може бути пов’язаний із пошкодженням судин або лімфатичної системи.
- Перенесені операції.
- Венозна недостатність. Виникає, коли вени ніг не можуть ефективно переносити кров назад до серця. В результаті кров може затримуватись у ногах і викликати набряк.
- Лімфатична недостатність. Лімфатична система відіграє важливу роль у дренажі та видаленні надлишкової рідини з тканин. Якщо лімфатична система не функціонує належним чином, може виникнути набряк ніг.
- Серцева недостатність. Серце не може ефективно качати кров по всьому організмі. Це може призводити до набряку ніг, оскільки кров затримується в нижніх кінцівках.
- Хронічна хвороба нирок. Деякі захворювання нирок можуть викликати затримку рідини та солей в організмі, що може призвести до набряку ніг.
- Проблеми із ендокринною системою.
- Вагітність. Під час вагітності зміни в гормональному балансі та тиску всередині жил викликають затримку рідини у тканинах та набряк ніг.
- Носіння незручного взуття (не підходить за розміром, повнотою, висотою каблука тощо).
- Наявність зайвої ваги чи проблеми ожиріння.
- Прийом лікарських препаратів (антидепресанти, стероїди, у складі яких є естроген або тестостерон, антагоністи кальцію тощо).
Нерідко набряком ніг страждають жінки в період менструації, а також до або після неї. Варто зазначити, що з віком набряклість фіксують частіше, оскільки проявляються хронічні захворювання та інші проблеми, про які ми згадали вище.
Як позбутися набряків на ногах вдома: ТОП-10 порад
- Позиції від набряків ніг. Швидкий спосіб зняти набряки ніг – підняти їх вище за рівень серця. Увечері, коли ноги втомилися і, відповідно, з’явилася набряклість, поверніть валиком ковдру або великий рушник. Поставте валик під ступні, залишайтеся в такому положенні близько 20 хвилин. Ці вправи допоможуть зняти набряки ніг при вагітності. Достатньо повторювати цю позицію двічі-тричі на день.
- Правильний спосіб життя. Набряклість виникає у людей, які довго сидять на одному місці або навпаки – проводять на ногах 8-, 12-годинний робочий день. Якщо ви належите до першої або другої групи, спробуйте знайти баланс: маєте довго сидіти – щогодини влаштовуйте 5-хвилинну пішу прогулянку. Працюєте недалеко від дому – ходіть пішки, відмовтеся від транспорту. Коли довго стоїте – не забувайте ненадовго присідати або навіть лягати, піднімаючи ноги вище рівня серця, як ми написали вище.
- Масаж стоп. Як зняти набряк ніг після довгої ходьби? Допоможе розслабитися м’язам масаж ніг і зайва рідина піде. Виконують масаж стоп із середнім або навіть сильним натисканням у напрямку знизу вгору. Протягом 5 хвилин натискайте по черзі на основи пальців, масажуйте подушечки пальців, розтирайте точку на середині стопи і п’яти.
- Ванночки для ніг. Багато хто воліє зняти набряки на ногах народними засобами, наприклад, роблять лікувальні ванни. Найчастіше для ванночок використовують англійську, епсомську сіль, в складі яких присутній гептагідрат сульфату магнію. Саме останній допоможе впоратися не тільки з набряком, але і м’язовими болями. Аби зробити ванночку, необхідно налити в таз стільки води, аби стопи в ній занурилися по щиколотку. У цій посудині розводять 100 г солі. Можна зробити ванночку для ніг з настоєм лікарських трав: м’яти, звіробою, ромашки або бузини, а також з хвойними голками або ефірними оліями.
- Правильне збалансоване харчування, водний баланс. Натрій у вигляді солі – одна з причин появи набряків. Мінімізуйте в раціоні продукти з його вмістом, а це: ковбасні вироби, оселедець, солоні й деякі види твердих сирів (бринза, адигейський сир, голландський, російський), оливки в маринадах, соління. Окремо треба сказати про баланс води в організмі. Менше п’єш – менше набрякають! Це – міф. Адже чим менше організм отримує рідини, тим більше він запасається «на випадок війни», й утримує воду.
- Калій та магній. Якщо ви схильні до набряків, збагатіть свій раціон на продукти, багаті магнієм. Йдеться про горіхи (кеш’ю, мигдаль), авокадо, шпинаті і броколі, чорний шоколад і тофу. Магній можна приймати додатково в дозуванні 200-400 мг на добу (попередньо проконсультуйтеся з лікарем). Нестача калію – також поширена причина затримки води і підвищення артеріального тиску. Калієм багаті такі продукти, як біла квасоля, батат, лосось, курятина, фісташки.
- Ортопедичні устілки й компресійні шкарпетки. І те, й інше покращують кровообіг у гомілкостопі. Устілки виготовляють в ортопедичних салонах індивідуально під стопу кожного клієнта. Вони також позбавляють різних деформацій, а компресійні шкарпетки або панчохи допомагають впоратися з варикозом.
- Позбавтеся зайвої ваги, вона – одна з причин набряклості нижніх кінцівок, адже навантаження на останні збільшується в рази. До того ж люди з ожирінням малорухливі, що також призводить до набряків ніг.
- «Ні» шкідливим звичкам. У всіх курців зі стажем є проблеми з кровообігом, оскільки нікотин згущує кров, підвищує проникність судин.
- Медикаментозне лікування та косметичні засоби. Допомагають лікувати набряки ніг препарати з екстрактом кінського каштана, червоної конюшини, шипшини, кінського щавлю, гінкго білоби, з ментолом. Щоб зняти набряк ніг у літньої людини, лікарі призначають мазі, гелі та таблетки, що містять у складі флавоноїди, рутин, есцин, дубильні та знеболювальні речовини.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!