Причини акне в підлітковому віці та методи лікування: думка експерта

Акне в підлітковому віці – проблема більшої частини тинейджерів. Косметолог Наталія Сачук розповідає все, що потрібно знати про причини появи та методи лікування підліткового акне.

Якщо є одна річ, якої не уникнути в підлітковому віці, це акне. Більшість тинейджерів знайома з такими проблемами на шкірі, як забиті пори, хворобливі прищі з папулами, пустулами, а іноді й вузлувато-кістозними акне, які виникають на обличчі, шиї, плечах, грудях і спині.

Погана новина: якщо у вашої мами чи тата були прищі, є велика ймовірність, що вони будуть у вас. Але є багато способів, як запобігти (і лікувати) прищі у підлітковому віці, щоб зберегти шкіру чистою та запобігти утворенню рубців.

Що спричиняє прищі в підлітковому віці?

Щоб зрозуміти, від чого виникає акне, потрібно знати, як працює шкіра.

Пори у шкірі містять сальні залози. Коли ви досягаєте статевої зрілості, відбувається збільшення статевих гормонів, які називають андрогенами. Надлишок гормонів призводить до того, що ваші сальні залози стають надактивними, збільшуються і виробляють дуже багато шкірного сала. Коли є надлишок шкіри, пори або волосяні фолікули блокуються клітинами шкіри. Збільшення секрету сальних залоз також призводить до надмірного зростання бактерій, які називають Propionibacterium acnes.

  • Якщо заблоковані пори стають інфікованими або запаленими, утворюється прищ – опукла червона пляма з білою головкою по центру. Якщо пори закорковуються, закриваються, а потім випирають, у вас є вугри.
  • Чорні точки утворюються, коли пори закорковуються шкірним салом, але залишаються відкритими, верхня поверхня цієї сальної «пробки» має чорнуватий відтінок через окислення, вплив повітря.
  • Коли бактерії ростуть у заблокованій порі, може з’явитися пустула, що означає, що прищик стає червоним і запаленим. Кісти утворюються, коли закорковування та запалення виникають глибоко всередині пор. Вони створюють великі болючі грудки під поверхнею шкіри.
  • Гормональні зміни, пов’язані з менструальними періодами, можуть спровокувати появу прищів.
  • Є й інші зовнішні фактори, що спричиняють появу прищів у підлітковому віці. Зокрема використання занадто густих кремів для обличчя і невідповідних за типом шкіри косметичних засобів.
  • Кондиціонери, бальзами та маски для волосся, потрапляючи на розпарену шкіру тіла, можуть спровокувати утворення прищів на спині, шиї, плечах і грудях.
  • Одяг, що натирає шкіру, також може погіршити його стан, особливо це стосується спортивного одягу, який ви не знімаєте після тренування.
  • Відомо також, що стрес провокує посилення роботи сальних залоз, тому багато підлітків отримують новий «урожай» прищів у перші й останні дні в школі.

Причини акне в підлітковому віці та методи лікування: думка експерта

читайте також

Як лікувати акне у підлітковому віці?

Лікування зазвичай залежить від серйозності проблеми. Наприклад, якщо у вас з’являються прищі вкрай рідко, ви можете використовувати косметичні засоби від акне, що містять:

Про те, які склади краще підходять для молодої шкіри, як можна позбавитися проблеми в кабінеті косметолога, в яких випадках варто обов’язково відвідувати косметолога і як побудувати систему догляду за підлітковою шкірою, щоб уникнути проблеми, розповідає керівниця медичного центру «Фармоза», дерматовенерологиня, трихологиня, дерматоонкологиня, косметологиня, членкиня Всеукраїнської академії дерматовенерології, Асоціації псоріазу, Асоціації превентивної та anti-age-медицини, Товариства трихологів України, Всеукраїнської асоціації дерматовенерологів і косметологів Наталія Сачук.

Наталія Сачук
 

– Розвитку вугрової хвороби у підлітковому віці сприяє безліч факторів, серед яких і вище зазначені. Але не треба забувати і про інші причини та гормональні зміни, які мають місце бути у цьому віці.

Причини акне у підлітковому віці.

  • По-перше, це характер харчування, переважно вуглеводний, що навантажує інсуліновий апарат. Велика кількість цукрів стимулює до інсулін-резистентності, що важливо для утворення комедонів.
  • Харчування з великою кількістю рафінованих жирів також призводить до акне.
  • Високий рівень кортизолу – гормону стресу – ще одна причина акне. Внаслідок емоційних моментів життя та внаслідок нічного неспання підлітків (що є захисним механізмом відсутності гормону сну мелатоніну для стимуляції естрогенів) призводить до посилення сальності й утворення акне.
  • Нестача мінералів і вітамінів через швидке зростання також призводить до додаткових факторів розвитку акне. Особливо в разі дефіциту вітаміну D3, який відповідає за імунітет, роботу щитоподібної залози, розвиток кісткової тканини, за здоровий сон і багато інших функцій.
  • Ферментативна недостатність ШКТ призводить до неправильного розщеплення жирів, білків і вуглеводів і накопичення токсичних речовин: амінів, аміаку, фенолу.
  • Дисбактеріоз і патогенна флора знижують захисні функції організму й імунітет шкіри. Як мінімум, всі ці фактори призводять до певної тяжкості акне.

Причини акне в підлітковому віці та методи лікування: думка експерта

читайте також

Що робити підлітку?

Звичайно ж, відвідати дерматолога й ендокринолога! Першим кроком до лікування є правильна діагностика виявлення поєднання різних причин. А наслідок – акне, що вже виникло – повноцінно підлягає комплексному лікуванню!

  1. Із 12 років після повного обстеження за тяжкого акне використовують внутрішні ретиноїди (роакутан, акнетин). Вони швидко скорочують активну сальність шкіри.
  2. Зовнішньо ретиноїди використовуються у вигляді пілінгів раз на 2 тижні. Креми, що наносяться 2 рази на тиждень, поєднуючись із кліндоміцином, продовжують ефект пілінгу в домашніх умовах.
  3. Саліцилові пілінги в сучасних складах поєднуються з ТСА-кислотами, при цьому мінімально ушкоджують шкіру й усувають комедонну форму акне.
  4. iPL-лазери використовуються як антибактеріальний ефект. Лазерні фракційні шліфування дають чудовий результат при постакне: застійні плями і рубці.
  5. PRP-терапія та PRX-t33 пілінг впливають на якість шкіри, пір, покращують світловідбиття, сприяють швидкому відновленню.
  6. Зовнішньо використовують ферменти: ліпаза, кератиназа для зменшення сальності та лущення шкіри.

Під час всього лікування мають бути некомедогенні зволожувальні креми, що містять глікозаміноглікани, сквалан, тригліцериди та ліпіди. Важливим є вечірнє відлущування із саліциловою кислотою та ранковий нежирний сонцезахисний крем із SPF 50-+.

Всю систему догляду індивідуально має підбирати тільки лікар, враховуючи товщину шкіри, ступінь акне, стать, вік і супутні захворювання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також